Bursaspor’un transfer tahtasının kapalı olması, filiz lisans sorunu yaşanması nedeniyle yeni bir rezerv amatör kulüp kurulması yolunda bilgilendirme toplantısı yaptı Selim Yolgeçen.

Yıldırım Belediyesi’nin Temenyeri’ndeki Hünkar Köşkü’nde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına nedense ilgi gösteren spor çalışanı sayısı beni gerçekten şaşırttı. Katılan spor yazarı kameramanlar derken 9’u geçmemesi beni bir kez daha şaşırttı.

Şaşırtmasının ana nedeni, Pazar günü yapılan Belediye Kütahyaspor mücadelesini izleyen basın mensubu sayısının dört olduğu belirtmek isterim. Oysa bir gün önce TSYD Bursa Şubesi’nin organizasyonunda ise inanın oturacak yer bulamamıştı yazarınız.

Aslında burada Bursaspor’un Altyapı ve Futbol Okulundan Sorumlu yöneticisi Selim Yolgeçen çok önemli mesajlar verdi. Aslında kamuoyu dahil en çok biz basın mensuplarının filiz lisans için rezerv takım kim olacak? Sorumuz ise cevap buldu.

Selim Yolgeçen, 3. Lig’den düştükten sonra Ali Ay’ın başkanlık döneminde kapatılan pilot takım Yeşil Bursa AŞ’nin 10 milyon TL’lik bir borçla kapandığını ilk kez duyurdu.

Diğer kentlerde var olan Bursaspor Futbol Okullarının amacından sapması, kulüpten malzeme temininde bulunmaması (sadece numune çıkartmak için 400 TL’lik malzeme alınması) nedeniyle kulüple ilişkilerinin kesilmesinin kararlaştırıldığını öğrendik hep beraber.

Bunun en büyük nedeni ise dışarıda bu işi yapanların kulübe gelir temin etmekten çok kendilerine gelir temin etmelerinin olduğunu üzülerek öğrenirken, örnek futbol okulunun ise İnegöl’de olması beni ziyadesiyle mutlu etti diyebilirim.

Bursaspor yönetim kurulu Bursa’nın her ilçesinde birer, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçelerinde ise ikişer tane Bursaspor Futbol Okulu açma kararı aldığını almak gerçekten sevindirici bir karardı.

Bursaspor’un Altyapı ve Futbol Okulundan Sorumlu yöneticisi Selim Yolgeçen, rezerv kulübün Nilüfer 1987 olduğunu ve bu kulübün hiçbir bedel ödenmeden Bursaspor’a devreden Gülayan ailesine ise teşekkür etti.

Yolgeçen, ayrıca Gülayan ailesinin Bursaspor kulübünün Çorumspor deplasman giderini üstlenmesinin yaptıkları ikinci jest olarak kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Selim Yolgeçen basın toplantısında, yeni kurulan takımın adının büyük bir olasılıkla 1963 Bursa Spor Kulübü olacağını, Bursaspor Yönetim Kurulu’nun yanı sıra bazı iş insanlarının da buranın yönetiminde olacağının altını çizerek şunları söyledi:

“Ömer Furkan Banaz önderliğinde ekibimizle birlikte bir rezerv kulübü düşünmemize neden oldu. Nilüfer 1987 Spor Kulübü Süper Amatör Lig'de mücadele ediyor. Altyapımızda yaşadığımız filiz lisans sıkıntısı nedeniyle bu şekilde bir çıkış yolu bulduk. Nilüfer 1987 Spor Kulübü'nün Bursaspor altyapı çalışmalarında katkı sağlayacağını ve isminin değişeceğini söyleyebilirim. Bu takım sadece altyapı için var olacak. Bizim bir tane Bursaspor'umuz var. Bizim başka bir düşüncemiz yok. Ne amaçla yapıldığının net olduğunu belirtmek istiyorum. Yeni adı Bursaspor 1963 SK veya Bursa 1963 olacak. Burada oynayacak genç oyuncularımız Bursaspor için yetiştirilecek. Bu takımın hocası Bursaspor'un unutulmaz kaptanlarından Turan Şen olacak. Tüm teknik ekip Bursaspor hocalarından oluşacak.”