Bu 2020 yılı hem Bursaspor, hem de tüm insanlık için tam bir kabus oldu ve gerçekten tüm insanlığın üzerine kara bir kabus gibi çöktü.

Bursaspor, bu yıl gerçekten büyük acılar yaşadı. Sezonu iyi başlamıştık. Ne güzel gençlerle çıktığı ve güzel güzel ilerlerken yapılan gereksiz 17 transfer sonrası, yapılan play-off öncesi yapılan ve yaptırılan yanlışlarla korunma altındaki bir rakiple eşleşti. Süper Lige çıkma şansını kendi elleriyle yok etti.

Ardından covid hastalığı tüm dünyayı ve Türkiye'yi esir etti. Hatta maçlar etlendiğinde Bursaspor puan sıralamasında ilk üçün içerisindeydi.

Gerçi, yeni sezonda Bursaspor futbol takımında bugüne kadar 1-2 vaka dışında hiç olay yaşanmaması sevindiriciydi. Ancak aynı şeyleri Frutti Extra Bursaspor Basketbol takımı için söyleyemeyeceğim.

Ancak şu bir gerçek, geçmiş dönem başkanı Mesut Mestan'ın Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadı'nın zemini ile Özlüce ve Vakıfköy'de çalışan sayılarını düşürmesi, bakım için para harcamaması sonrasında, hem maçların oynandığı stadın zemini, hem de antrenman sahaları gerçekten içler acısı bir hale geldi.

2020 gidiyor, rahat bir nefes alacağız diye düşünmeye başladığım günlerde üst üste iki acı haber almak gerçekten beni derinden yaraladı. Bunların ilki Tirilyeli İsmail Emil. Bursaspor'u Avrupa'ya taşıyan isimdi. Hatta Beşiktaş'a son dakikada attığı golle yeşil beyazlıları ilk kez tarihlerinde ilk defa Türkiye Kupası'nda finale taşıyan isimdi.

Bursaspor İsmail Emil'in attığı golle tarihinde ilk kez Avrupa Kupaları'na katılmış ve ülkemizi başarıyla temsil etmişti. Şampiyon olan Rusya milli takımını oluşturan oyunculardan oluşan Dinamo Kiev'e yenilerek elenmişti.

Hatta Beşiktaşlı Zekeriya'nın attığı tekme sonrasında dizindeki sıkıntının geçmemesi nedeniyle futbol yaşamını noktalamak zorunda kalmıştı. Eşimle birlikte deniz havası almak için Tirilye'ye gittiğimde ilk durak İsmail Emil'in yanı olurdu. Çay içer sohbet eder, evimizin zeytin ve yağ ihtiyaçlarımı karşılardım.

Son gittiğimde rahatsızlığı nedeniyle evindeydi. Onu çağın hastalığı değil ama başka bir hastalık kanser nedeniyle geçtiğimiz hafta sonsuzluğa uğurladık.

Onun ölümü ile verdiği acıyı unutma çalışırken bir başka acı ile yıkıldım. Basri Ukuşer'i maalesef covid nedeniyle kaybettik. Basri Ukuşer'in meslek yaşamımda çok önemli yeri vardır. Birlikte çok deplasmanlara gitmiştik.

İlk kez Türkiye şampiyonu olan Bursaspor Genç takımının önemli isimlerinden birisiydi. Sonrasında yeşil beyazlı kulübün alt yapısında antrenör olarak görev yaptı.

Hatta genç takım ile birlikte sayısız Türkiye şampiyonluklarını Bursa'ya getirdi. Gerçekten, Türk futboluna sayısız yıldızları hediye etti. Çok iyi niyetli ve sevecen bir insandı.

Covid olan annesine bakarken bu hastalığı kapmıştı. Tedavi sürecine maalesef cevap veremedi ve aramızdan ayrıldı.

Böyle kaliteli bir insanın, Bursaspor ve Türk futboluna sayısız oyuncu ve yıldız kazandıran bir isim olan Basri Ukuşer'i kaybetmek üzüntümü ikiye katladı.

Mekanları cennet olsun iki Bursaspor emekçisi İsmail Emil ile Basri Ukuşer'in.