Elektrik dağıtım ve faturalama işleri özelleştirilip şirketlere satılırken amaç sadece tevzi ve tahsilat değil, sorumlu oldukları bölgede bakım, onarım ve yatırımları da kapsıyordu.

Yatırım, bakım ve arıza işlerinde pek başarılı oldukları söylenemez ama bir fatura bile ödenmediğinde ihbarsız anında saat mühürleyip enerji kesmede uzman olduklarını hatta bunu bir sektör haine getirip ihale ettiklerini söyleyebiliriz.

Bu konuda neden elektrik kesiyorsunuz diyenlerden değil, neden zamanında ödemeyip kazık gibi kesme açma bedeli ödüyorsunuz diyenlerdenim.

Bizim dünyamızı aydınlatma, sanayiye enerji hizmeti Limak Uludağ Elektrik tarafından veriliyordu.

Evlere giden fatura bedelleri arttıkça suç bizim değil, biz minnak bir komisyon karşılığında fatura tahsilatı yapıyoruz zammı EPDK yapıyor çıbanın başı onlar diyorlardı.

Çok elektrik tüketen sanayi bölgeleri, fabrikalar, işletmeler ve ticarethaneler ile tahsis- tüketim miktarları karşılıklı taahhüt edilip yıllık sözleşme yapılarak maliyeti etkileyecek  ani fiyat hareketlerinin önüne geçiliyordu.

Son yıllara kadar eğrisiyle doğrusuyla bir dargın bir barışık yaşayıp giderken geçtiğimiz aylarda Limak Uludağ Elektrik hisseleri İngiliz ACTİS  firmasına satıldı.

Sakin sakin üç beş gün bayram yapalım derken telefonlarım susmaz oldu.

ACTİS yapılan sözleşmeleri ve sürelerini yok sayarak sanayi elektriği kullanan abonelerine yeni sözleşme metinleri dayatmaya başlamış şikayetlerinin ardı arkası kesilmiyor.

ACTİS, Limak Uludağ Elektrik hisselerini alırken müstemleke mantığı ile kapitülasyon imtiyazı aldığını düşünüyorsa çooook yanlış yapıyor.

Oysa iş ahlakına ve ticaret etiğine uymayan ben yaparım olura dur diyecek bir makam elbette vardır.

Bu ülke atalarının asırlarca  sömürdüğü muz cumhuriyetlerine benzemez.

Kaldı ki; ülke güvenliği açısından stratejik önem taşıyan enerji tedarik işlerinin elin adamına sadece para kazanmak için satılması akıl kârı ve ülke sevdası ile ilgisi yoktur.

ACTİS i uyaralım.

Gün olur devran döner o hisseler elinde patlayıverir.

ACTİS’ e, malı satarken ne dediler ne sözler verdiler bilmem ama bizim bir başka millet olduğumuzu bilmesinde ve kendisini test etmesinde yarar var.

Geldiğimde cevap hakkı dahil konuyu enine boyuna inceleyip bir başka dalacağım.