Bursaspor üçüncü etaptaki ilk sınavını Afyon Zafer Stadı’nda Suudi Arabistan Süper Lig takımlarından Al-Tai ile yaptı.

Deplasman yasağı olmaması nedeniyle Zafer Stadı tribünlerinde Bursa’dan gelen 50 civarında taraftarlar tezahüratlarıyla dikkat çekti.

Afyon’da inanılmaz bir sıcak hava var. Saat 18.00. Güneş inanın insanı durduğu yerde hiç hareket etmeden bile buram buram terletiyor. Futbolcular bu sıcakta nasıl peerformans gösterecek doğrusu merak ediyorum.

Teknik direktörümüz Tahsin Tam’ın ilk on biri geçtiğimiz sezondan deneyimli olan isimlerden kurulu.

Kalede Deniz Aydın, Hamza Baran Arıkan sağda, Abdullah Tazgel solda. Stoperler Ertuğrul Kurtuluş ve Kerem Kök. Orta alanda Ozan İsmail Koç, Kubilay Sönmez, Hasan Ayaroğlu, Enver Cenk Şahin. İleride ise Çağatay Yılmaz ile Berat Altındiş.

Yedekler arasında ise Safa Canan, Yiğit Fidan, Kadir Yiğit, Eren Tunalı, Bilal Güney, Abdullah Eren Türkay, Yusuf Sertkaya, Tuğhan Yıldız, Mustafa Genç, Eren Güler ve Seçkin Batuhan Fırıncı Tahsin Tam’dan görev bekleyecek isimler.

Maçın akışı içerisinde Kubilay Sönmez'in zaman zaman ön liberodan savunmaya gelerek Ertuğrul ve Kerem Kök’e yardımcı olması dikkat çekti.

İlk on beş dakika sonrasında sağ bekte görev yapan Hamza Baran Arıkan sık sık ileriye çıkarak Berat Altındiş’e ortalar yaptı. Fenerbahçe o yüzden sezon başında ucuza kapatmak istemiş genç milli Hamza Baran Arıkan’ı.

Oyunun başında Suudi Arabistan ligini altıncı sırada bitiren Al-Tai etkili göründü. Al Tai’de Denne Clemente etkili oyunuyla dikkat çeken isim oldu. Zaman zaman Bursaspor organize olarak hücuma çıktı. İlk kez bir arada oynamanın dezavantajı gözlendi.

 Suudi Arabistan temsilcisi zaman zaman sert hareketleri ile dikkat çekti. Özellikle ön libero olarak görev yapan Musa Knowladge’nin Berat Altındiş’e, Enver Cenk Şahin’e attığı tekmeler zaman zaman bizleri sakatlık nedeniyle korku içerisinde bıraktı.

Sonrasında kaptan Enver Cenk Şahin ile H.Qasin itişip kakışmasında darbeyi alıp kendini yere atınca, Tahsin Tam, hakemin de uyarısıyla kaptan Enver Cenk Şahin’i saha kenarına aldı. Yerine Mustafa Genç oyuna dahil oldu. Ve ilk yarı Deniz’in iki nefis kurtarışıyla golsüz sona erdi.

İlk yarı denk kuvvetler mücadelesi şeklinde geçti. Bursaspor’un tecrübeli isimleri Enver Cenk Şahin ile Hasan Ayaroğlu’nun maç içerisinde daha sakin kalmaları gerektiğine inanıyorum.

Maçın ikinci yarısına her iki takımda oyuncu değişiklikleriyle başladı. Al-Tai zaman zaman etkili görünse de son vuruşlarda beklenenden de kötü olunca golü bulamadılar.

Son 20 dakikaya girilirken yapılan oyuncu değişiklikleri sonrasında maçın temposu giderek düştü. Bu bölümde Mustafa Genç sağ kanattaki performansıyla sahada dikkat çeken isim oldu Bursaspor adına.

Baktığımızda 2022-2023 Futbol Sezonun ilk hazırlık karşılaşması.

Rakip ülkesinin Premier Ligi geçtiğimiz sezonu altıncı sırada bitiren bir rakip. Verilen mücadele yeni takım olmanın ilk kez bir arada oynamanın verdiği sıkıntıları beraberinde getirdi.

Zaman zaman hatalar, zaman zaman güzel hareketler oldu.

Tabii ki ilk sınavda yenilmemek önemliydi Bursaspor’un gençleri açısından.

Özellikle 82. Dakikada organize gelişen atakta Mustafa Genç’in pasında Eren Güler’in vuruşunda topun üst direkten dışarıya gitmesi ise şanssızlıktı Bursaspor adına.

Şimdi iki gün sonra 3.Lig temsilcisi Aksaray Belediyespor sınavı olacak. Bu maçta yapılan hataların ne kadar azaldığını hep birlikte göreceğiz.