Açıkçası;
Daha önce böyle bir çok soru işaretli süreç yaşanmamıştı.

Nitekim;

AK Parti’de çoğu illerin ve ilçelerin belediye başkan adayları açıklanırken Bursa’da garip bir durağanlık yaşanıyor.

Bu da aday adaylarını fazlasıyla geriyor.

Bursa’da;

12’si mevcut belediye başkanı, 93’ü de 15 ilçenin aday adayı olarak toplam 105 kişi, deyim yerindeyse hop oturup hop kalkıyor.

Ama ortada adayların ne zaman belirleneceğine dair hala net bir bilgi yok.

Bir de;
Malum, yarın Ankara’da AK Parti’nin seçim beyannamesi açıklanacak.

1033580399_0_0_1200_675_1200x0_80_0_1_5c513870288fb76ad95bb135d71686c9

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak beyanname “Türkiye yüzyılı için gerçek belediyecilik” temasıyla duyurulacak.

Bu büyük buluşmaya milletvekillerinin yanı sıra il başkanları da katılacak ancak böylesine önemli bir günün öncesinde Bursa’da süren belirsizlik ister istemez kafa karıştırıyor.

Bir de;
Bugün itibariyle aday adaylarına yönelik bir kez daha yaptırılan anketler konuşuluyordu ki, belediye başkan adaylarının ne zaman ve nasıl açıklanacağı konusunu iyice belirsiz hale getiriyor.

Nitekim;

17 ilçeye isminin açıklanmasını bekleyen toplam 105 isim, kendisine telefonun Bursa’dan mı yoksa Ankara’dan mı geleceğini bilmezken, yaşanan belirsizliğin biraz da psikolojik sonucunu yaşıyorlar.

Bursa’da;
AK Parti kanadında hal böyleyken bu akşam saatlerinde parti kulislerine başka bir haber düştü.

O da;

Yarın Ankara’da partisinin seçim beyannamesini açıklayacak olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu cuma günü Bursa’ya gelerek, partisinin belediye başkan adaylarını tanıtım toplantısında açıklayacağı yönündeydi.

Nitekim;

2 şubat günü için Tofaş Spor Salonu’nun tutulduğu bilgisi de yayıldı ki bu kulis haberine, aday adaylarının gözü şimdi de cuma gününe çevrilmiş oldu.

akparti-2

Öte yandan…

AK Parti’de durum bu haldeyken CHP’nin Bursa kanadında da sinirler gergin.

Daha önce açıklanan 8 ilçenin sonrasında geçen hafta da Parti Meclisi’nde biraz da sürpriz bir kararla Büyükorhan, Kestel, Mustafakemalpaşa ve Yenişehir adaylarının açıklanmasının ardından gözler kalan 5 ilçeye çevrildi.

CHP’de;
Nilüfer, Gemlik, Mudanya, İnegöl ve Orhaneli adaylarının hala açıklanmamış olması aday adaylarının sinirlerini iyice yıprattı.

Bu nedenle;
Bu çarşamba günü yapılacağı duyurulan MYK ile perşembe toplanacağı belirtilen Parti Meclisi’nde Bursa’nın kalan bu 5 ilçesinin belediye başkan adaylarının da artık ilan edilmesi bekleniyor.

Cumhuriyet_Halk_Partisi_Logo.svg

Nitekim;

Bursa’da CHP’nin elinde olan Nilüfer, Gemlik ve Mudanya’da aday adayları arasındaki heyecan artık iyice tavan yaparken, bu ilçelerin mevcut belediye başkanları da deyim yerindeyse heyecandan günlerdir uyuyamaz oldular.

Bu nedenle;
CHP’de gözler artık bu hafta son kez Ankara’ya Parti Meclisi toplantısına çevrilmiş durumda ki, nefesler tutulmuş durumda.

Geçmişte;
CHP’nin tüm adayları tek seferde açıklanırken bu kez Bursa için parça parça açıklanıyor olması ve asıl merakla beklenen 3 önemli ilçenin en sona bırakılması da ilk kez yaşanıyor.