MELİH ARMUT- METİN ARAÇ/LİFEBURSA

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Akçalar Mahallesi son yıllarda büyük göç alıyor. Akçalar Mahallesi, şehre yakın konumu, yakınında bulunan sanayi işletmeleri, temiz havası ve Uluabat Gölü’ne yakınlığı sebebiyle şehrin bir kaçış noktası konumunda bulunuyor. Akçalar’da devam eden nüfus artışına ulaşım ise cevap veremiyor. Çiğdemlik Caddesi boyunca hem okula giden öğrencilerin hem de işe giden vatandaşların yarattığı yoğunluk karşısında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği ulaşım desteği yetersiz kalıyor. Çaresiz kalan vatandaşlar özellikle işe ve okula gidiş saatleri için çözüm bekliyor. 

'Yeşil Çevre' toplantısı Vali Demirtaş başkanlığında yapıldı 'Yeşil Çevre' toplantısı Vali Demirtaş başkanlığında yapıldı

“BÜTÜN SEFERLER DOLU GEÇİYOR”

Mikrofonumuza konuşan bir vatandaş, “Fabrikaların Akçalar’a servisi bulunmuyor. Sabah öğrenci personel ve işçi işin içine girince bütün seferler dolu geçiyor. Bazı insanlar binemiyor bunun için işine geç kalanlar oluyor. Otobüs servisleri Akçalar yetersiz kalıyor.” dedi. 

“OTOBÜSLERİN BOYUTLARI KÜÇÜK”

Akçalar’dan Bursa’ya gitmek üzere otobüs bekleyen bir vatandaş ise, “Otobüslerimiz çok küçük, Akçalar’ın nüfusunu kaldıramıyorlar. Otobüslerin geliş süreleriyle ilgili sıkıntılar ise akşam üzeri ve Pazar günleri ortaya çıkıyor. Pazar günü özellikle 13.00 ve 14.00 arası sıkıntı çekiliyor. YKS sınavına gidecek çocuk gidemedi. Başka bir özel araçla yolladık. Böyle durumlar olunca vatandaş mağdur oluyor.” dedi.