AFAD, saat 10:42'de Marmara Denizi Gemlik Körfezi'nde 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu.

Bu deprem, bölgedeki Android kullanıcılarına yaklaşık 10-15 saniye öncesinde bildirildi.

Evden güvenli bir şekilde çıkacak kadar bir süresi henüz tanımayan sistem, yine de ilk şoka hazırlık, çocukların yanına gitme veya anlık bir saklanma için çok faydalı bulunuyor.

BTÜ'lü akademisyenler kolları sıvadı! Bursa'nın zemin haritası çıkarılıyor BTÜ'lü akademisyenler kolları sıvadı! Bursa'nın zemin haritası çıkarılıyor

DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Android telefonların içerisinde çok gelişmiş ivmeölçer gibi sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde telefonlar en ufak bir hareketi dahi iyi şekilde algılayabiliyor. Google bunu kullanarak Android telefonlardan bir deprem ağı kuruyor ve önceden bildirim gönderilebiliyor. 

6 ŞUBAT ELEŞTİRİSİ

Android Deprem Uyarı Sistemi, olumsuz bir BBC araştırması ile gündeme gelmişti. Araştırmaya göre Android’in deprem uyarı sistemi Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremlerinde olması gerektiği gibi geniş çaplı uyarı yapamadı. 

Şirket, uyarının 6 Şubat gece 04.17’de meydana gelen deprem felaketinden önce milyonlarca kişiye gönderildiğini iddia ederken, BBC ise depremden etkilenen üç bölgede yaptığı araştırmaları sırasında bu uyarıyı almış herhangi bir kişiye ulaşamadıklarını açıkladı.

BBC’nin sorularını yanıtlayan Google’ın bu sistemden sorumlu yöneticilerinden Micah Berman, sistemin çalıştığı konusunda ısrar ederken, “Bu sistemin devreye girdiğine ve uyarılar gönderdiğine eminiz” ifadelerini kullandı ancak şirket bu uyarıların yaygın bir şekilde insanlara ulaştığına ilişkin herhangi bir kanıt sunamadı.