28 yıldan bu yana Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin başkanlık koltuğunda oturan, 1944 Çaykara doğumlu Arif Tak bir kez daha aday olacak diyorlar.

Kavun tatlıdır, koltuk kavundan da tatlıdır düsturu ile mevzuat kılıfına uydurup hazırlandıysa elbette aday olur.

Bu ülkede Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı’nın bile görev süresi iki dönem ile sınırlandırılıyor ama kavunun tatlı olduğu sendika ve meslek odaları gibi yerlerde prostatın azmış olsa bile seçilmek serbest oluyor.

28 sene önce bilgisayar yoktu, e devlet yoktu, akıllı kasa, çok akıllı adisyon,  kare kodlu sipariş fişi, hibrit otomobiller, YHT, sosyal medya enstrümanları  falan yoktu daha olmayanları saysak sayfalar yetmez ama Arif TAK vardı.

Biz o döneme kollu FACIT den şeritli hesap makinasına geçilen mucize dönem diyoruz.

Hani esnaf kan ağlıyoruz derken çare için seçtikleri Arif Tak…

Hani AVM ler bizi bitirecek deyip yine seçtikleri Arif Tak…

Hani kriz dönemlerinde vergiler, kiralar, nefesini kesmesine rağmen bir kez daha seçtikleri Arif Tak…

Hani Çataltepe gibi ucube bir proje ile paralarının uçtuğu ve hatta bu yanlış diye haykıran Gürhan Akdoğan’ı ALLAH’ a şikayet eden ve yeniden seçilen Arif Tak…

Adaylık niyettir ve daha mı derim ama asla ayıplamam.

Bana tuhaf gelen BESOB üyeleri içerisinde hiç mi okuyup, mürekkep yalamış, dünyayı bilen, yenilikleri algılayan birisi yok mu da büyük olasılıkla yine ilkokul mezunu 78 yaşındaki Arif Tak’ ı seçecekler.

Bu kez de seçilirse ona helal olsun Arif Tak derken, ağzı var dili yok başkanı seçen BESOB üyelerinin hiçbir şeyden şikayet etme hakkı olmadığını düşünüyorum.

Yazımı bitirdiğimde tam bir tevafuk gerçekleşti ve beni Gürhan Akdoğan arayarak postama bir not ve fotoğraflar attığını söyledi ama kullanmadığım eski mailime atmış olduğundan görememiştim.

Nedir diye sordum?

BESOB Çataltepe Sanayi Bölgesinin son halinin fotoğraflarını gönderdiğini söyledi.

Tekrar istedim ve gördüğüm manzaraları sizin de görmenizi istedim.

Bu görüntülere ve ateşe atılıp yakılan milyonlarca liraya rağmen BESOB a bağlı 106 Oda, 98 binin üzerinde üye 30 senedir Arif Tak diyorsa, ben Arif’in kıymetini bilecek kadar arif adam değilim demektir.