Omuzlarına yüklenmiş bir yük ile hiç girmedikleri, bilmedikleri yola çıkacak olan genç bir grup, hiç umulmadık başarıları elde edebileceği gibi aynı zamanda kaldıramayacakları psikolojik etkenler ile de karşılaşabilirler. Bu iki ihtimalin yönünü belirleyecek olanlar onlardan daha çok bizleriz.

Ben duymaktan sıkıldım fakat gerçekleri de duymanın belli acı tarafları vardır. “Bursaspor zor bir sezona başlıyor…” 

Zor sezonlara başlamaktan, eksik kalmaktan, yarım kalmaktan sıkıldık. Bu yüzdendir belki de bu olumlu, olumsuz tepkilerimizin aşırılığı. Bu aşırılık çoğu zaman bizlere zarar veriyor, farkında değiliz.

Hazırlık sürecini geçiren Bursaspor, sezonların getirdiği bu aşırılığı yaşayarak başlıyor bu “zor” sezona. Hazırlık maçlarında sahaya çıkan kimi gençleri çok fazla övgüye tutarken kimilerine de çok acımasız yaklaştık. 

Ben bu yaklaşım sürecinin doğru olduğunu düşünmüyorum. Futbol bir süreç oyunudur, sonuçların gelişi süreçlerin başarısına ve çalışkanlığın istikrarına bağlıdır. Çalışmanın sonuçları da aynı futbol gibi sürece bağlıdır. Biz senelerdir yaşadıklarımızdan kaynaklı sabır olgumuzu dibine kadar aşındırdık, aşındırdılar. Bundandır ki “SÜREÇ” gerektiren herhangi bir duruma karşı yakınlaşamıyoruz. Hemen olsun, şimdi olsun, en iyisi olsun istiyoruz. Belki de haklıyız fakat bunların böyle olmayacağı realitesi maalesef bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor. Yakın geçmişte çarptı, böyle devam ederse yakın gelecekte de çarpacak.

Bursaspor yönetim süreçlerini, camiayı, taraftarı, beni, seni, bizi, herkesi eleştirelim, olumlu veya olumsuz aşırılığımızı yaşayalım fakat… Bursaspor futbol takımının bu sezon yazının başında bahsettiğim “Omuzların yüklenmiş yük” ile sezona girecek genç oyuncularına sabır gösterelim. Süreçler için gösteremediğimiz sabrı bir kez olsun süreç için onlara gösterelim. Gösterelim ki Bursaspor olarak bir şansımız olsun.

Süreç, sabır derken bahsettiğim konu 90 dakikalık, 2 haftalık maç süreçleri değil. Hemen hemen 40’a yakın maça çıkacak bir oyuncu grubunun tüm sezon boyu ihtiyacı olan bir süreden bahsediyorum. Başarılı olabilirler, hayal kırıklığı yaşayabilir veya yaşatabilirler fakat belli bir sabır sürecini yaşarsak uzun vadede bizlere beklediğimiz mutluluğu da getirebilirler.

Karar verilmesi gereken bir durum var. “HEMEN, ŞİMDİ” mi? “ELBETBİRGÜN…” mü?

Bursaspor olarak aceleci yaklaştığımız, tabiri caizse uçup-kaçtığımız gün ve zamanlarda neler olduğunu az çok biliyoruz. Benim görüşüm elbet bir gün tarafında.

Ya sizin?