Biz “İZNİK GÖLÜ ZEHİRLENİYOR” derken sanayi düşmanlığı değil, Bursa adına çevre fedailiği yapıyorduk.

Üç on para için CARGİLL avukatlığına soyunan muhterislerin gözüne, acı veren görüntüleri ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesinin raporlarını sokuyoruz.

 “Türkiye'nin 5. büyük gölü olan İznik Gölü'nde yaşanan siyanobakteri artışı nedeniyle göle girmek geçici olarak yasaklandı. İznik Gölü'nden alınan numuneler İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi'ne laboratuvarına getirildi.

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meriç Albay, "Gördüğümüz kadarıyla Türkiye'de en fazla kirletilen alanlardan biri. Son yıllarda aşırı su çekimi, kontrolsüz şekilde gübre kullanımı ve gölü besleyen derelerin debilerinin düşmesiyle İznik Gölü'ndeki siyanobakteri artışı daha belirgin hale gelmiş bulunuyor" dedi.

Siyanobakterinin karaciğer kanserini tetiklediğini söyleyen Albay, "Deride tahriş, karın ağrısı, ishal vs gibi sağlık sorunlarına yol açabilir" uyarısında bulundu.

Kendilerinden yakın gelecekte Çimento’da kapasite artması sonucunda hava kirliliğinden kuşlar öldüğünde de ecelleri ile öldü açıklamasını bekliyoruz.

Biz filmi Nilüfer çayının katledilmesi versiyonunu olarak izlemiştik.

Bugün Nilüfer çayı dedikleri Kestel ve Gürsu sanayi bölgelerinin çektikleri yeraltı sularının kimyasal kirletildikten atık su olarak dere yatağına verilmesinden ibarettir.