Bursa gerçekten Türkiye'nin nüfus oranıyla ve alt yapıda ve milli takımlara gönderdiği oyuncularıyla birlikte 'spor kenti' unvanını elde etmişti.

Gerçekten baktığımızda Bursa kim ne derse desin futbolda Bursaspor'u, İnegölspor'u, Karacabey Belediyespor AŞ, Yıldırımspor, Basketbol ING Süper Ligi'nde Tofaş, Frutti Extra Bursaspor, Herbalife Nutrituion Kadınlar Süper Ligi'nde Bursa Büyükşehir Belediyespor, Erkekler Basketbol 1. Ligi'nde Finalspor, BUDO Gemlik, 2. Ligi'nde Geçitspor, Voleybolda Sultanlar Ligi'nde Nilüfer Belediyespor, Efeler Ligi'nde Bursa Büyükşehir Belediyespor, İnegölspor (ne yazık ki bu sezon ligden çekildi), alt liglerde Tofaş ile Karacabey Belediyespor AŞ erkek, Nova Koleji, Nilüfer Belediyespor, İnegöl Belediyespor kadınlarda, Hentbol Süper Ligi'nde ise Nilüfer Belediyespor mücadele ediyor.

Buna birde daha önceki yıllarda tarihe karışan kulüplerimizi eklersek, CEV Challenge Kupasını 4 kez final oynayıp Türkiye'ye iki kez kazandıran Bursa Büyükşehir Belediyespor kadın voleybol takımı, Bursaspor, Ahmet Erdem Anadolu Lisesi Kadın Voleybol Takımları, Bursaspor'un pilot takımı Yeşil Bursa'yı eklediğimizde gerçekten hem futbolda, hem de salon sporlarında Bursa nüfus oranıyla örnek bir kent. Bu tartışılmayacak bir gerçek.

Bu nedenle İstanbul medyası pek Bursa'yı ve Bursa kentinin başarılı olan Avrupa'da ses getiren takımlarını nedense pek sevmez.

Gelişmelere baktığımızda Bursa gerçekten tam bir spor kenti olarak alkışı yürekten hak ediyor. Bu kadar çok kulübü bünyesinde barındıran Bursa ise maalesef hak ettiği göremeyen kentlerin başında yer alması ise gerçekten çok ama çok üzücü.

Örnek verecek olursam Osmangazi Belediyesi'nin 3 yıl önce yapımını tamamladığı Kapalı Atletizm Salonu'nun hala hizmete açılamamasını gösterebilirim. Atletizm Federasyonu, tesisin pist için çalışmalara sadece bir iki ay önce başlaması üzüntü verici değil mi...

Gelelim yazımın başlığı olan 'Basketbol kenti Bursa' ya.

İstanbul'un dışında basketbol branşında en üst ligde üç kulübü bulunan ender Anadolu kenti oldu Bursa. Bu nedenle de basketbol kenti unvanını hak ediyor diye düşünüyorum.

Bursa Büyükşehir Belediyespor, yıllar önce Bölgesel Lig'de başlayan Kadın Basketbol serüvenin de gerçekten bu sezon olağanüstü iş çıkarttı ve 1 yenilgi alarak adını Herbalife Nutrition Kadınlar Süper Ligi'ne yazdırdı.

Gerçekten kadın voleybol şubesinin kapatılmasının ardından Kadın basketbolunda Süper Lige çıkılması, Bursa Büyükşehir Belediyespor adına çok önemli bir gelişme oldu. Bu başarıda elbette Onursal Başkan Alinur Aktaş, Kulüp Başkanı Gökhan Dinçer, yöneticiler Ali Karaca, Elif Şen, Erol Akbaş, Fuat Alpaslan, Hasan Valıoğlu, İnci Turan, Kadir Doktur, Mansur Dergah Alkan, Menduh Kızılkula, Mehmet Demirci, Mehmet Güngör, Metin Biberci, Yunus Emre Gelen, Yusuf Ay, Yusuf Konat'ın katkıları yadsınamaz.

Ben basketbolun bu sezon büyük hamle yapmasında, başarılı kadronun oluşumunu sağlayan Basketbol Şube Başkanları Dergah Alkan ile Yunus Emre Gelen'e bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Aslında Mansur Dergah Alkan ile Yunus Emre Gelen, kadın basketbolunda gerçekten alt yapıda önemli bir adıma imza atarak, Büyükşehir Belediyespor bünyesinde yaş grupları yaratabilmek için çalışmalar yaptılar.

Özellikle kadınların Herbalife Nutrituion Kadınlar Süper Ligi'ne yükselmesinin ardından, alt yapı çalışmaları daha fazla önemsenecektir. Bu çalışmalar sanıyorum pandeminin sona ermesi, okulların açılmasıyla birlikte ağırlık kazanacaktır.

Duyumlarıma göre, bu sezon Kadınlar Basketbolda hedef ilk yılında deneyim kazanmak, hem de alt yapıya yatırım yapmak olacak.

Mansur Dergah Alkan zorlu geçen ancak mutlu biten bir sezonun ardından şampiyonluğa katkı koyan herkese teşekkür etti. Alkan, "Zorlu bir sezonu mutlu şekilde bitirdik. Bunun için teknik kadrosundan sporcusuna kadar gerçekten çok büyük emek verildi. Sonunda arzulanan yere geldik. İlk yılımız için izleme komitemiz, teknik kadromuz oyuncu izlemelerini sürdürüyor. Sanıyorum basketbol kenti olan Bursa'ya güzel bir ekip yaratacağız" dedi.

Aslında Bursa Büyükşehir Belediyespor'un bu sezon Kadınlar 1. Ligi'ne gelen ve giden sporcularını hediyelerle göndermesi gerçekten basketbol camiasının takdirini kazandı. Özellikle şampiyonluk anısına verilen plaketler Türkiye'de gerçekten büyük ses getirdi. Şimdi tüm kulüpler Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin bu tutumunu örnek almaları güzel bir gelişmeydi.