"Efsane" denince aklınıza kimler geliyor?

Kuşkusuz ki, vereceğiniz yanıtlar içinde çokça sporcu olacak.

Bursaspor'un elbette unutulmayan çok efsane isimleri var.

Gerek oyuncu bazında, gerekse teknik adam ve başkan bazında unutulmaz isimlerin olduğunun farkındayız.

Son dönemlerde Bursaspor'un efsaneleri arasında yer alan bir isimse Pablo Martin Batalla...

Ülkesi Arjantin'de çok az insan ismini bilirken, becerisi, azmi, lider karakteri ve kulübüne bağlılığı ile binlerce kilometre uzaktaki Bursa şehrinde "Vazgeçilmez" mertebeye ulaşan, doğduğu şehir Cordoba - Bursa arasında gönül bağı kurduran dev bücür, yeşil-beyazlı forma ile yaptıkları sayesinde Türkiye'deki tüm futbolseverleri kıskandırdı.

Bildiğiniz gibi Bursaspor'un yaşayan efsanelerinden Pablo Martin Batalla'nın yeşil-beyazlı takımdaki kariyerini anlatan bir belgesel çekimine başlamıştık.

Bursaspor ve Bursa'da oldukça popüler olan Pablo oyunculuğu ve karakteri ile gönüllerimize taht kurmuştu.

Uzun zamandır aklımda olan bu proje Bursaspor'un son dönemlerindeki yaşadığı kötü sezonlar nedeniyle hep ertelenmek zorunda kaldı. Ben küçüklüğümde Bursaspor'u hep rahmetli Mesut Şen'in "Futbol ve Ben" isimli kitabını okuyarak yaşamıştım. O kadar ki, kitabın içeriğini neredeyse ezbere bilirim. Mesut Şen'i büyüklerimiz bize hep anlatırdı ancak hiç izleme fırsatımız olamadı. Ne bir maç görüntüsü, ne de kısa bir video.

İşte Batalla'ya belgesel yapma fikri o zaman belgesel ekibi içinde yer alan kardeşim Muhammet Ali Özdemir ile birlikte aklımıza geldi. "Bundan 20-30 yıl sonra da çocuklarımız da Bursaspor'un bu süper bücürünü izlemeli" diye düşündük. Nihayetinde 2020 yılının sonbaharında başladığımız projede Türkiye çekimlerini tamamladık.

Şimdi sırada Pablo'nun Arjantin - Bursa arasındaki hayatını anlatacak kısımlar kaldı. Bu hafta itibariyle Arjantin çekimleri de başlamış oldu.

Bu çekimlerin kamera arkası görüntülerini dün akşam @lifebursacom twitter hesabından paylaştık.

Arjantin çekimlerinde Bursaspor taraftarının unutamadığı isimlerden Fernando Belluschi, Reanto Civelli ve Federico İnsua da yer alacak. Futbola başladığı yılları, kariyerindeki zorlukları da anlatan Pablo'un Türkiye'de gerçekleştirilecek çekimlerinde de ilginç ve sürpriz anları sizlerle buluşturacağız.

Pablo'nun belgesel haricinde bir heykeli var. Hakan Dinçtürk'ün yapımını üstlendiği bu proje bugün Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri girişinde açılış yapılacağı günü bekliyor. Batalla'nın Bursa'da olacağı zamanlarda bu açılış gerçekleştirilecek.

Pablito, bu dev bücürün büyük alkışlar içinde sonlanan Bursaspor ve futbol kariyerini sporseverlere sunan bir belgesel olarak izleyicileri ile buluşmaya hazırlanıyor.

Belgesel için ilk planlamamız Pablo'nun doğum günü olan 16 Ocak tarihi olmuştu ancak bu tarihte Batalla burada olamayacağı için aklımızda oluşan tarih 14 Şubat oldu.

Güzel bir lansman ve özel davetliler ile ilk gösterimini gerçekleştireceğimiz Pablito Belgeseli aynı gün Otto Medya'nın amiral gemisi Lifebursa.com üzerinden tüm Bursaspor camiasına sunulacak.

Öncelikle bu hayalimizin gerçeğe dönüşmesi için "Ne gerekiyorsa ben yanınızdayım" diyen abim bildiğim Otto Medya İmtiyaz Sahibi Hakan Dinçtürk'e daha sonra "Batalla, Pablito" diye diye usandırdığım Ottoman Grup Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kantar'a, belgesel çekimleri boyunca eksik bıraktığım lifebursa.com ekibine, belgesel ekibimiz Muhammet Ali Özdemir ve Murat Demir'e, belgesel içeriğinde yardımları olan adını yazamadığım tüm dostlara çok teşekkür ederim.

14 Şubat'ta görüşmek üzere...