Bursaspor’da forması giyen futbolcuların ağırlıkta olduğu bir yönetim ilk kez iş başına geldi. Sinan Bür başkanlığındaki Bursaspor yönetiminde yeşil beyazlı formayı yıllarca başarıyla terletmiş, Sinan Oral, Beyhan Çalışkan, İsmail Ertekin, Erkan Öncel, Cemal Vardar, Doktor Recai Özdemir ve Gökhan Güleç gibi isimler yer aldı.

Futbol Okullarından sorumlu yönetici olarak çalışmalar yapacak olan unutulmaz kaptanlar arasında yer alan Beyhan Çalışkan ile ayak üstü son durumlarla ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Eski futbolcular olarak Bursaspor’u zor günlerinde yeniden ayağa kaldırmak için göreve sahip olduklarını belirten Beyhan Çalışkan, ‘Bursa’da güven ortamını yeniden sağlamak istiyoruz” dedi.

2 Şubat’ta Merinos Stadı’nda Futbol Okullarının katılacağı bir turnuva yapacaklarını belirten Beyhan Çalışkan sorularımızı şöyle yanıtladı.

-Niçin göreve talip oldunuz?

“Eski futbolcular olarak Bursaspor’un zor durumunda tekrar ayağa kaldırmak için bu göreve soyunduk. Amacımız Bursaspor camiasını, Bursa kenti ile bütünleştirmek.  Kaybolan Güven ortamı yeniden sağlamak. Bursaspor çok büyük erozyona uğradı. Sayın valimiz, büyükşehir belediye başkanımız, Ticaret ve Sanayi Odamız bir bütün olarak hareket etmeliyiz. Bizler kimseden para istemeye gelmedik. Bursa’da yaşayan iş insanlarının, Bursaspor’a sahip çıkmak zorunda.”

-İş insanlarından neler istiyorsunuz?

“Sanayici ve iş insanlarından sayın Valimizin önderliğinde, kentimizde 60 bin adet irili ufaklı işletme var. Her işletme ay başlarında 1 asgari ücret kulübümüze yatırırsa, üç ay içerisinde kulübün borcu tamamen biter. Seneye de löigde kalsak ta tahta açılır, düşsek te tahta açılır. Fakat biz futbolcularımıza inanıyoruz, güveniyoruz. Özellikle bu iki kritik maçız olacak. Çarşamba günü evimizde Nazilli Belediye, Pazar günü İzmir’de Altınordu maçlarımız var. Kazanmak istiyoruz.”

Sinan Bür, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü Sinan Bür, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü

-Seyirci cezası önümüzdeki hafta bitiyor.

“Önümüzdeki hafta sahamızda Beyoğlu Yeniçarşı ile karşılaşacağız. Bu maçta taraftarlarımızın cezası sona eriyor. Hep birlikte yeni bir sinerji oluşturarak, aynı zamanda kadınlarımız için özel tribün açıyoruz. Yüzde elli indirimli olacak. Bütün yeşil beyaz sevdalısını kadınlarımızı, kızlarımızı maçlara bize destek vermeleri için bekliyoruz. Bu zor dönemi birliktelikle atlatabiliriz.”

-Biletlerde indirim olacak mı?

“Yeni yönetim olarak, taraftarlarımızla birlikte oynayacağımız Beyoğlu Yeniçarşı maçı için biletlerde sezon başı belirlenen ücretlerde büyük oranda bir indirime gittik. Kalan tüm maçlarda yeşil beyazlı taraftarların desteğine ihtiyacımız var. İçerideki son sekiz maça, 3-4 ay boyunca birer asgari ücret bağış yapacak her işyerine kombine hediye olarak vereceğiz.”

-Geliş amacınız neydi?

“Bizler eski futbolcular olarak başarılı olmak zorundayız. Tüm Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz. Yönetim olarak uyum içerisinde çalışıyoruz. Başkanımız Sinan Bür, önderliğinde Bursaspor için elinden gelen her şeyi ortaya koyuyoruz. Tüm Bursa şehri bize inansın güvensin. Yapılacak tüm bağışlar, şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır. Başka Bursaspor yok. Bursaspor bir markadır. Bu markayı yaşatmak zorundayız.”

-Ne gibi çalışmalar yapılıyor?

“Bursa kentini Bursaspor olarak biz temsil ediyoruz. Yönetim olarak kısa süre olmasına rağmen Uyum içerisinde çalışıyoruz. Verilen görevleri ayırım yapmadan gruplara ayrılarak el birliği ile yapıyoruz. Hepimizin ayrı ayrı görevleri var. Önemli olan kaybolan birlik ve beraberliği yeniden sağlamak için, gece gündüz demeden çalışıyoruz. Kentimiz bize inandığında sorunların büyük oranda ortadan kalkacağına inanıyoruz.

-Güven ortamı sağlanır mı?

“İyi günde biz eski futbolcuları arayan olmadı. Kötü günlerde biz ortaya çıkarak yıllarca forma giydiğimiz takımımıza sahip çıktı. İlk hedefimiz Bursaspor’un yok olmaya yüz tutan, temelini görevde mayıs ayında yapılacak olağan genel kurula kadar sağlamlaştırmak istiyoruz. Futbolcularımızın kalan maçlarda kişiliklerini, karakterlerini ortaya koyarak zor görevi başarıyla tamamlayıp birer kahraman olabilirler. Ümit Şengül ve ekibine güvenimiz tam.”

-Kış okulları ile ilgili düşüncen nedir?

Kış ve yaz okullarında yeni bir metoda geçmek zorundayız. Şuan itibariyle okullarımız zarar ediyor. Buradaki amacımız küçük yaşta yetenek tesbiti yapıp, Vakıfköy’e yönlendirmemiz olması gerekir. Yaklaşık 20 futbol okulu var Bursa ve diğer illerdiwe. Bunlar sıkı bir şekilde denetlenecek. Bursaspor’u temsil kriterlerine hakim olanlar devam edecek. Kriterlere uymayanlar ise kapatılacak. Şu anda maliyetleri düşürmek zorundayız. Araç gereçler alınması lazım. Böylece kaliteli arttırmalıyız. 1-2 Şubat’ta Merinos’ta sömestre turnuvası düzenlenecek. Yeni malzeme, toplar., fileler, yelekler alarak turnuva yapacağız. Bursaspor’a bu yakışır. İstanbul, Edirne, Çerkezköy, Lüleburgaz, Kartal, Beylikdüzü’nden gelecek çocukları görmüş olacağız. Yeteneklileri ise alt yapımıza yönlendireceğiz. İşletmelerde ilk amacımız futbolcu yetiştirmek zarar etmemek.