Dünyada global pandemi olunca bütün insanlık zorlu süreçten geçti hala da bu süreçle sınanıyoruz.
Bir sene içinde virüslendik, hastalandık, yaşamını yitirenler oldu.

1. dalga, 2. dalga yok mutasyon, yok bulaş derken salgın süreçlerini artırarak ara ara kısıtlalamalar ile hayatı eve sığdırmaya çalıştık.

"Hayat Eve Sığdı mı?'' işte orası da ayrı bir tez olmalı!

Kısıtlama döneminde bazı lokanta ve restaurantlar kapalı olmasına rağmen paket servisi yapıyordu.
%50 doluluk oranı ile cafe ve restaurantlar açıldı, hizmete başladı. İsteğe bağlı olarak müşteriler yemeğini mekanlarda yemeyi tercih ederken bazıları kalabalık ortamda oturmamak için yemeğini paket halinde almayı tercih ediyor.

Tabi mekana girerken HES kodu alınarak içeri giriliyor.
Sosyal mesafeye uyalım, uymayanları uyaralım modunda iken, arkadaşının taktığı maskeyi emanet alıp resmi kurumlara girenleri duyduk, yerden bulduğu maskeyi takıp markete girene de tanık olduk ama ödünç HES Kodu alıp restauranta gireni de şahsen ben görmüş duymuş oldum.

Restauranta girişte görevli genç HES kodu sorup müşterileri öyle alıyor içeriye.

Yemeğini paketletip almak isteyen 6 genç kız içlerinden biri diğerlerine HES kodu soruyor, hanginizin kodu varsa verin ben girip alayım diyor...

Onlar kod arayışına girmişti ki gülümseyerek; "Gençler ben yarım kilo HES kodu verebilirim size..." dedim.

Kiloyla mı oluyor ki kod dediler!

"Her birinizin özel bilgisi ayrı, aldığı kod farklı iken kendinize ait olmayan kodu kullanarak kalabalık ortama girmeye çalışıyorsanız demek ki kiloyla satılıyor." dedim.

"Abla Türkçe konuş, ne dediğini anlamıyoruz" dediler ve arkadaş arasında konuşup birinin koduyla içeri girdiler. Aramızda ki konuşmaya ablanın biri duymuş ki kolumdan tutup çevirdi.

"Kardeşim HES kodu kiloyla mı satılıyor diye sormaz mı?"

"Yok ablacığım bu günlük gramla veriyorlar" deyince şaşkın şaşkın kafayı sallayıp ayrıldı oradan...
HES kodu ne işe yarıyor, ne kadar gerekli, kimler ne kadar bilgilendi, yetkili kimse çıkıp da bu konuyla ilgili gerekli bilgileri tam olarak anlatmıyor.

Aşı olmuş veya olmamışın ileri seviyesi; HES kodu uygulaması.Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, özel kurum ve işyeri, AVM, cafe, restaurant gibi mekanlara HES kodu okutarak girme zorunluluğu uygulanıyor.

Bunun yanı sıra uçak, otobüs, tren, metro gibi yolculuk yapılan toplu taşıma araçlarınada kodsuz alınmıyor.!
HES ''Hayat Eve Sığar'' Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında kişilerin COVID-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinde kurumlarla ve kişilerle güvenli olarak paylaşmasına ve sorgulanmasına yarayan bir koddur.

Salgından korumak ve yayılmasını engellemek için alınan bu tedbir kodunu kimler ne şekilde anladı?

Ne kadar anlayabildi?
Doğruların içine yanlış katıldığı müddetçe insanlar kullanılmış emanet maske ve de bir başkasına ait özel bilgiler ile cehalet kazanında kaynamaya devam edecektir.

Komşudan ödünç yağ şeker ister gibi gramla, kiloyla HES kodu veya aşı isteyeceğiz gibi duruyor.

Çok net ve açık bilgileri vermek bu kadar zor olmamalı!

Vatandaş sağlığı ve de geleceği hakkında bilgilenmeyi hak ediyor diye düşünüyorum...
Olaylar, felaketler, hastalıklar insanları delirtmedi ama şu dörtlü insanları delirtmeyi başaracak!
Belirsizlik...
Aymazlık...
Bencillik...
Cahiliyet...

Tepeden inme ise mecburiyete mecbur bırakılmak, vicdan uyutmak, çiplenirsen bizimlesin, shoplanırsan yanımızdasın, kodluysan, aşılıysan canımız ciğerimizsin!
Ne diyeyim!

İletişim çağında iletişimsizlik, milyonlarca kalabalığın içinde yalnızlık, sayısız kitabın arasında bilgisizlik bu olmalı!