Bursaspor’un yıllardır bir türlü içeride ve dışarıda 3 sezondur yenemediği bir rakipti Nasadoge Menemenspor.

Bursaspor’da ise tek değişen teknik direktör Tamer Tuna.

Tamer Tuna da iki antrenman yaparak takımını Ege’ye götürmüştü.

Timsah’ın eksikleri belli.

Zorlu ameliyat geçiren, henüz tam hazır olmayan Ramazan Keskin maç kadrosunda yok. Bir başka eksik ise son iki antrenmana ve kadroya alınmayan kaptan Emirhan Aydoğan.

Rahatsızlık nedeniyle Royal Hastanesi Bandırmaspor maçında oynamayan, ancak düzelen Tim Matavz yedek kulübesinde. Onun yerine genç yetenek Batuhan Kör gol umudu olarak sahaya sürmüş Tamer Tuna.

Dikkatimi çeken Tamer Tuna’nın Taha Altıkardeş’i ilk on birde sahaya sürerken yanına Luka Çapan’ı koyarken Nicolas Zalazar, Christobal Jorquera yedek kulübesinde yer alacak.

Kadroya baktığımda Bursaspor’un oyun sistemi 4-1-4-1 gibi görünüyor.

Oyuna Bursaspor iyi başladı. 

Pozisyona giren, son dokunuşları yapamayan taraf ise yeşil beyazlılar oldu.

4. Dakikada İsmail Yüksek’in dışarıya giden kafa şutu vardı. Bir dakika sonra Bruno’nun ortasında Acolatse topu boş kaleye dürtmek yerine ıskaladı. 9. Dakikada Acolatse’nin derinleme pasında Batuhan Kör kötü vurula topu farklı dışarıya attı. Oysa sağında Namık Alaskarov bom boş bekliyordu.

Ardından Nasadoge Menemenspor orta alana kadar çıkmaya başladı. Ancak ev sahibi takım Bursaspor kalesinde etkili olmaktan çok uzaktı.

Köşe atışlarında, yan toplardan gol yemeğe alışkın olan Bursaspor, bu kez tehlike yaratan taraf oldu. Hatta 25. Dakikada Batuhan Kör ile atılan gol faul diye iptal edildi. Oysa Luka Çapan’ın bir faulü yoktu Mamadou Ba’ya. Kendi arkadaşıyla çarpışmıştı siyahi oyuncu.

Birkaç dakika sonra yanı şekilde yine Bruno’nun köşe atışında Luka Çapan’ın kafa ile aşırdığı top Batuhan Kör’ün arkasına düşünce iyi vuramadı ve net pozisyon harcanmış oldu.

İkinci yarıda da oyunun kontrolü Bursaspor’un elindeydi. Ama her zaman olduğu gibi son vuruş sıkıntısı vardı. Teknik Direktör Tamer Tuna ilk hamlesini 54. Dakikada yaptı ve Massimo Bruno’nun yerine Hasan Ayaroğlu’nu sahaya sürdü.

70. dakika olmuş Nasadoge Menemenspor sadece top ayağına gelince garanti pozisyon olunca çıkmayı atak geliştirmeyi hiç düşünmeyince ortaya tatsız tutsuz bir oyun çıktı. Hani maç bir anlamda atanın kazanacağı bir hal aldı.

Son bölüme girildiğinde Bursaspor Namık Alaskarov ile iki inanılmaz gol pozisyonunu değerlendiremedi. Azeri oyunca ilkinde kaleciyi Batuhan Şen’i geçti dışarıya vurdu. İkincisinde ise 78. Dakikadaki Taha Altıkardeş’in inanılmaz güzel pasındaki şutunda top üst direkten geri döndü.

Sonuç olarak;

Golü atmak isteyen Bursaspor. Ancak gol yememek için direnen bir Nasadoge Menemenspor.

Saldıran, adeta tek kale oynayan yeşil beyazlılardı.

Tüm maçlarda olduğu gibi son vuruşlarda başarısız olan Bursaspor, her iki yarıda net pozisyonlar bulsa da bunları hovardaca harcayınca sahadan 0-0’lık beraberlikle ayrıldı.

1 puana sevinilir mi?

Tabii ki oynanan futbolu gördükten sonra sevinilmez.

Azeri oyuncu Namık Alaskarov özellikle ikinci yarıda bulduğu net pozisyonları değerlendirmesi gerekiyordu.

Son maç ortaya çıkardı ki kadroda gidecekler netleşmiş gibi.

İlki golcü Tim Matavz, ikincisi ise Ofusu gibi görünüyor.

Oysa maçın akışında golcü Tim Matavz’a gerçekten güçlü fiziği ile ihtiyaç varken; teknik direktör Tamer Tuna’nın onu sahaya atmaması ilginç geldi bana.