Sezon boyunca 9 kişi rakiplerinden galibiyet alamayan, mücadele gücünden yoksun, bizi hüsran ve üzüntüye boğan bir takımın peşinde devam ettik. Fark eder mi? Fark etmez. Yine olsa yine gideceğiz.

Öyle bir durumdayız ki futbolun gerçeklerine, doğrularına ve tüm olgularına ters hareket ederek hayatta kalmaya çalışıyoruz. Bilimkurgu filmlerinde “Zamanı bükmek” diye çok duyarız. Bursaspor olarak bu sezon “Futbolu bükmek” eylemini yerine getiriyoruz. Gerçi bunlar bu sezonun gerçekleri değil, çok uzun süreli yanlışların getirdiği sürecin vahim sonuçları fakat biz yakın tarihten örnekler ile devam edelim.

Oyuncularını küstüren, teknik direktör seçiminde sene başından beri istikrarı tutturamayan, rakiplerin sonuçlarını kendi sonuçlarından daha öne koyan, 9 kişi rakipleri yenemeyen, ihtiyacı olduğu zaman ihtiyacını karşılayamayan, başkasının ipiyle kuyunun dibini arayan bir sezon içindeyiz.

Fakat…

Bugün değişimin ilk günü oldu. Bursaspor bugün Denizlispor karşısında kazanarak “Futbolu bükmeye” başladı. Evet sene boyunca çok üzüldük, inancımızı çok yitirdik fakat halen sahada mücadele etmeye devam eden bir Bursaspor arması var. Arkasında dağ gibi durmamız gereken.

Daha önce yazılarımda “Futbol bir süreç oyunudur, sonuçlar süreçlere bağlı olarak gelir” minvalinde açıklamalar yapmıştım. Bursaspor futbol ile beraber beni de büktü. Artık geldiğimiz konumda Bursaspor takımı “Futbol bir sonuç oyunudur, süreçlerin devamı alınacak sonuçlara bağlıdır” durumuna geldi.

Önümüzde halen 4 maç 12 puan var. Biten bir şey yok. Bitmemesi için ne gerekiyorsa, nerede gerekiyorsa yapılmalı bundan sonra. Bugüne kadar neden yapılmadı? Bunun için çok ayrı bir yazı yazmak, konuşmak lazım. Gerçi bugüne kadar konuştuk, yazdık da ne değişti? Soruların içinde kayboluyoruz. Bunların hepsinin cevabını sağ salim sezonu bitirince arayacağız. O zaman bükülen futbol sürecini tekrar düzene oturtmaya çalışırız. Bu sezonun selameti için tüm sezonun zıttı şekilde hareket edip 4 hafta daha “Futbolu Bükmeye” devam etmeliyiz.

Bursaspor’un kalan 4 haftada odaklanması gereken tek yer sahanın içinde alacağı sonuçlar olmalı. Kadro dışı, cezalar, ekstra reaksiyonlar, saha içine zarar verebilecek her türlü durum ve hareketten kaçınarak sonuca odaklı sürecin başlaması şart.

Bugün Denizlispor galibiyetinde tribünde gerçekten tamamıyla bu minvalde hareket eden, olumlu sonucun alınması için tüm motivasyonunu sahaya yansıtan bir tribün vardı. Bunun da sürekliliği uzun vadeli sonuçların hayrı için çok önemli.

Bugün yeniden başladık, savaşacak ve kazanacağız. İlk hedef Manisa.