Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu seçim tarihini 1 Ekim 2022 olarak belirledi.

Üzerinde fikir birliğine varılan malum ilan edilecek ve seçime tek başkan adayı olarak İbrahim Burkay listesi ile girileceği kesinleşti.

Bir makama tek aday olarak gösterilmenin gururu kişiye elbette mutluluk verir ancak bir o kadar da sorumluluk yüklemesi kaçınılmazdır.

Bu süreç doğru yönetilirse başkanın lider olma sürecinin başlangıcı olur.

Bu seçimde rakip olmadığından, tek rakibi kendisi ve komite tercihleri olacaktır.

Konu ile ilgili görüşünü aldığım yakın geçmişte BTSO Meclis Başkanlığı ve TOBB Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunan Bursa’nın önemli iş insanlarından İlhan Parseker; Dünyanın yaşadığı enerji dar boğazları ve ekonomik çalkantıları döneminden yara almadan çıkmak ve hatta krizi fırsata çevirmek için birlik ve beraberliğin önemli olduğunun altını çizdi.

TOBB un önderliğinde ülkeyi ekonomik hedeflere ulaştırmanın yolunun çalışan, üreten ve katma değer yaratan iş insanlarına inanmaktan geçtiğini ve bu sürecin bölünmeden, parçalanmadan tamamlanması için çalışmanın Bursa adına görev olduğunu ifade etti.

Bana göre seçimlerin doğasında var olan ve bazen oy hesabı ile ilkelerine ters düşerek yapılan anlaşmalar yapılan isim ve gruplar olmadığından komitelerin Bursa’ya, ülkeye ve sektöre değer katan gerçek sahipleri tarafından temsil edilmesini sağlamak liderin görevidir.

Bu dönem İbrahim Burkay’ın üzerinde SİAD ların, STK ların ve hatta siyasetin baskısının olmadığı deve dişi gibi sağlam tercihleri ile ustalık dönemi olmalıdır.

BTSO dan güç, siyaset ve iş devşirerek kişisel gelişmesini sürdüreceklerin yerine, liyakat sahibi, saygın, yetkin, katma değer yaratan, BTSO ve Başkanı ile yürünen yola baş koyacak insanların tercihi ile Bursa iş dünyası kadar, Bursaspor ve Bursa yaşamının gelişmesi sağlanacaktır.

Koltuk, her kişinin yüreğinde makam getirilerinin sevdası olarak yanar ama er kişinin yüreğinde koltuk topluma hizmet sorumluluğunun kutsal nöbetidir.

Komite seçim listelerinin bütün sorumluluğu, başarısı ya da vebali İbrahim Burkay’ın üzerinde olacağı için Bursa’ya istihdam, üretim ve ihracatta katma değer sağlayan kişilerden oluşan bir listenin Bursa’nın geleceğinin teminatı ve hep şikayet ettiğimiz Ankara’da lobi eksiğimizin ilacı olacaktır.

BTSO nun baba mirası olmadığını ve öyle yönetilmemesi gerektiğini sağlığını tehlikeye atarak, kalbini ben gibi tamir ettirerek “Bursa büyürse Türkiye büyür” diyerek gösterdi.

GUHEM de TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na verilen Bursa’ya hizmet beratına 365 oda ve borsa başkanının katılımını çok değerli buluyorum.

Onun TFF Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili olması elbette bir tercihtir ama asla kendi tercihi olmadığını yakından biliyorum.

Bursa’nın bir bakanı bile olmadığı dönemde Burkay’a tevdi edilen bu görev, sarf ettiği büyük enerjinin, gösterdiği performansın doğurduğu sinerjinin fark edilmesinin karşılığıdır ve siyaseten değil liyakat sahibi bir değer olarak bu kadarla kalacağını sanmıyorum.

İbrahim Burkay’ın bu süreci Bursa iş dünyası adına doğru değerlendireceğini düşünüyorum ve bu bağlamda sürecin yakın takipçisi olarak yaşananları anında lifebursa.com köşemden takipçilerime aktaracağım.