Bu maçın atmosferinin çok gergin olacağı her haliyle belli.

İçeriye girerken Büyükşehir Stadı’na girişler kapatılmış.

Bir tek geniş güvenlik önleminin alındığı Hattat Caddesi güzergahı açık. Stada girerken güvenlik güçleri tarafından arabamın bagajı iki kez arandı.

İçeriye erken girdim.

Amedliler sahaya çıktılar. Tribünleri tahrik etmek için, Bursaspor taraftarlarının olduğu Teksas’a yürüdüler.

Sadece protestolar vardı.

Bursasporlular gelince çıkış tüneli karıştı. Bursasporlu Eren Tunalı’ya atılan yumruk sonrası sahanın içi ana baba gününe döndü. Eren Tunalı’da hemen karşılığını verdi.

Tribünler dellendi.

Hasan Ayaroğlu yumruk atan Amedliyi saha içerisinde kovalamaya başladı.

Onu diğer Bursasporlular takip setti.

Ben şuna inandım, başkanları Selahattin Yıldırım televizyonlara çıkıp Bursaspor maçını belirtirken ‘spor kardeşlik dostluktur’ diyor ama hiç te öyle futbolculara sahip değil.

Bursasporlulara saldırmaları bunun en güzel göstergesiydi.

Ancak benim anlamadığım tek şey, Bursalı gazetecileri Diyarbakır’a kabul etmeyen Admed’ti. Ancak Diyarbakırlı iki gazeteci Bursaspor maçına akredite edilmiş.

Futbolcular sahada ısınırken, stadyumda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri yankılandı.

Ne Mutlu Türk Diyene, Vatan Sana Canım Feda, Mustafa Kemal’in askerleriyiz tezahüratlarıyla tribünler inim inim inledi.

Tribünlerin ‘cendere’, ardından ‘Çırpınırdı Karadeniz bakıp Türkün bayrağına’, ‘Ölürüm Türkiye’, ‘Alçaklara kar yağıyor üşümendin mi. Sen bu işin sonunu düşünmedin mi’, Ayten Alpman’ın “Memleketim” türküleri hep bir ağırdan söylendi.

Tribünlerde Türk bayrakları dalgalanırken, sanki Timsah Arena’da Türkiye Milli maçı varmış gibi atmosfer yaratılması gerçekten muhteşemdi. Hatırlayın Diyarbakır’da ise Türk bayrağı yerine paçavralar açılmış, İstiklal Marşımız ıslıklanmıştı.

Maraton’dak Yüreğimizi 7.6 yanıyor, Vatanına göz dikeni ez oğlum, Bu da senin farkırn, Ucunda ölüm olsada sevenerek öleceğim, Ne mutlu Türküm diyene, Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak pankartları dikkat çekiyordu.

Bursaspor sahaya Geçmiş olsun Türkiyem. Başımız Sağolsun yazan pankartla çıktı. Depremzedeler ve Ziya Şengül için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Sahaya kaptan olarak Özer Hurmacı’nın çıkması dikkat çekti. Futbolcuları maça çıkarken böylesine kazanma hırsı içerisinde olduklarını görmemiştim doğrusunu söylemek gerekirse.

Amed kalecisi Cantuğ Temel kalesine geçmeyip hakemin yanına gelmesi garipti.

Tribünlerden atılanlar oldukça fazla. Kaleci ise isabet olmasa bile kendisini yere atarak ortamı germe çabasında. Ama atılanlar gerçekten çok fazla. Bu maç biter mi bilemiyorum henüz 11. Dakika top 3 dakika sahada kalmadı bile.

Atılan sulara evet ama koltuklar kırılarak atılanları ise yadırgadım diyebilirim.

TİMSA ARENADA SU SAVAŞI

Gerçekten Diyarbakır’ın tam bir karşıtı oldu burası.

Timsah Arena’da kelimenin tam anlamı karşılığında aynı Tayland’da aldığı gibi su festivalindeki su savaşları yaşandı. İnanın maraton vöe şeref tribünün önleri plastik tarlasına döndü.

Anlamadığım tek şey, Amedlilerin kulübesinden çıkarak atılan yabancı maddeleri toplamalarıydı.

Maçta kaleye ilk şut denemesi 25. Dakikada oldu ve Bursaspor adına kaptan Özer Hurmacı’nın vuruşunda top yandan dışarıya gitti.

29. dakika oynanırken gol geldi. Eren Tunalı kendi sahasından aldığı topla hareketlendi. Boş durumdaki Hasan Sabri Karaca’ya pasını verdi. O Ömer Hurmacı’yı gördü. Kaptan savunmanın arkasındaki bom boş durumdaki Çağatay Yılmaz’ı gördü. Çağatay yerden güzel vurunca üzerine gelen kaleci Cantuğ Temel’in altından top filelere gidince Timsah Arena’da sanki 10 şiddetinde bir sevinç depremi yaşandı.

Sakatlık sonrası kaptan Özer Hurmacı 39. Dakikada yerini alkışlar arasında Emre Tepegöz’e bırakırken, kaptanlık kolluğu Enver Cenk Şahin’e gitti.

Uzatmanın üçüncü dakikası oynanıyor. Maraton alttan atılan petlerden biri taç atmaya giden Amedliye isabet edince kendisini yere attı. Hakem yardımcılarını orta sahaya davet etti. Bu süre içerisinde de iki kez anons yapılmıştı. Sahaya kaptan Özer Hurmacı girdi. Hakeme maçı devem ettirmesi için uyarıda bulununca sarı kartı gördü.

Devre arasında yabancı madde atıldığında maçın tatil edileceği yolunda iki kez anons yapılması dikkatimi çekti. İnşallah taraftarlarımızda bu anonsu duymuştur.

Yoksa takım iyi mücadele edip, 1-0 önde iken maç iptal edilip 3-0 yenik duruma düşmesin.

İkinci bölüme Amed Sportif üç değişiklik yaparak başladı.  Yasir, Serdar ve Oğuz oyundan çıkarken yerlerine Mehmet Gürkan Öztürk, Anıl Şahin ile Ömer Bozan oyuna dahil oldu.

İlk düdükle birlikte skoru koruma iç güdüsü takımı ister istemez geriye çekti. Böylece konuk takım daha etkili göründü ilk on dakikalık bölümde.

Bursaspor 60’dan sonra orta alanda topa sahip olarak oyunu dengelemeyi başardı.

Amed Sportif ise Çekdar Orhan’ı da 61’de sahaya sürünce tek hedefinin gol olduğunu gördük. Bursaspor’da ise ikinci yarıda tek hamle gelmedi.

69. dakikada sarı kart görerek cezalı duruma düşen Kubilay Sönmez Esenler Ernokspor karşılaşmasında forma giyemeyecek

Maçın son 10 dakikalık bölümüne gelince üstünlük yeniden konuk takıma geçti.  Bunda Bursaspor’un orta alanda top yapamaması nedendi.

Çok ilginç tam bunları yazarken ikinci golün sevincini yaşadık. 82. Dakika oynanıyor. Bursaspor atağı Çağatay’ın pasında Hasan Ayaroğlu Enver Cenk Şahin’i gördü. Kaleci Cantuğ Temel’in önde olduğu gören kaptan Enver Cenk muhteşem bir plase yapında skor bir anda 2-0 oldu.

89’da Amed Sportif Gürkan Öztürk bile beklemediği bir anda golü bularak umutlandı.

4 dakikalık uzatma verdi Kutluhan Bilgiç.

Amed yoğun baskı kurdu. Ama Bursaspor istediğini aldı ve maçı kazandı.

Maç sonu tribün şovu muhteşem oldu. Bizimkiler sevinirken onlar polislerle kavga ettiler.

Sonuç olarak;

Maça ilk maçta yaşanan olaylar ve linç girişim sonrasında inanılmaz motive çıkan, kazanma hırsını ilk dakikada ortaya koyan Bursaspor, tecrübeli abilerinin maça ağırlığını koyduktan sonra kazanabileceğini herkese gösterdi.

Tribünlerde rekor sayıda taraftar topluluğu var.

İnanılmaz bir destek var.

Bu müthiş destek sonrasında şampiyonluk hesapları yapan bir takımı 2-0 gibi net skorla yenebilmek önemliydi. Bursaspor bunu başardı ve ligde kalabilme yolunda kıvılcım değil, adeta meşaleyi yaktı.

Ve Çağlar Ergin arkadışım tribünde söylediği gibi Bursaspor tam 10 yıldır yapamadığı eşik atlama maçını kazandı.