Bursa Büyükşehir Belediyespor kadın basketbol takımı bu sezon şampiyonluğu kazanarak, yılların özlemine son verdi.

Bu yıl gerçekten inanılmaz bir işe imza attı Büyükşehir'in Perileri. Hiçte küçümsenmeyecek başarı kazandılar.

28 maç oynadılar. Bir tek yenilgi aldılar. O da deplasmanda Antalya 07 Basketbola yenildiler. Onda da ilk kez dış şutlarda başarılı olamadılar.

Gelelim bu kadro kurulurken büyük emek harcayan iki isme. Bunlar Basketbol Şubesi'nin iki sorumlu başkanı Dergah Mansur Alkan ile Yunus Emre Gelen.

Gerçekten çok çok iyi bir kadro oluşturdular, tecrübeli baş antrenör Murat Alkaş ile birlikte. Yardımcısı Serkan Ay'dan tutunda, İdari Menajer İlker Kırbaş'a, Kondisyoner Muhammet Cihangir Yıldız'a, İstatikçi Fahrettin Öncel'e, Masör Sibel Taş'tan Malzeme Sorumlusu Yahya Bacak'a, salonun temizliğini yapan herkes bu yıl küçümsenmeyecek bir zafere imza atıp tanıklık ettiler.

Bu sezon gerçekten çok güzel geçti benim açımdan da.

Tamam pandeminin olması, maçların kapalı kapılar ardından oynanması başka bir olay. Ancak ben Bursa'da oynanan tüm maçları izlemenin mutluluğunu yaşayan Olay Gazetesi'nden bu mesleğe bizimle birlikte başlayan arkadaşım Recai Uysal ile birlikte iki kişiydik.

Son maçı saymıyorum.

Orası gerçekten çok yoğundu. Ben mutlu oldum.

Rakamlara bakayım dedim. ABD'li pivot Sasha Samolia Goodlett yer aldığı 26 mücadelede tam 13 saat 6 dakika oynadı. 510 sayı attı. Maç başına düşen ortalaması ise 19.6 oldu. Sonrasında Saynur Tozlu 11 saat 15 dakika, Rabia Gülşah Çelebi 10 saat 58 dakika ile ilk üçe girmeyi başardılar. Gülşah Çelebi 227, Sanem Gamze Zeren 222, Gizem Mürüvet Uca ameliyatla olması nedeniyle son maçlarda forma giyememişti. 216 sayı ile sezonu tamamladı.

En az süre alan isim ise 32 dakika oynayan ve 14 sayı atan genç isim Sudenur Bayrak oldu. Birde iki sezon önce yaşanan sakatlık nedeniyle Süper Ligi kaçırmıştı. Bu kez tedbirli olmuştu yönetim ve bir başka ABD'li pivot Ashley Nneka Ezeh oldu. O da 40 dakika oynadığı ve 27 sayı attı aldığı sürede.

Ribaund da Saynur Tozlu 267 ile ilk sırada. Sasha Samolia Goodlett 250 ile ikinci, Sanem Gamze Zeren 166 ile üçüncü oldu.

Rakamlar böyle dense de, en az süre alanından tutunda, bileğindeki kemik kırığına karşın oynayan Gizem Mürüvet Uca'ya, son maçta tendonundan sakatlanan maça koltuk değneği ile gelebilen Sudenur Bayrak'a ameliyat olduktan sonra sıkıntılı bir süreç geçiren, sonrasında da yeniden başarılı günlerine dönen Ferda Yıldız.

Her şey mükemmel gitti.

Sonuçta özlenen Türkiye şampiyonluğu Bursa'ya geldi.

Şimdi ne olacak o önemli.

Bursa Büyükşehir Belediyespor'un tarihinde ilk kez yer alacağı Herbalife Nutrıtıon Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nde kalıcı mı, yoksa asansör takım mı olacak buna karar verilmeli.

Anladığım kadarıyla Alinur Aktaş'ın hedefi burada kalıcı olmak.

Sanıyorum iyi bir kadro oluşturulacaktır.

Şimdi yönetime yeni oluşturulacak kadro için önemli adımlar atılacaktır.

Bence yeni sezonda bir başka olay ise maçların nerede oynanacak olmasıdır.

Bu konuda tercihleri hangi salon olacak bilemiyorum.

Nilüfer'deki Tofaş Salonu da olabilir. Bir başka alternatif ise ulaşım sıkıntısına rağmen Nail Süleymanoğlu Spor Kompleksi içerisindeki salon olabilir.

Ancak son kararı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş verecektir.

Bizde Aktaş başkanın sağlığına kavuşup yeniden görevinin başına dönmesini ve karar almasını bekliyorum.

Bir de kupa ve madalya töreninin ardından sporculara sezonun anısına verilen özel isimlerinin yer aldığı plaketler ise muhteşem ötesiydi. Bunları hazırlayan emek veren herkesin ellerine sağlık.