Türkiye'de başını kuma gömen yöneticilerimiz olduğu süre içerisinde Türk futbolu inanın bir arpa boyu yol almaz ve alamaz.

Futbolu yönetenlerin kafa yapıları buysa inanın biz sınırlarımızın ötesine gidebilmemiz sürekli mucizelerle gelir. Kulüp takımlarımız ise katıldıkları Avrupa Kupası sınavlarına ilk turda veda ederler.

Futbolun ülkemizde ne denli kötü yönetildiğinde futbolumuz nasıl gelişecek birisi bana çıkıp anlatsın. Ben de ikna olayım.

TFF 1.Ligi maçlarında doğal çimde maç oynanmayan tek stat Keçiörengücü'nün Aktepe Stadı suni çim zeminli. Burada oynanan maçlarda rakip takımlar için dezavantaj, ev sahibi takım için ise avantaj oluşturuyor.

Türkiye'nin başkenti Ankara'da doğal çim zeminli stat yokmuş gibi burada futbol oynatmak inanın futbol adına bir cinayettir. Bu cinayet alt liglerde de devam etmesi gerçekten çok düşündürücü.

Dün lifebursa.com'un youtube yayınladığı Tuzlaspor-Bursaspor U 19 maçını izlerken futbol adına işlenen bir cinayete tanıklık etmek beni kahretti.

Türkiye'de özellikle hem üst ligde, hem de alt ligde yabancısız oynayan bir Bursaspor vardı sahada. İlk yarı Tuzlaspor karşısında inanılmaz mücadele verdiler. Ancak zeminin suni çim ve lastiklerle takviye edilmesi nedeniyle futbolcularda sıkıntılara neden oldu.

Özellikle böyle zemine alışık olmayan, maçlarını ve çalışmalarını doğal çim zeminli sahalarda yapan Bursasporlu gençlerde sık sık sakatlıklar yaşadı. Bir türlü maç temposunu yakalayamadılar. Beni üzen ise golcü Eren Güler'in sekerek oynamasına karşın sahada tutulması oldu.

Keşke kenar yönetim ilk 8'e giren takımların katılacağı Antalya'da düzenlenecek turnuva düşünülerek keşke Eren Güler'i bu maçta dinlendirselerdi. Seke seke oynaması beni yeni sezon için endişelendirdi desem inanır mısınız bilemiyorum.

Bu arada üzülerek görüyorum ki TFF 1.Lig'de bile kulüpler, Türk oyunculara güvenmeyip yabancıları bile kadrolarına koymuşlar. Hem Aydeniz Et Balıkesirspor'da, hem de Royal Hastanesi Bandırmaspor'un kadrosundaki yabancıları dikkatimi çekti. Hatta buradaki yabancılar TFF'nin gol krallığı listelerinde bile yer alıyorlar.

DENETLEME RAPORU

Bursaspor Kulübü'nün resmi internet sitesinde Denetleme Kurulu'nun rapor açıklandı. Buradaki rakamlardan ben bir şey anlamadım. Bursaspor Kulübünün şu anki borcu ne kadar. Erkan Kamat ve yönetiminin ne kadar alacağı var.

Rakamlarla aram pek iyi olmaması nedeniyle her halde ben çözemedim.

İnanın bunlar belirtilmemiş.

Keşke Bağımsız Denetleme Kurulumuz olsaydı da şu rakamları yüz yüze öğrenebilseydik.

Maalesef kapalı kapılar ardındaki bu denetlemeler ve yapılamayan açıklamalar sonrasında rakamların gerçekliği nedir bilemiyorum. Bakalım haziran ayı için izin çıkarsa yapılacak olağan genel kurulda bunları detaylı bir şekilde öğrenebiliriz.