Dün akşam Tofaş Kulübü’nün, Fenerbahçe Beko ile oynayacakları play-off grubu çeyrek final maçları öncesinde kulüp lokalinde basın toplantısı düzenledi.

Genel Menajer Tolga Öngören, baş antrenör Orhun Ene, kulübün Pazarlama ve İletişim Menajeri Efe Şekerci ile Bursa medyasından bu kez katılan maçlara oranla kat ve kat fazla olması benim dikkatimi çekti. Hatta maçta gördüğüm bazı isimleri burada görememek beni üzdü desem yalan olmaz.

Asıl bu toplantı Bursa Basketbolunun sağlam temellere atılmasına önce olan kulüplerin başında gelen Tofaş’tı. Sonrasında onu Oyak Renault, Mako, Bosch, Yeşim derken birçok takım da takip etti. Hatta aralarına Frutti Extra, Finalspor, Akran Gemlikspor, Geçitspor, Yıldırım Ayyıldızspor (kadın) gibi gençlik kulüpleri de katıldı.

Aslında Bursa günümüzde basketbolun önemli kentlerinden birisi olduysa, bunda gerçekten Başkanlar Yalçın İpbüken, Ersin Taş, yönetici Nedim Karakaş’ın büyük emekleri vardı. Gerçi Tofaş’ın şampiyonluğu kazandıktan sonra, İstanbul’daki yönetim tarafından bir anda kapatılması Türkiye ve özellikle Bursa’da büyük tepkiye neden olmuştu.

Ama günümüze geldiğimizde alt yapısından en çok oyuncuya A takımında şans veren Tofaş, Orhun Ene’nin iş başı yapmasıyla birlikte düşme potasından çıkarak play-off’a girmesi gerçekten ayakta alkışlanacak bir başarıydı bana göre.

Toplantı ve Fenerbahçe Beko maçı öncesindeki değerlendirmelerde Bursa’nın bir basketbol kenti olduğunun gerçekten en güzel kanıtıydı bana göre.

Neden diyecek olursanız;

Bugüne kadar tüm toplantıları izlemiştim. Hiçbir takım diğerinin adını anmıyordu. Ama artık öyle olmadığını görmek özellikle Orhun Ene ve Tolga Öngören’in Frutti Extra Bursaspor’dan, alt ligde yine play-off hakkı kazanan Finalspor’dan övgüyle söz etmeleri gerçekten Bursa’nın basketbol kenti olduğunun en güzel kanıtıydı.

Tofaş Genel Menajeri Tolga Öngören son dönemde Bursa basketbolunda çok pozitif bir enerjinin ortaya çıktığının altını çizen Genel Menajer Tolga Öngören,  “En son burada sizlerle bir araya geldiğimizde takım olarak daha farklı bir konumdaydık, daha farklı şeyler konuşuyorduk. Bugün ise farklı. Bursa bu yıl BSL play-off’larında 2 takım ile temsil edilecek.  Ayrıca MG Spor’un U14 Takımı’nın Türkiye Şampiyonası’nda üçüncü olmasıyla Bursa’da uzun yıllar sonra ilk defa Tofaş dışında bir kulüp altyapılarda derece yapmış oldu. Bu başarı“Basketbol kenti Bursa” vizyonuna da oldukça destek veriyor.  Altyapılara biraz daha fazla yol açmak lazım. Bursa’da kulüpler olarak 20-30 yıllık periyodun altyapısını kurmamız lazım. 2023-2024 sezonu hazırlık programı kapsamında Frutti Extra Bursaspor’un Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası’nda,Tofaş’ın da Frutti Extra Cup’a katılacaktır” dedi.

Tofaş Basketbol Takımı’nın Baş antrenörü Orhun Ene de en kötü günde bile kendilerini salonda yalnız bırakmayan Bursalı basketbol severlere, ‘kazanmak için elinden geleni ortaya koyan’ takım kimliğini play-off’ta da izlettirmeye devam etmek istediklerini söyledi. Orhun Ene, “Sporun sevildiği bir şehir Bursa ve spor ile ilgili önemli bir basın mensubu grubu var burada. O anlamda her ne kadar şehir, futbolda özlediğimiz yerde olmasa da gerek bizim, gerek Frutti Extra Bursaspor’un katkılarıyla basketbolun son dönemdeki bu çıkışıyla; spora olan ilgisini, açlığını halen yaşatıyor. Şahsen, Anadolu’dan aynı şehirdeki 2 kulübün böyle bir mücadeleye ortak olmasını çok değerli buluyorum. Bizi çok kötü günde bile salonda yalnız bırakmayan Bursalı basketbol severlere o mücadeleyi, o kazanma arzusunu ve kazanmak için elimizden geleni sahada ortaya koymayı Fenerbahçe Beko serisinde de gerçekleştirmeye çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Gecenin sonunda Tofaş yönetiminin Lifebursa.com ekibinin basketbol tutkunu olan stajyeri Ahmet Karacakaya’ya basketbolcuların imzaladığı formayı vermeleri günün en güzel jesti oldu diyebilirim.

HENTBOLCÜ KIZLAR DA SÜPER OLDU

Bursa Büyükşehir Belediyespor salon sporlarında Bursa’da gerçekten bir numara. Ancak ben hentbolde kadınların Süper Lige yükselmesinden sonra endişe duymaya başlamadım dersem yalan olur.

Neden diyecek olursanız;

Avrupa Şampiyonu olan ve ikinci kez bu kupayı müzeye getirmek üzere olan Kadın Voleybol Takımı tam final maçı öncesinde kapatılma kararı alınmış ve nokta konulmuştu.

Kadın Basketbol takımı, uzun uğraş ve mücadeleler sonrasında şampiyon olarak Kadınlar Basketbol Süper Ligi’ne yükselmiş. İlk yılında Türkiye Kupası’nda mücadele etmiş, yeni sezonda Avrupa Kupalarına katılmayı garantilemişti.

Bir baktık aynı yönetim ve onursal başkan döneminde alınan yine ilginç bir kararla, (benim duyduklarım şayet doğruysa) gerekçesini burada yazmaya gerçekten utanıyorum. Sudan bir bahane ile başka birine tüm haklarıyla devredildi.

Kadın sporlarında bu denli katı tutumlu olan Bursa Büyükşehir Belediyespor’un Mudanya Belediyesi Hentbol takımını bünyesine katınca sevinmiştim.

Onlar Zonguldak’taki play-off maçlarında büyük başarı kazandı. Üç maçını kazanarak süper olmaya hak kazandı.

İnşallah Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Onursal Başkanı Alinur Aktaş, voleybol, basketboldan sonra sırf kadın oldukları için hentbol şubesinin de kapatılması yönünde yönetimiyle karar almaz.