Bursaspor’a FIFA’dan 2 yıl transfer yasağı cezası geldi.

Nedeni ise yabancı oyuncuların sözleşmelerinin usulsüz olarak fesih edilmesi gösterildi.

Bu duyuru Ankaraspor maçı oynanırken paylaşıldı ve Bursa’da bomba etkisi yarattı.

Allah’tan futbolcuların haberi olmadı da başkentten yeşil beyazlı gençler 1 puanla dönebildi.

Bundan sonra neler olacak kestirebilmek çok zor.

Bugün Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde alt yapının formasına yapılan sırt sponsorluğu Köfteci Yusuf ve göğüs sponsorluğu Kutlucan Holding firmalarının isim sponsorluklarından sonra soru cevap bölümünde gelişmeleri ilk ağızdan dinleme fırsatı bulabildim.

Bu anlaşmalardan Bursaspor alt yapısına 400 Bin TL girecek. Ayrıca Burakhan Kutlucan'ın bir önceki yönetimde verdiği maddi desteği ise bağış makbuzu karşılığında Bursaspor’a bırakması alkışlanacak bir güzellikteydi. Darısı diğer yöneticilerin başına diyeyim.

Bu arada bir sohbete katılan eski ekip lideri Emin Adanur alacağının yarısını bağışlayacağını, yabancı transferlerinde ise kulübün uğradığı zararı karşılayacağını söylemiş.

Ben, doğrusu bu konuşmayı, sohbeti dinlemedim.

Toplantıya gittiğimde merak ettim, Emin Adanur ile olarak.

Telefonla görüşme olduğunu öğrendim.

Yabancı futbolcular nedeniyle kulübün uğradığı zararı merak ettim. Öyle veya böyle öğrendim.

Bursaspor kulübü bunlardan tam 1 milyon 200 bin Euro’nun üzerinde bir zarara uğramış.

Sponsorluk anlaşmasının ardından, Bursaspor kulübüne FIFA’dan verilen 2 yıl transfer yasağı gündeme getirildi biz medya mensupları tarafından.

Ömer Furkan Banaz Başkanın sorulara verdiği cevaplar gerçekten yine çok samimi olduğunu düşünüyorum ve sizlere satır başlarıyla aktarmak istiyorum;

Kulüpte yönetici olarak haftanın 7 günü 24 saat zaman geçirseniz çözümü bulamıyorsunuz. Kulübün işlerini çözebilmeye inanın gün yetmiyor.

Bu mücadeleyi devam ettirmesi gerekenler varsa etsinler dedik. Kimse ortaya çıkmadı, burada en büyük sorun paradır. Bunu defalarca anlattık. Kimse muhattap olmayınca devam ettik.

Şartlar ve imkanlar ortada. Bu kulübün devamlılığı için uğraş verdik. Tüm uğraşlarımıza rağmen tablo değişmedi. 

İçinde bulunduğumuz ve anlattığımız durumu hiç kimse anlamadı, buna defalarca bir araya geldiğimiz taraftar grupları da dahil. Onlara da dilimiz döndüğünce anlattık. 

Tahtanın açılmasını bende istiyorum. Ama Bursaspor’un bagajındaki sıkıntıları atması lazım. Gelenler ise sizi rahatlatmıyor. Tahtanın açılmasıyla ilgili her girişim farklı diyet yaratıyor. 

1 liralık futbolcu bu nedenle sizden 3 lira istiyor. Altından kalkılmayacak rakamlar ortada. Bunun için özüne dönüp elindeki cevherleri ortaya koymak zorundasın. Gençlerle oynarken sorunları çözeceksin. 

Taraftarlara kırgınım. Eşinden, işinden fedakarlık yapan bizlere, maddi destek veren belediye başkanına, stadı dolduran 10 bin taraftar hakaret etti. Bana protokol tribününde sağımdan solumdan küfürler ediliyor. Bursaspor’un ‘b’ sinden habersiz olanlar küfür edecek. Gelsinler süreci onlar sona erdirsinler. 

Emin Adanur’la ilgili girişim yapıldı. Feragat ediyorsa iyi bir şeydir. Gönül isterdi ki bu toplantıdan önce olsun. Yarın bağış makbuzunu keseceğiz.

Bu işin rakamsal tablosu, sözleşmeler ortada. Ödenen belli. Kendi dönemleriyle ödenmesi ortada. Daha iyi algılamak istiyorum. Yarın gelsin hem makbuzunu verip durumu görüşelim.

Luka Çapan’ın sözleşmesi 350 bin ama sadece 66 bin Euro ödeme yapılmış. 92 bin Euro biz ödeme yaptık. O arkadaşlar ihtarnameleri çekmiş, sözleşmelerini eline almış durumdaydı. 2 aylık gecikme olunca ihtar çekiyor.