Son yıllarda Bursaspor'un düşüşü ile birlikte akla hayale gelmeyecek öneriler ortada dolanıyor.

İlk akla gelen bilinmeyen yanlış ise "Bursaspor amatöre düştüğünde borçlar sıfırlanıyor" safsatası! Bir şehir efsanesi gibi bu söylem herkesin dilinde...

Bu işin doğrusunu ise çok yakınımızda, hem de kendi içimizde görebiliriz.

Yeşil Bursa A.Ş bildiğiniz gibi bir dönem Bursaspor Kulübü bünyesinde yer alan pilot takımdı. TFF 3. Lig'de mücadele eden takım yanlış yönetim şekli ile amatör liglere kadar düştü. Amatör Lige düştükten sonra "Borcu sıfırlandı mı?" diye soracak olursanız net olarak "HAYIR" diyeceğim. Kulüp şu anda faal değil ve borcu da 10-15 milyon TL arasında hesaplanıyor. Yani Yeşil Bursa A.Ş'yi faal olarak yeniden hazırlamak isterseniz bu borcu ödemeniz gerekiyor.

İşte yukarıdaki Yeşil Bursa A.Ş. örneğinde verdiğim gibi Bursaspor'un amatöre kadar düştükten sonra borcu silineceği iddiaları boş bir safsatadan başka bir şey değildir. Bu şehir efsanesini bertaraf ettikten sonra bir diğer söyleme geçelim.

Bursaspor Kulübü'nü kurtarmak için bir fikri, projesi ve bu fikir ile projeler için feda edecek eforu kendinde bulamayanların ortaya attığı FK fikri "Bursaspor kapatılsın ve Bursa FK veya benzeri bir kulüp kurulsun." Bu ifadeler de Bursaspor camiasında bir çok ismin kulübün şimdiki haline dayanamayıp aklına getirilen bir dayatmadır.

İşim gereği bir çok söylemler duyum olarak kulağımıza geliyor.

"Bursaspor'un 1 milyar 200 milyon küsür borcu var. Yahu bu borcu ödeyene kadar 50 milyona takım alalım. 100 milyon da para harcayalım. 150 milyona yeni takım kurup Süper Lig'e kadar çıkalım." ifadeleri belki de sizlerin de kulağına kadar gelmiştir.

Bursa'da yer alan sanayici ve siyasiler bakımından bu işin mantıklı tarafı olarak görünüyordur. Peki ya bu düşünce Bursaspor tarihinin, taraftarının, Bursa şehrinin ve Bursaspor efsanelerinin haklarını, emeklerini ezmek-çiğnemek değil midir?

Bursaspor Kulübü'nün kuruluş amaçlarından birisi de İstanbul takımlarına karşı bir duruşu olması değil midir?

Bu hedefi bir çok kez yakalamadık mı?

Bursaspor tarihine baktığınızda Muhtar Tucaltan, Mesut Şen, Ersel Altıparmak, Orhan Özselek, Osman Uçaner, Vahit Doğan, Sinan Bür, Kemal Batmaz, Rasim Kara, Sedat (3) Özden, Bahtiyar Yorulmaz, Semih Yuvakuran, Mihaly Tulipan, Nejat Biyedic, Ivko Gancev, Majid Musisi, Elvir Balic, Ercüment Şahin, Okan Yılmaz, Ömer Erdoğan, Ivan Ergic, Dimitar Ivankov, Ertuğrul Sağlam, Pablo Martin Batalla, Enes Ünal, Sepp Piontek, Murat Gülez, Cavit Çağlar, Levent Kızıl ve İbrahim Yazıcı gibi adını daha yazamadığımız unutulmaz isimler var.

2 Başbakanlık Kupası, UEFA Kupa Galipleri Kupası 5'incilği, Türkiye Kupası Şampiyonluğu, İnter Toto Kupası başarısı, Süper Lig Şampiyonluğu, Şampiyonlar Ligi maçları, Avrupa Kupaları maçları, Bursaspor B Takımı 2.Lig’de şampiyon olarak 1.Lig’e yükselmesi, Gol kralları (Bahtiyar Yorulmaz, Okan Yılmaz (2 Kez), Jose Fernandao gibi kulüp başarıları var.

Bursaspor tarihinde yer almış bu isimleri ve kalbinde sadece Bursaspor sevgisi olan insanlardan Bursaspor tarihini silmeye vicdanınız nasıl müsaade edecek?