SON DAKİKA
Hava Durumu

BEBKA'dan uzmanlık programı

BEBKA’dan mekatronik uzmanlık programı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2023 15:12
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2023 15:12
https://www.lifebursa.com
BEBKA'dan uzmanlık programı

BEBKA, İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kurslarında gerçekleştirdiği eğitimlere yenisini Eskişehir’de ekledi. Mekatronik Uzmanlık Programı çerçevesinde mekanik ve elektronik sistemlerde bakım ve onarım temelli eğitimler verilecek.


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2022-2023 yılları için belirlenen ‘Genç İstihdamı’ teması çerçevesinde eğitim programlarına devam eden Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), ‘İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kursları’ çerçevesinde Eskişehir Sanayi Odası (ESO) iş birliğiyle düzenlenecek Mekatronik Uzmanlık Programı 5 Haziran’da başlıyor.
Uzmanlık programıyla ilgili açıklama yapan BEBKA Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Zeki Durak, “Sanayinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılarken, gençlerimizi de meslek sahibi yaparak istihdama katkı sunmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu konuda yürüttüğümüz İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kurslarımızı Mekatronik Uzmanlık Programı ile sürdürüyoruz. Gençlerimizin istihdam edildiğini görmek, bizleri mutlu ediyor. Zaman zaman onları çalıştıkları yerlerde ziyaret ederek verilen eğitimlerin başarılı sonuçlarını gözlemliyoruz. Mekatronik Uzmanlık Programına 18-35 yaş arası gençlerimizden seçilen 20 kursiyer katılacak. Tamamen ücretsiz bu eğitim 20 gün, 120 saat sürecek. Bu eğitim sonucunda kursiyerler temel ve mesleki yetkinlikler kazanacak, istihdam edilerek hayatlarında yeni bir sayfa açacak. Başvurular için son tarihi ise 31 Mayıs 2023.” diye konuştu.


En önemli ihtiyaç nitelikli işgücü
Eskişehir sanayisinin en önemli ihtiyaçlarının başında nitelikli eleman konusunun geldiğini belirten Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenen Eskişehir Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi, kısa adıyla ESO-Akademi Eskişehir sanayisinin nitelikli eleman sıkıntısını çözmek için hizmet vermeye başladı. Amacımız Eskişehir sanayisinin talep ettiği niteliklerde ve kalifiyede insan kaynağını yetiştirmek ve endüstriye kazandırmak. Bunun için ciddi bir yatırım gerçekleştirdik. İşsiz gençlerin istihdam edilebilirliklerinin amacıyla mesleki eğitimlere derhal başladık. Hedefimiz kademeli olarak yıllık en az 2.000 kişiyi eğitmek. Genç istihdamına çok önem veriyoruz ve bu alanda BEBKA ile ortak çalışmalarımız devam edecek” dedi.


Eğitim sonunda sertifika verilecek
BEBKA desteği, ESO ve FESTO TR iş birliğiyle Eskişehir sanayisinin mekanik ve elektronik sistemlerde bakım ve onarım alanındaki nitelikli personel ihtiyacını karşılayabilmek için düzenlenecek eğitim sonucunda başarılı kursiyerlerin FESTO TR onaylı sertifika almaya hak kazanacağını belirten Zeki Durak, “Bölgede genç istihdamına yönelik olarak eğitim programlarını hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bu eğitimlerle sanayi ve diğer sektörlerde ihtiyaç duyulan niteliklerin karşılanmasını hedefliyoruz. BEBKA olarak ticaret sanayi odaları, mesleki eğitim merkezleri, organize sanayi bölgeleri gibi kurumlarla ve buralardaki firma temsilcileriyle ihtiyaç duyulan iş gücü niteliklerinin tespit edilmesi için çalışmalar yürüttük. Görüşme yapılan kuruluşlarla ihtiyaca uygun beceri kazandırma ve mesleki eğitim programlarını tasarladık ve hayata geçiriyoruz. Mekatronik Uzmanlık Programı sonrasında bölgeye nitelikli iş gücü kaynağı oluştururken gençlere de istihdam imkânı sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.
Detaylı Bilgi ve Kayıt için www.eso.org.tr www.bebka.org.tr adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.