SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa farkındalık için pembeye boyandı

1997 yılından bu yana kanser hastalığına yakalanan bireylerin ve yakınlarının yol arkadaşlığını yapan, sosyal ve ruhsal dayanışma sağlayan, toplumsal bilinç düzeyini arttırmak ve bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak için çalışan Onkoday yönetici ve gönüllüleri Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı içerisinde her yıl olduğu gibi bir dizi etkinliğe imza attı.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2022 13:55
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2022 13:55
https://www.lifebursa.com
kapak resmi

Onkoday Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Önen, toplum tabanlı çalışmalarla kadınların olası MEME kanserİ gelişiminin erken evrede tespit edilmesini hedeflediklerini vurguladı. Önen, “o seni bulmadan sen onu bul” sloganıyla geniş kitlelere ulaşan etkinliklerin sadece Ekim ayı ile sınırlı olmadığını her yaştan ve her tür kanser hastalığı ile mücadele ettiklerini, hastalara ve hasta yakınlarına yol arkadaşlığı yaptıklarını belirtti.

Onkoday etkinliklerine, İl Sağlık Müdürlüğü Ekim ayı farkındalık etkinlikleri açılış toplantısı ile birlikte başladı. Onkoday yöneticileri Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa gönüllüleri ile katıldı.  Toplantıda konuşan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz’ın her 4 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski olduğu açıklaması dikkat çekiciydi. Bu rakam geçtiğimiz yıllarda her 8 kadından biri olarak ifade ediliyordu.

Böylesi yaygın bir hastalıkla mücadelenin ilk kuralının erken teşhis olduğundan hareketle Onkoday ekibi, bu yıl kadın çalışanların yoğun olduğu fabrika ziyaretleri ile yaklaşık 2500 kadına birebir eğitim verdi. BUÜTF Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türkkan EVRENSEL, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Coşkun ÖZER, Dr. Birol Ocak, Dr. Alper Coşkun, Dr. Burcu Caner ve Eğitim Hemşiremiz Elif Pişkin mavi ve beyaz yaka çalışanlarla konunun detaylarını paylaştı. Yeşilova Grup Canel Otomotiv, Yeşilova Grup Cansan Otomotiv, Uludağ İçecek Panayır, Uludağ İçecek Yenice, Kulaca Kadın Kooperatifi, Barutçu Tekstil, Işıksoy Tekstil, Çemtaş, Mudanya Devlet Hastanesi, Yeşim Tekstil, İnallar Otomotiv Ovaakça, İnallar Otomotiv Özlüce, Timhan Tekstil, Mass Tekstil, Thiery Diniz fabrikalarında yapılan eğitimler ilgi ile takip edildi.

Osmangazi Belediyesi katkılarıyla üstü açık otobüs ile şehri gezen gönüllüler pankartlarla erken tanının önemine ve hastalığın önlenebilirliğine dikkat çektiler.

İnallar Otomotiv ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ile yapılan ortak çalışma ile kadın sürücülere erken tanının önemi hatırlatıldı.  Kadın trafik polislerimiz, Onkoday gönüllüleri araçlar için özel hazırlanan lavanta torbalarını dağıttılar.

Mutlu Onkoday Park Karnavalı’nda İstanbul’dan gelen Project Connect mutluluk elçileri ve Onkoday gönüllülerinin atölye çalışmaları ile pespembe bir gün geçirdi.   Nefes ve ses terapisi, atölye çalışmalarına Barış Kadın Bandosu da coştu kattı.

Onkoday Ekim ayı çalışmaları için kullandığı materyalleri de kendi atölyelerinde sponsorların katkılarıyla üretti.  Lavanta torbası, bandana, Pembe tişört ve modacı Raşit Bağzıbağlı tarafından özel olarak Onkoday için hazırlanan tasarım tişörtler, bileklikler, pembe hijyen eldivenleri ve eczanelere asılan bilgilendirme afişleri ile farkındalık görünürlüğünü arttırdı.

Onkoday yönetimi ay sonunda üstün performans sergileyen gönüllülerine teşekkür etmeyi de ihmal etmezken yıl içindeki çalışmalarını da Onkoday konuk evi, atölye, Onkoday Park ve saha çalışmaları ile sürdürüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.