SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

DOSAB Depolarını Kimler Kiraladı?

DOSAB Buhar ve Elektrik Üretim Santrali, 2011 yılı Mart ayında yapılan Olağan Genel Kurulda gündeme gelmiş ve yönetime bu konuda yetki verilmişti.
Haber Giriş Tarihi: 24.06.2022 12:53
Haber Güncellenme Tarihi: 24.06.2022 13:47
lifebursa.com

HABER Osman Gürçay

DOSAB sınırları içinde 32 dönüm alanda ve yaklaşık 120 milyon dolara mal olacak yatırımın yapılması konusunda görüş birliğine varılarak 2012 yılında Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki buhar ihtiyacının tamamı ile elektrik ihtiyacının üçte birini karşılayacak, DOSAB Buhar ve Elektrik Üretim Santral Projesi’nde yatırım aşamasına gelinmişti.

O dönemin şartları nedeniyle “ben yaptım oldu” anlayışı hakim olduğundan Bursa kamuoyu ile doğru iletişim ve bileşenlere çözüm odaklı bilgilendirme yapılmaması sonucunda buhar ve enerji üretecek tesis gündemden kalktı.

Kamu yararına, üretime maliyet anlamında ve hem istihdam yaratacak hem de dış piyasalarda rekabet amacıyla destek verecek proje için DOSAB ortak malı olarak arazi alımı ve arazi vasfı değişikliği konusunda kolaylıklar sağlandığı bilinmektedir.

DOSAB artık kendi mülk ve tasarrufu altında olan bu bölgede 18 adet depo yaparak bölgedeki sanayicilere daha iyi hizmet verebilmek için kendi bütçesine katkı sağlamak amacıyla günün koşullarına uygun olarak duyurusunu yaparak 10.00 TL m2  ( 2.66 USD/M2 ) bedelle ve 5 yıllık kontratla kiraya vermiştir.

Bilindiği gibi geçmişte adil olmayan, vicdana sığmayan ve haksız örneklerle dolu vakıf malları kiralanması sonucunda en cazip yerlerde mal sahiplerinin ödediği yıllık emlak vergisinden düşük yıllık kiralarla oturan binlerce kiracıya kira bedellerine güncelleme yapılarak vakıf malları üzerinden haksız kazanç sağlayanların önüne geçilmişti.

Bugün USD 17.37 TL iken Cumhurbaşkanlığının 12.09.2018 tarih ve 85 numaralı kararındaki “gayrimenkul kiralama sözleşme bedelleri döviz üzerinden kararlaştırılamaz”  ifadesi referans gösterilerek, sözleşmedeki 2.66 USD/ M2 karşılığı Türk lirası baz alınarak yıllık kira bedellerinin TÜFE üzerinden hesaplanarak artışı ekonomik hayatın gerçeklerine ve akışına aykırı değil midir?

DOSAB Depo Binaları kiralama fiyatlarını, dövizdeki değerlenme nedeniyle Yönetim Kurulunun almış olduğu karara göre, KDV hariç 3.00 USD olan metrekare birim fiyatı, 2,60 USD'ye indiriyorsunuz da; şimdi TL bazında güncellemek neden aklınıza gelmiyor.

Bu DOSAB a yakışıyor mu?

DOSAB'da yüzlerce fabrika ve bir o kadar da kiracı varken bu bakış açısıyla iki tarafın da kabul ettiği kira barışına ve anlayışına zarar verilebileceği düşünülmüyor mu?

Bu depoları kiralayanlar kimlerdir?

Basiretli bir yönetimin kira bedelleri konusunda güncelleme yaparak kamu malı sayılan bir yer üzerinden haksız rant elde edilmesine göz yumması doğru mudur?

Halen boş yer olmadığı ifade edilen depolarda kira kontratı biten işyerleri DOSAB üyeleri için kiralama tekliflerine açılacak mı?

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi dövizin hesapsız artması sonucunda özellikle AVM lerde kira barışı sağlanması açısından önemli değerlidir.

Bunu kararnameyi referans göstererek güncel ve rayiç kiraları ıskalayarak,  kazanılmış hak gibi görmek vicdani, ahlaki ve ilahi kararnameleri yok saymak anlamına gelmiyor mu?

Bir yandan bu sorulara cevap ararken bir yandan da “şanslı“ kiracıların kimler olduğunu öğrenmeye çalışacağız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar