İlk olarak Merhum Erdal İnönü'den duyduğum ve ona atfedilen "Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır" sözü benim için çok değerlidir.

Bu düsturla yürüdüğünüz yolda kimsenin hakkını yemeden ve başınızı hiç aşağıya eğmeden hedefinize varırsınız.

Lifebursa.com da yayınlanan 23 Ekim 2020 'de "FETÖ YÖNTEMLERİ İLE ADALET OLUR MU?" başlıklı yazımda Bursa'da kaybedilen bir davada güçlülük hukukunu kullanarak hakkı gasp eden ve adalet üzerinden kurulan kumpastan bahsetmiştim.

Bu yazım üzerine adı geçen Ak Parti Bursa İl Başkanı Avukat Cemalettin Torun'un vekil olarak girdiği davalarda sürekli bu yöntemleri kullandığını örnekler vererek ifade edenler oldu. Birkaç dostumuz da konunun bizim açımızdan "ÖZEL" olduğu konusunda görüş bildirdiler. Bizim için "ÖZEL" olsa bile içinde hak ve hukuk olmayan hiçbir şeye imza atmayacağımızı net bir şekilde ifade ettik. Dahası bu hukuksuz süreçte dahli olanların işgal ettikleri makam güçlerinin farkında bile olsak gerekeni söyledik. Bu önemli konunun Bursa'nın gündemde gerektiği ve hak ettiği kadar yer aldığını söyleyemem ama dedik ya!

"Gerçeklerin er ya da geç bir gün ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır." 1 Aralık 2020'de yani bizim yazımızdan tam 37 gün sonra "INDEPENDENT Türkçe" gazetesinde Can Bursalı imzası ile manşet bir haber yayınlandı.

FETÖ'cülerin avukatlığını yapan eski AK Parti İl Başkanı ve başsavcı yardımcısı ile icra dairesi arasında ilginç bir haciz hikayesi... Başlığı ve Eski AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun'un avukatlığını yaptığı şirkete yapılan haczi Başsavcı Yardımcısı Hasan Yalçın'ı aracılığıyla engelletmeye çalıştığı iddia edildi. Hacizden 5 gün sonra icra müdürü ve memurları gözaltına alındı... Uydusu ile yayınlanan haberde... Bursa'da eşine az rastlanır bir haciz işlemi yaşandı. Bir muhallebecinin biriken kiralarını ödememesi üzerine başlatılan haciz işlemi olayına ismi karışanlar arasında; siyasiler, icra memurları, savcılar, hakimler, avukatlar ve FETÖ ile ilişiği bulunan kişiler var.

Edinilen bilgilere göre, ismi FETÖ'yle anılan Alaçatı Muhallebicisi markasının franchise verdiği şirket, Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bulunan Sur Yapı Marka Alışveriş Merkezi'ne biriken 8 aylık 327 bin 860 lira kira borcunu ödemedi. Bunun üzerine Sur Yapı Marka Alışveriş Merkezi, kirasını ödemeyen firma hakkında yasal süreç başlattı. 9 Ekim'de haciz kararı alındı.

Bunun üzerine Bursa 17. İcra Müdürlüğü'nden memurlar, 15 Ekim'de hacze gitti. Haciz uygulanan şirketin avukatı ise eski AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun. Başsavcı vekiline 'hacze müdahale et' ricası Torun'un devreye girmesiyle haciz işlemi farklı bir boyut kazanıyor. İddialara göre Torun, Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yalçın'ı arayarak hacze müdahale etmesini rica ediyor. Bunun üzerine Yalçın devreye giriyor ancak haciz işlemi durmuyor. Alaçatı Muhallebicisi'nde bulunan mallar haczediliyor. Kıymet tespiti yapılıp icra deposuna kaldırılıyor. Başsavcı vekili, hacizden 5 gün sonra icra dairesini bastı.

Hacizden 5 gün sonra, 20 Ekim'de Başsavcı Vekili Yalçın, haczi uygulayan Bursa 17. İcra Müdürlüğü'nü basıyor. Baskın tam da, Torun'un müvekkili olan şirkete haciz uygulayan avukatın katibi, icra dairesindeyken yapılıyor. Baskının gerekçesi ise, avukat katiplerinin, icra dairesinin bilgisayarlarında işlem yaptığına yönelik ihbar oluyor.

Baskında, icra dairesinin müdürü, müdür yardımcısı, memuru ve iki avukat katibi gözaltına alınıyor. Gözaltına alınan Bursa 17. İcra Müdürü Kemal Temren, Müdür Yardımcısı Muhammet Yiğit, memur Ferruh Acar ve o sırada dairede bulunan iki avukat katibi ifadelerini alındıktan sonra yurtdışı çıkış yasağıyla serbest bırakılıyor. Alaçatı Muhallebicisi'nin sahibi olan Tatlıbereket şirketi, franchise verdiği Baner Turkuaz şirketi adına 100 bin liralık ödeme gerçekleştiriyor.

İktidara yakın medyada FETÖ eleştirisi bir haciz olayının bu derece çetrefilli bir hal almasından ise eski AK Parti Bursa İl Başkanı Torun'un nüfuzunu kullanmasından kaynaklandığı ifade ediliyor. Eğer Torun, haczin durdurulması için başsavcı vekilinin devreye girmesini istemesiydi icra müdürlüğüne baskın yapılmayacak, 5 kişi gözaltına alınmayacaktı.

17-25 Aralık'tan sonra, AK Parti Bursa İl Başkanı olduğu dönemde FETÖ'cülerin avukatlığını yaptığı için iktidara yakın medya tarafından eleştirilen Torun, icra müdürlüğü çalışanlarının gözaltına alınmasının, haciz işlemiyle ilgisinin olmadığını söylüyor.

Öyle ki, siyasi nüfuzunu kullanarak Bursa'da çeşitli davalarda boy gösteren avukat Torun, FETÖ'yle mücadelede milat olarak kabul edilen 17 - 25 Aralık operasyonlarından sonra bile 2015 yılında FETÖ'cülerin avukatlığını yaptı. Bununla ilgili, iktidara yakın Star gazetesinde 27 Ağustos 2015'te "Bursa AK Parti'de Paralel skandal" başlıklı yayımlanan haberde Torun'un FETÖ finansörlerinin avukatlığını yaptığı, davalarda olumsuz karar veren 28 yargı mensubunu da 'paralelci' diyerek Adalet Bakanlığı'na şikayet ettiği bilgileri yer aldı.

Alaçatı Muhallebicisi'nin ortağına FETÖ cezası siyasi nüfuzunu kullandığı ve AK Partili kimliğine rağmen FETÖ'cülerin avukatlığını yaptığı gerekçesiyle eleştirilen Torun'un avukatlığını yaptığı franchise şirketine marka izni veren Alaçatı Muhallebicisi'nin de, FETÖ bağlantılı olduğu iddiaları var. Şirketin ortaklarından Mehmet Ali Sarı, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından hakkında başlatılan soruşturma nedeniyle 2 yıl boyunca firari yaşadığı belirtiliyor. Sarı, 2018 yılının sonunda Türkiye'ye geldi ve tutuklandı. Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak, FETÖ'ye yardım suçlamasıyla 4 yıl 2 ay ceza aldı.

Torun'a göre başsavcı vekilinin 5 gün sonraki baskını hacizle ilgili değil Torun, haciz işlemiyle ilgili yaşananlara yönelik yaptığı açıklamada, FETÖ bağlantılı şirketin değil, franchise şirketinin avukatlığını yaptığını söylüyor. Ancak 327 bin liralık alacakla ilgili, haciz işlemi yaptıran Sur Yapı AVM'ye, şirketin genel merkezi tarafından 100 bin lira ödeme yapılıyor. Torun'a göre, haciz işleminden 5 gün sonra, haczi yapan avukat katibi icra müdürlüğündeyken bizzat Başsavcı Vekili Hasan Yalçın tarafından yapılan baskının da Alaçatı Muhallebicisi'ne uygulanan hacizle ilgisi yok.

248 promil alkolle kaza yapıp 8 yaşındaki çocuğu öldürdü, avukatı Torun İş insanı M.K.Ö.'nün 248 promil alkolle kaza yapıp 8 yaşındaki Kutay Zengingönül'ün hayatını kaybetmesine neden olduğu için açılan davada da Torun'un adı geçiyordu. M.K.Ö.'nün avukatlığını yapan Torun, kamuoyundaki tepkiler nedeniyle davadan çekildi ancak M.K.Ö. 1 gün bile gözaltında kalmadan kurtuldu.

Siyasi nüfuzunu kullanmaktan kaçınmayan Torun, İl Başkanlığı yaptığı dönemde, AK Parti logosunun olduğu kağıtlarla mahkemeye dilekçe sunduğu için de gündemdeydi.

Sevgili okurlar, Bursa'daki adalet anlayışına "DIŞARIDAN" bakıldığında maalesef böyle görünüyor.

Yanılmış olmamanın hüznünü yaşamak da bize kalıyor.

Söyleyeceklerim bundan ibarettir Hakim Bey!