RAMAZAN ACAR-MURAT DEMİR / LİFEBURSA

Kolonlarında dökülmeler yaşanan ve oldukça eski olan Mudanya Hatice İsmail Hakkı Kayan Ortaokulu 5.1’lik depremin yaşandığı gün boşaltıldı. Ancak depremin ardından eğitime 2 gün daha devam edildi. 3.1’lik artçı deprem sırasında tekrar boşaltılan okulun eski binasında geçici bir kararla eğitime ara verildi.

Çocuklarının göz göre göre tehlikeye atıldığını söyleyen veliler, okul için bir çözüm yolu bulunmasını bekliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından ekiplerin gelip inceleme yaptığı söylenen okulda henüz kesin bir çözüm yolu bulunmuş değilken, kolonlardan karot örneği de alınmadığı söyleniyor.

“ÇOCUKLARIMIZ DEPREM HESABI YAPMAYA BAŞLADI”

Öğrencilerin korktukları için ders işleyemediklerini söyleyen Okul Aile Birliği Başkanı Meliha Tokdemir, “Okulun üst katında yürürken bile bina sallanıyor. Çocuklarımız korku içinde eğitim görmeye zorlanıyor. Korkuyla alınan bu eğitimin bir faydası yok. Çocuklarımız artık deprem hesapları yapmaya başladılar. Yıkımsa yıkım, sağlamlaştırmaysa sağlamlaştırma. Acilen bu okul için çözüm bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

1999 DEPREMİNDEN BU YANA NE BEKLENİYOR?

Pazartesi günü yaşanan deprem sonrasında okulda tam bir kaos yaşandığını söyleyen Veli Neşe Söker, “Deprem günü öğrenciler, okuldan çatırtılar geldiği söylenerek hemen dışarıya alındı ve tüm veliler okula akın etti. Öğrencilerin hepsi çok korkmuş ve ağlıyorlardı. Eşyalarımızı dahi alamadık. Çocuklarımız montsuz bir şekilde dışarıdaydı. Sonraki günlerde okulun riskli olmasına rağmen eğitime devam edildi. Biz veliler olarak okulda eğitim yapılmaması için çok fazla baskı yaptık. Çünkü 1999 depreminden beri okulun depreme dayanıksız olduğu söyleniyor. Çocuklarımız ve öğretmenler tehlikeye atılıyor. 3.1’lik artçı depremden sonra okul boşaltıldı ve 2 gündür eski okulda eğitim yapılmıyor ancak bu geçici bir çözüm. Çocuklarımız deprem riski olan binanın bulunduğu okulun bahçesinde eğitimlerine devam ediyorlar. Öğrencilerimizin can güvenliği için çözüm istiyoruz” diye konuştu.

Bursa'da at hırsızı yakalandı Bursa'da at hırsızı yakalandı