Bir yıl önce olması gereken diye ifade edilen ama ekonomik gerçeklere uymaz diye teğet geçilen iki haftalık "tam kapanma" haline yapılan yanlışlarla adım adım yürüdük ve aralıklarla onlarca gün ve son olarak 17 gün tam kapanma durumuna geldik.

Aslında toplum olarak biraz sorumluluk taşısak, kurallara uysak, boşta gezenler sokakları doldurmasa, hoşta gezenler grup eğlence partilerine akmasa belki de yaz aylarını mesafeli ama maskesiz karşılayacaktık.

Türkiye'de sanayide ve tarımda elbette üretim durdurulmamalıdır.

Muafiyetlerin başında sağlık ve gıda sektörünün olması insani açıdan elbette doğrudur ancak üretilen gıdanın ve hizmetin satın alınması için ekonomi katarının istasyonda park edip durmaması gerekir.

Üretim zincirinin halkaları kopartılmamalıdır.

İhracat ve ticarette, üretim süreci, teslimat ve zamanlama çok önemlidir.

Cari işlemlerin aksamadan sürmesi tıpkı insan vücudundaki kan dolaşımı gibi hayat belirtisidir.

Bu nedenlerle Cumhurbaşkanlığı Hükümetinin aldığı 29 Nisan - 17 Mayıs arasındaki tam kapanma kararı ve muafiyetleri ile bir sokağa çıkma yasağı değildir.

Bursa özelinde baktığımız zaman tekstil ve otomotiv sektörünün bileşenleri hız kesmeden üretime devam etmektedir.

Buna bağlı olarak da üretim, tedarik, lojistik zincirlerinin muafiyet kapsamında olması doğru ve anlamlıdır.

Siz fabrikaları çalıştırır, BUTTİM'i, UİB'i, lojistik ağını ya da benzeri yapıları kapatırsanız zinciri kırarsınız ve üretim anlamsızlaşır.

Bu anlamda genelgede yer alan "Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında yukarıda belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofisler kapalı olacak olup uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecektir." maddesinin doğru yorumu çok önemlidir.

Bu bağlamda PANDEMİ'yi temizlik, maske, mesafe kurallarına kurallarına uyarak ve en önemlisi çalışmaya devam ederek yenebiliriz.

Unutmayalım ki; global ekonomi dünyasındaki değerinizi üretim ve ihracat rakamlarınız belirler.