Bursaspor olarak sahaya çıkmamız gereken ilk 11’in bu şekilde olması gerektiğine inanıyorum. Bunların sebeplerini, nedenlerini sizlere ayrıntılı bir biçimde açıklamaya çalışacağım. -2 tane hücum planı -2 tane savunma planı -1 hücum 1 savunma duran top planı olacak şekilde farklı varyasyonları ve bunları nasıl uygulayacağımızı, uyguladığmız takdirde nasıl sonuç alabileceğimizi anlatmaya çalışacağım. *Bu ilk 11’i seçme nedenim rakibin defolarını kullanıp, onların yapacakları hatalar ve bizim oyun özelliklerimizin bize getireceği avantajları en yüksek seviyede kullanabilmek için seçtim. *Emre Tepegöz ve Ozan İsmail’in pres unsuru, Kubilay’ın defansif oyun kurma sorumluluğu, Eren Tunalı’nın defansif özelliklerini ön planda tuttuğu, Mustafa Genç’in ön alanda topla oynama özgürlüğünün olduğu, Berat’ın ön alan savunmasının başını çektiği, Tazgel’in çizgiye doğru oyunu genişleterek pas opsiyonları yarattığı ve Enver Cenk’in oyunun akışını takibi ile boş alanları değerlendirdiği özellikleri kullandığımız bir plana dayalı gitmemiz gerekiyor. *Stoper oyuncularımız Furkan Emre ve Ertuğrul Kurtuluş’un maç boyu en büyük görevleri hava toplarında ve rakibin yan top hücumlarında alacakları alan pozisyonunda hata yapmamaları olacak. Toplu oyunda sorumluluk almaları gerekmiyor. Burada Kubilay veya diğer 2 orta saha oyuncusunun oyun kurulumunda aldıkları toplarda olası bir hata yapmaları durumunda rest defans düzeninde kalıp, hatayı maksimal hızda telefi etmeleri gerekli.

HÜCUM PLANI 1

Ligin genel dinamikleri, rakibin hatası üzerine geliştirilen pozisyonlara dayalı. Bu noktada dinamiklerin avantajlarını kullanırken, kendi oyuncu özelliklerimizin getirdiği avantajları da kullanıp en sonuca yakın planı kullanmamız gerekiyor. *İlk hücum planımızda “sezon başından beri” kullandığımız uzun topa dayalı oyunu en verimli ne şekilde kullanırız, üzerine bir düşünce yapısıyla yaklaşarak bir plan çıkardım. *Berat’ın ilk 11’e dönüş sebebi bu hücum planında uzun topu karşılayacak oyuncu olarak kullanılacak olmasından dolayı. Kadroda uzun topu karşılayacak hücum oyuncusu noktasında kısır bir durumdayız. Elde bu verimi en yüksek noktada verebilecek oyuncu Berat. *Paslı defanstan çıkış oyununu çok uzun süreli verimli yapmamız mümkün değil. Bu oyun tarzını benimsemek için çok özellikli oyunculara, kusursuz bir zemine ihtiyacımız var. Biz maalesef bunların ikisine de sahip değiliz. Sert zemin belirli özelikleri olan oyuncular ve rakibin oyununu bozmaya yönelik stratejileri olan rakipler ile oynuyoruz. Oyunun getirdiklerine uygun bir strateji ile oynarsak eğer sonuç alma şansımız artacaktır. *Bu noktada Berat’ın sol half space bölgesine yerleşim sağladığı, Ertuğrul Kurtuluş’un uzun top kullandığı bir düzen denenebilir. Berat’a atılan uzun top esnasında Enver Cenk Şahin ceza sahası koşusu gösterip, Ozan-Emre ve Tazgel ribaund almak için Berat’a yakın bir pozisyon almalı. Berat’ın indiremediği toplarda düşen ilk topu kazanmak çok önemli. Bu noktada eğer düşen topları toplayamazsak kontra ataklarda sorun yaşayabiliriz. Sorun yaşamamak adına Kubilay, Ozan-Emre ikilisinin kademesinde beklerken, Furkan Emre ise Tazgel’in kademesinde bekleyerek olası bir kontra pozisyonunda emniyet olabilirler. *Berat indiremedi ve ribaund bizde kaldı planında ise hızlı bir biçimde topu Mustafa Genç tarafına dönmemiz gerekli. Mustafa’nın uzak çizgide pozisyon almasının sebebi bu. Onu 1e1 bırakarak bireysel yeteneği ile pozisyon çıkarmasını sağlayabiliriz. Eren Tunalı ise bu planda Mustafa’nın olası top kaybında ilk müdaheleyi yapmak için arkasında kademe alması gerekiyor. Hücum yaparken savunmayı düşünmek zorundayız. Açık alanlar en büyük problemimiz. *Ertuğrul’un uzun top atamadığı düzende ise Kubilay-Eren ikilisinin yerden oynayacağı hızlı oyun ile Mustafa’yı ilk planda 1e1 bırakıp, oyunu ön tarafta kullanabiliriz.

HÜCUM PLAN 2

*Uzun top düzeninin işlemediği veya skor noktasında geriye düştüğümüz bir durumda ise alternatif bir plan üretmemiz gerektiği noktada bir oyuncu değişikliği ve aynı zamanda formasyon değişikliği ile oyunu rakip yarı sahaya yıkacağımız bir plan kullanabiliriz. *Berat-Melih değişikliği ile birlikte Melih ve Mustafa’yı Enver’e yakın half space bölgesine yerleştirerek rakip defans hattına yönelik rakamsal merkezi çoğunluk yakalayabiliriz. Bu noktada bek oyuncularının merkeze yardıma gelmemesi için Eren T. ve Tazgel’in çizgiden ön alana hücum desteği vermesi ve rakibin bek oyuncularını çizgide tutarak, merkeze yardıma gitmemelerini sağlamak gerekiyor. *Formasyon olarak 3-4-3 düzeninde savunmada 5-2-3 hücumda ise 3-2-5 düzeni ile defansif riski yüksek, hücum verimliliği artan bir düzene geçeriz. Kubilay’ın stoperlerin arasında ilk topu alan oyuncu olması, Ertuğrul ve Furkan Emre’nin biraz daha geniş alanda bek oyuncularının kademesine yetişebilecek bir şekilde pozisyon alması gerekiyor. *Ozan İsmail ve Emre Tepegöz burada ön 3lüye servis yardımı sağlayacak, oyunun ön alanda pas trafiğini ve temposunu sağlayacak oyuncular olarak oynaması lazım. Bu şekilde ön alan oyuncularını toplu oyunda, top sorumluluğu almak yerine boş alanlara hareketlenmek ve 2ye 1 için duvar olarak oynamasına olanak sağlayacak bir görev dağılımı yapabiliriz. *Mustafa Genç-Enver Cenk ve Melih’in burada en önemli dikkat etmesi gereken unsur ofsayt çizgisi ve tek pas oyununu benimseyen bir zihniyette oynaması. Rakibe sağladığımız rakamsal çoğunluğu eğer topu ayağımızda çok tutacak olursak kaybedebiliriz. Minimum temas, maksimum hız ile oynarsak rakamsal çoğunluğun getirdiği avantajı kullanabilir ve pozisyon sayısını arttırabiliriz.

SAVUNMA PLAN 1

*Ligin oyun yapısı genelde ya bireysel kanat oyuncularının 1e1 oyunu ya rakibin hatası ya da uzun topa dayalı şekilde oynanıyor. Bu noktada ilk 11 olması gerektiğine inandığım oyunculardan kurduğum ilk 11 üzerinden olması gereken savunma düzenini ve nedenlerini anlatacağım. *Formasyon olarak 4-1-4-1 düzenine geçerek savunma pozisyonu almamız gerekiyor. Takım boyunu orta saha çizgisi ile kendi ceza saha yayımız arasında tutarak rakibin oyun kurulumunda rahat hareket etmemesini ve aynı zamanda alan daraltmasını daha rahat sağlayabiliriz. *Rakipler merkezden, kanat oyunculara açılarak ve ardından ceza sahası koşuları yaparak tehlike yaratmaya çalışıyor. Bu haftaya kadar genelde hep bunu gördük. Bu noktada buna önlem almak adına Ozan İsmail ve Emre Tepegöz’ün rakibin oyun kurulum sorumluluğunu alan merkez orta saha oyuncularına man to man baskı kurması ve rahat pas dağılımı yapmalarını engellemeleri gerekiyor. Kubilay, rakibin sürpriz ceza sahası koşusu yapacak veya forveti ikilemek adına ön alana çıkan oyuncuyu takip etmesi, pas açısını kapaması gerekli. *Ön çizgi oyuncularımız Mustafa Genç ve Berat Altındiş iç koridorda pozisyon alıp, rakibin kanatlara oyun taşıma planını engellemek adına alan kapaması ve pas aralarını takip edecek şekilde çevre kontrolü yapmaları gerekiyor. *Eren T. ve A.Tazgel ise bu noktada stoper oyuncularına yakın, rakibin olası defans arkası atacağı toplarda kademeye girebilmek adına vücut pozisyonlarını orta saha noktasına dönük, hızlı dönüşe yatkın tutmalılar. Saniyelik hamle ve hareketlenme hatası ceza kesebilir. *Ertuğrul Kurtuluş ve Furkan Emre ikilisi burada iletişimi maksimum seviyede tutmalı. Canberk’in yönlendirmek için konuşması, Ertuğrul ve Furkan Emre’nin ise rakibin sabit forvet oyuncusuna paylaşımlı şekilde man to man oynaması rakibin boş alanlara hareketlenmesini minimum seviyeye düşürecektir.

SAVUNMA PLAN 2

*Futbol çok yönlü sonuçlara ve maç içi aksiyonlara yönelik düşünme gerektirir. Bu düşünce doğrultusunda olası bir geriye düşme halinde savunma yaparken, oyunu ön alanda tutmaya yönelik bir plan denememiz gerekiyor. *Formasyon ve pozisyonel değişiklikler ile birlikte oyuncuların görev ve sorumluluk dağılımlarını doğru aktarmak, onlardan beklentiyi çok yüksek tutmadan, alabileceğimiz en basit ve maksimum verimi almak adına çalışmamız gerekiyor. *4-2-4 formasyonunda saha yayılımı sağlayıp, takımı rakip ceza sahası yayı ile kendi yarı sahamızın başlangıcı arası olacak şekilde yerleştirerek rakibi kendi yarı sahasına hapsetmemiz gerekebilir. *Bu düzende en farklı görevi beklediğimiz oyuncu Ozan İsmail olacak. Rakibin 4’lü savunma bloğuna yönelik 1e1 baskı kuracağımız bir düzeni deneyeceğiz. Enver stoperlerden birini, Mustafa ve Berat rakip bek oyuncuları markaja alırken, Ozan İsmail arkadan gelerek boşta kalan diğer stoper ile 1e1 eşleşmeli. Bu şekilde rakip kaleciyi mecburi bir uzun topa bırakıp, sağlıklı oyun kurulumunu engelleyebiliriz. *Rakibin oynayacağı uzun top bize avantaj sağlaması için Kubilay-Tepegöz ve Tunalı -Tazgel ikililerinin doğru alan parselini sağlaması lazım. Furkan Emre ve Ertuğrul, Tazgel ve Tunalı’nın arkasına atılacak topları karşılayacak pozisyonu alacakken, Kubilay ve Tepegöz ise düşen topları toplamak adına oyun takibini ve konsantrasyonu yüksek tutmak zorundalar. *Bu şekilde toplu oyun ağırlığını kendi lehimize çevirerek rakip yarı sahada geçirdiğimiz süreyi arttırabilir ve rakibi kendi yarı sahasında hataya zorlayabiliriz.

DURAN TOP HÜCUM

*Korner üzerinden anlatmaya çalışacağım fakat ceza sahasına orta yapılabilecek her duran top için kullanabileceğimiz bir duran top hücumu anlatmaya çalışacağım. *Basit bir organizasyon fakat oyuncularımızın fiziki özelliklerini göz önüne aldığımız zaman etkili olabileceğimizi düşünüyorum. *Enver genelde duran top ve korner organizasyonlarını kullanan oyuncumuz. Tazgel ve Mustafa kısa boylu ve çabuk oyuncular. Onları olası bir kontra tehdidi için geride bırakmak mantıklı tercih olacaktır. Canberk’in bu denli önde bekleme sebebi ise olası bir anı baskıda Tazgel ve Mustafa’ya pas opsiyonu olarak tek uzun topu atmak için hazır beklemesinden dolayı. *Ozan İsmail, Furkan Emre, Ertuğrul Kurtuluş bu 3 oyuncu arka direğin çarprazında olacak şekilde ceza sahası çizgisine doğru pozisyon alarak, duran topun kullanılacağı anda altı pas-penaltı noktası aralığına hareketlenerek pozisyon bulabilirler. Berat Altındiş sabit bir biçimde altı pas çizgisinde kaleciyle-rakip savunmacının arasında pozisyon alarak koşu yapacak arkadaşlarının topa vurması için avantaj sağlayabilir. *Futbolcuların savunma yaparken reeksif olarak topları uzaklaştırdıkları noktalar çarpraz köşeler olur. Direkt tehlike ile karşı karşıya kalmama adına. Bu sebeple Eren T. ve Emre T. olası bir şekilde gelecek topları karşılamak adına bu bölgelerde pozisyon alıp, pozisyon devamını getirebilirler. *Kubilay ise dönen topu ilk karşılayacak ve direkt topu tabiri caizse öldürecek kişi olarak ceza sahası yayı civarında pozisyon alıp, ilk müdahele ve ilk hücum opsiyonunu kullanabilir.

DURAN TOP SAVUNMA

*Yine korner merkezli fakat her duran top için kullanabileceğimiz bir savunma düzeni anlatmaya çalışacağım. *Burada Mustafa Genç-Tazgel ve Enver Cenk’in ön tarafta kaldığını göreceksiniz. Bunun riskli olduğunu düşüenbilirsiniz fakat burada rakibi rakamsal olarak ceza sahası içinde az tutmak ve aynı zamanda ani bir kontra için takımı hazır tutmak gerekiyor. 3 oyuncunun ön alanda durması, rakipten minimum 3 oyuncunun ceza sahasına girememesi demek. *Aynı zamanda Enver Cenk, Mustafa ve Tazgel’in biraz arkasında pozisyon alıyor. Bu da kontra şansında Enver’in ilk topu kullanacak oyuncu olmasını sağlamak için. Bireysel yeteneği ile defans arkasına atılacak top kararını onun vermesi veya dribbling ile hızlı bir kontraya takımı çıkarmak için en uygun oyuncu olması önemli bir detay. *Eren T. ve Emre T. çarpraz köşelerde bekliyor. Bunun sebebi az önce hücum duran toplarında refklefsif olarak topun çarprazlara doğru uzaklaştırılma sebebi. Rakibin o tarafa doğru atacağı toplarda ilk hamleyi yapmak adına o bölgeye yakın pozisyon almaları önemli. Aynı zamanda rakibin merkez orta sahaları ile eşleşmeleri ve ceza sahası koşusu yapmalarını engellemeleri gerekiyor. *Kubilay ve Ozan İsmail Koç rakibin fiziken güçlü oyuncuları ile 1e1 eşleşirken, Ertuğrul Kurtuluş ise kafa vurma tehdidi en yüksek oyuncusu ile eşleşme yaparak geçit vermemesi gerekiyor. *Berat Altındiş arka direk savunmasını alırken, Furkan Emre ise hem ön direk savunması hem de olası bir yerden topu kesmek adına ön alanda pozisyon alarak uzun boyunun avantajını kullandırabilir.