Afyon’da gerçekleştirilen üçüncü etap kampı sonrasında Bursaspor kapıları dün biz basın mensuplarına açtı.

Bursa’nın yanı sıra Afyon ve Bursa’da, yapılan hazırlık maçlarında izlediğim Bursaspor’un ben lige büyük oranda hazır olduğunu gözlemledim.

Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi kadromuzda yer alan tecrübeli ayakların katkılarını görmem oldu. Sonrasında deneyimli oyunculardan çok gençleri gözlemlemiştim bu maçlarda.

Hazır dememin ana nedenlerinden bir tanesi yapılan antrenmanların yanı sıra oynanan beş hazırlık karşılaşmasında eksikliklerin nerelerde olduğunun ortaya çıkmasıydı. Benim kadar teknik kadromuzda bunları yakından görerek tedbirlerini aldıklarına inancım tam.

Uzun süre kapalı kapılar ardından çalışmalarını yapan ve artık lige dönük olarak taktik içerikli çalışmalar yapan Bursaspor, ligin başlamasına kısa bir süre kala kapılarını basın mensuplarına açtı. Çalışmaya gelen 3-5 gazeteci olarak takımın son durumu gördük.

Son antrenmanda hafif bir sakatlığı olan Eren Güler’in dinlendirilmesi sanıyorum teknik kadronun verdiği bir karardı. Onun yanı sıra iki genç oyuncumuzda 10 gün süre ile takımdan uzak kalacak, alt yapıda yapılan maçlarda aldıkları darbeler nedeniyle.

Gelelim saha kenarında yapılan basın toplantısına.

Teknik Direktör Tahsin Tam, bizlerin sorularını cevaplarken, “Bursaspor olarak lige hazırız” mesajını verirken şimdilik 13-14 oyuncudan oluşan bir kadroya sahip olduklarının da altını çizdi.

Bana göre verdiği mesajlar gerçekten çok önemliydi. Keçiörengücü’nden Eze’nin attığı kasti tekme sonrasında ciddi bir sakatlık geçiren ve aylardır takımdan uzak kalan stoper Furkan Emre Ünver’in maç kadrosu içerisinde olacağını öğrenmek beni mutlu etti diyebilirim.

Teknik direktör Tahsin Tam’ın Afyonspor maçı öncesinde verdiği önemli gördüğüm mesajları ise şöyle;

- Lige hazır olduğumuzu düşünüyorum. Hazırlık maçları kendi eksikliklerimizi görme açısından ve kendimizi geliştirmemiz gereken maçlar o yüzden sonuçlara çok takılmıyorum.

-Hazırlık maçlarının bazı bölümlerinde oyunculardan istediklerimi fazlasıyla yaptılar. 13-14 kişilik hazır bir kadromuz var diğer arkadaşlarımız da gelişimlerini devam ettirerek, özgüven kazanarak aramıza katılacaklar.

-Teknik ekip olarak bütün maçları canlı olarak yerlerinde izledik. İlk hafta da bütün takımlarda gördüğümüz sorun her takımın adaptasyon sorunu var.

-Yeni oluşan takımlar yeni transferler ve olağanüstü sıcak havada oynanan maçlarda oyun tempoları çok yüksek değildi. Ona göre de oyun planımızı oluşturacağız ve Afyon maçı ile sezonu açacağız.

-Furkan Emre Ünver artık takımla çalışabilecek düzeyde. En kötü ihtimalle yedek kulübesinde bizimle birlikte olacak çünkü Furkan takım arkadaşlarına büyük destek veriyor ve arkadaşları Fondan güç alıyor. 

-Ben hala Play-Off yarışının içinde olacağımızı düşünüyorum. Çocuklarımıza güvenmekten başka yapacak hiçbir şeyimiz yok. Oyuncularımızda Bursaspor markasına değer katarak şehirden gereken saygıyı da göreceklerdir.

-Son oynanan hazırlık maçından sonra tecrübeli oyuncularımıza yönelik tatsız söylemler oldu. Bu oyuncular burada kalarak bizimle birlikte devam etmeyi seçtiler ama isteseler başka takımlara da gidebilirlerdi.

-Geçmişi tamamen unutma şansımız yok ama geçmişteki hatalarımızdan da ders çıkaracağız. Bizim bu oyuncularımızın performanslarına ve katkılarına ihtiyacımız var. Biz taraftarlarımızdan bizi bir bütün olarak görmelerini rica ediyoruz.

Eğer geçmişte yaşadığımız durumlardan dolayı oyuncularımızın üzerinde bir baskı oluşturursak bu durum bize sıkıntı yaşatır. Her zaman söylüyorum biz çok büyük taraftar kitlesine sahibiz.

-Menfaatsiz, karşılıksız büyük bir aşk ile takımını seven taraftarlarımız var. Taraftarımızın sağduyusuna ve desteğine ihtiyacımız var. Elbette çatlak sesler de çıkacaktır ama umarım ona da sağduyulu taraftarlarımız gerekli özeni gösterirler.

Bu söylemlerden çıkartılacak ders ise;

Geçmişe sünger çekmek. Takımda kalan oyunculara ve gençlere sahip çıkılmasının ne denli önemli olduğunu öğrendik.

Önümüzdeki hafta üçüncü hafta mücadelesinde Bursa’da oynayacağımız Batman Petrolspor AŞ mücadelesine kadar taraftarlarımızın kombinelere ilgi göstermeleri olacaktır.

Satılacak kombine sayısının artması futbolcularımızın sahaya daha güvenli çıkmalarını sağlayacaktır.