Bursaspor ilk yarının son deplasman mücadelesini pazar günü Ege’de verecek ve Somaspor’un konuğu olacak.

Aslında Şanlıurfaspor önünde gençler iyi mücadele etmesine karşın, yedikleri talihsiz olarak nitelendireceğim iki golle puansız ayrılırken, yine hakem hataları bu maçta da ön plana çıkmıştı.

Sakatlar, cezalılar derken eksik bir kadro ile oynamak zorunda kalan Bursaspor’un eksikleri giderildi dilebilirim.

Dün basına açık olarak yapılan antrenmanda Hasan Ayaroğlu’nu, Ertuğrul Kurtuluş’u, Hasan Sabri Karaca’yı takımla birlikte çalışırken görmek beni mutlu etti diyebilirim.

Aslında teknik direktör İsmail Ertekin, saha kenarında düzenlediği basın toplantısında önemli konulara değindi.  Ertekin’in kalan iki maçla ilgili soruya verdiği, “Puan cetvelindeki yerimiz pek hoş değil. Beklediğimiz sonuçları alamadık. Son üç haftada kaybettik. Düşme potasındayız. Yerimizin burası olmaması gerekiyordu. Bu tür günler geçecektir. Düştüğümüz yerden kalkacağız. Önümüzdeki iki maçı kazanmalıyız. Oyuncularımızı motive etmeye çalışıyoruz. Hedefimiz 6 puan. Bu savaşın içinden çıkıp büyük ihtimalle de 6 puanı alacağız” derken yine iddialı konuştu.

Aslında İsmail Ertekin’e, ‘Devre arasında kamp yapacak mısınız?’ sorusuna, “Devre arasında kamp mutlaka yapmak gerekiyor. Bursa’da mı olur dışarıda mı olur bilemiyoruz. Duruma bağlı. Transferi açsak da açmasak da kamp yapmamız lazım. Bu oyuncular devam edeceksek ona göre planlama yapmak lazım. Transferi açabilirsek ona göre de planlama yapmamız gerekiyor. Her iki durum için de kamp yapılması lazım” diye cevap verirken tahta açılması halinde oyuncu portföyü için çalışmaların sürdüğünün altını çizdi.

Aslında transfer tahtasının açılmasıyla ilgili yöneltilen bir soruya teknik direktör İsmail Ertekin şu sözleriyle gereken mesajı verdiğini düşünüyorum;

Ben hep söyledim, burası Bursa. Bursa’da her şey mümkün. Bu durum hak edilmiyor. Birlikte olursak becerebiliriz. Zordayız, dardayız. Birlikte olmalıyız. Şu anda kulübe yardım edilmeyecekse ne zaman edilecek?

YÖNETİM HAREKETE GEÇMELİ

Herkesin bildiği gibi Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükeşki maçlardan önce ve sonrasında hakemlerle ilgili açıklama yapılmaması istemişti. Yapanlara ise ceza geleceğinin altını çizen Mehmet Büyükekşi, en azından bakmadığı alt liglerdeki hakem hatalarını keşke gündeme getirseydi.

Bursaspor’un sezon başından bu yana verilmeyen o kadar çok penaltısı var ki, say say bitmez. Ancak bundan sonra görsellerle birlikte Bursaspor yönetim kurulunun harekete geçerek, ‘hakem rezaletini’ kamuoyunun gözüne sokması gerekiyor. Bursaspor yönetimi en azından kalan iki maçta Süper Lig ve 1. Lig’de görev yapan 2. Lig’e verilmeleri için çalışma yapabilir diye düşünüyorum.

VEFA TEMEL’E ŞOK

Bursaspor’un Vefa Temel’in haksız sözleşme feshi nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu'na yaptığı itirazında haklı görüldü.

Bilindiği gibi Vefa Temel sakatlığı nedeniyle uzun süre oynamamış ve sözleşmesindeki, ‘20 maçta oynamazsa sözleşmesini fesiheder’ maddesi uyarınca tek taraflı fesihle Bursaspor’un ona çok ihtiyacı olduğu bir dönemde kenti terk edip gitmişti.

Sezon bayında Giresunspor ile prensipte anlaşıp sezon başı kampına katılan, özel maçlarda oynamıştı Vefa Temel. Bursaspor ile sorununu çözemeyince Giresunspor Vefa Temel’den vazgeçmişti. İstanbulspor ile sözleşme imzalayan Vefa Temel için yeni kulübü lisans çıkartabilmek için Bursaspor 3 milyon TL’lik bir ödeme yapmıştı.

Bursaspor kulübü bu işin peşini bırakma taraftarı değil. Takımı zor durumda bırakan Vefa Temel’in bu kez oynamama cezası verilmesi için temaslarını sürdürüyor. Bu isteği haklı bulunması halinde Vefa Temel’in 6 ay ile 1 yıl arasında oynamama cezası alması bekleniyor diyebilirim.