Bursaspor bugün İstanbulspor AŞ ile gerçekten final niteliğinde bir maç.

Mücadele gerçekten zor.

Rakip çok ciddi.

Ligin en iyi ve oturmuş kadrolarından birisine sahip.

Bursaspor milli arada çok iyi hazırlık dönemi geçirdi.

Süper Lig'de yer alan Galatasaray ile gollü bir prova yaptı.

Bu provada üçlü savunma sistemi denendi. Ancak ortaya çıkan sonuç elindeki kadro ve rakibe göre oyun sistemi uygulamanın doğru olduğunu hepimize gösterdi. Sanıyorum teknik direktör Özcan Bizati'nin bunu çok iyi gördüğünü ve analiz ettiğini düşünüyorum.

Ancak o provada Özcan Bizati'nin bana göre önemli isimlerden birisi olan Taha Altıkardeş, Türkiye U 19 Milli takımı ile Avrupa Elit Lig Gruplarına kalabilmek için ter döküyordu.

Başarılı da oldular Taha Altıkardeş'li U 19 Milli Takımımız ve Elit Lig vizesini Romanya ile birlikte aldılar. Hem de oynadıkları üç mücadeleyi de kazanarak.

Takımda önemli iki eksik var. Savunmada Luka Çapan ile birlikte iyi bir ikili oluşturan Nicolas Zalazar kırmızı kart cezalısı. Yedek kulübesinde kırmızı kart gören Tim Matavz ise Bursaspor'un İstanbulspor önündeki önemli eksiklikleri.

Bugün gerçekten çok sıkıntılı bir mücadele olacak.

Ben kalite açısından üst düzeyde bir mücadele bekliyorum.

Ancak cumartesi ve iş saatine denk gelmesi nedeniyle tribünlerde öylesine güçlü bir destek olamayacak.

Buna rağmen ben kazanan Bursaspor olsun diyorum.

İSMAİL ÇOKÇALIŞ AÇMAZI

İsmail Çokçalış, Bursaspor yönetiminin aldığı karar ile tam düzelmişken, oynamak için gün sayarken gereksiz bir hamle yaptı. Ve alamadığı transfer taksitleri için Türkiye Futbol Federasyonu'na Bursaspor'u şikayet etti.

Hem Bursalı olacaksın hem de alt yapıdan geleceksin, sonrasında bonservis ücreti ödemeden kulüpten ayrılmanın yollarını böyle çirkin oyunlarla arayacaksın.

İnanın İsmail Çokçalış'ın bu taktiği bana hiç yabancı gelmedi.

Gerçekten daha önce Bursaspor'dan gitmek için bahaneler arayan birçok futbolcunun aklına nedense hep aynı kulüp girmiş ve (Yusuf, Emre Taşdemir vs) aynı yol izlenmişti.

Bunların hemen hemen hepsinin altından Galatasaray çıkmıştı.

Başkan Hayrettin Gülgüler ile 2. Başkan Emin Adanur gerçekten çok cesur bir kararla 2 milyon TL'lik alacaklarını hesabına yatırdıkları İsmail Çokçalış'ı Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri'ne gönderdi.

Ben en azından kulübün alt yapısından çıkan isimlerin kulüplerine ihanet etmeseler güzel olur diye düşünüyorum.

Tabii ki bunun fitilini yakan isim ise kendi çıkarları için Bursaspor'a ihanet eden Ali Akman oldu. Şimdi bütün alt yapıdan yetişenler, Enes Ünal'ın yerine Ali Akman'ın izlediği yolu takip etmek istemeleri gerçekten çok düşündürücü.

DÜKKANLAR GELİR GETİRECEK

5 yıldır yılan hikayesine dönen dükkanların kiralanması yolunda önemli adımlar atılıyor.

Hastane inşaatının da son sürat devam etmesi nedeniyle buradaki dükkanlar gerçekten büyük önem kazandı.

Bursaspor yönetim kurulu bu dükkanları kiralamak için önemli adım attı diye düşünüyorum.

Emniyetten de dükkanların açılması yönünde olumlu rapor çıkarsa yeşil beyazlılar kalıcı ve önemli bir gelire sahip olacaktır.

Ancak buranın daha verimli olabilmesi için stadı çevreleyen duvarların da kaldırılması gerekiyor.

Sanıyorum bu konuda Bursaspor yönetimi önemli adımlar atar.

Benim aklıma gelen bir başka gelir kapısı ise burada açılması düşünülen ancak belediyenin izin vermemesi nedeniyle ertelenen sosyete pazarı olabilir.

Kulüp en azından buradan da bir gelir elde edebilir. Hem de küçümsenmeyecek bir oranda.

BASKETBOL 2.LİG HEYECANI

Dün Şahin Başol Spor Kompleksi içerisindeki salonda oynanan Basketbol 2. Ligi'nde Bursa'yı temsil eden Ayyıldızspor kadın takımı ile Geçitspor'un maçlarını izledim.

Ligdeki ilk maçını oynayan Ayyıldız tecrübesizliğinin kurbanı oldu İstanbul temsilcisi Kalamış Kalkedon karşısında. Tam üç periyodu üstün götüren Bursa temsilcisi son bölümde sadece 13 sayı atıp, potasında 23 sayı görünce elindeki maçı rakibine adeta hediye etti.

Ancak Bursa Büyükşehir Belediyespor'un desteklediği ve oyuncu takviyesi yaptığı Ayyıldızspor'un deneyim kazandıkça iyi sonuçlara imza atacağına inancım tam.

Geçitspor ise üçüncü maçından da yenilgi ile ayrıldı.

Ancak bu ligde genç oyuncular yerine yaşları ilerlemiş spor yaşamlarının sonuna gelmiş isimlerin forma giymesini Basketbol Federasyonu'nun yeniden değerlendirmesi gerekiyor. Burada bir yaş haddi getirilmesi gerektiğine ben inanıyorum.

Bir de alt liglerde görev yapan hakemlerin kalitelerinin oldukça alt düzeyde olduğunu üzülerek gördüm. Hakem Komitesi'nin formsuz hakemlere görev verirken çok iyi düşünmesi gerektiğini düşünüyorum.