Bursaspor’da Futbol Şube Sorumlusu Mehmet Zahit Yanar, Sportif Direktör İsmail Ertekin, Teknik direktör Tahsin Tam, bugün, Eker Meydan’daki gazeteci arkadaşlarımızdan Hüseyin Yeşilkavak’ın NAJA isimli işyerinde basın mensuplarıyla sohbet toplantısında bir araya geldi.

Aslında bu bir tanışma amaçlı toplantıydı.

Ama gerçeği söylemek gerekirse hiçte öyle olmadı.

Hepimizin aklına takılan sorular vardı. Nefes bile almadan hepsini tek tek sıralamaya başladık.

Benim kafama takılan olayı Futbol Şube Sorumlusu Mehmet Zahit Yanar’a yönelttim.  Tatmin edici cevaplar aldım. Yanar en büyük sıkıntılarının bir önceki yönetimin yapmış olduğu sözleşmeler olduğunun altını çizerken, “Vefa Temel, biz göreve geldiğimizde sakattı. Sezonun sonuna doğru çalışmalara çıktı. Tek taraflı fesih etmesi yanlıştı. Bunun nedeni ise ihbar çekmemiş olmasıydı. Vefa ile mahkemelik olduk. Şimdi sırada onunla sözleşme imzalayan Giresunspor var. Onlarla da mahkemelik olacağız” derken kaleci Erhan Erentürk ile ilgili söylemleri yürek acıtıcıydı;

“Bursaspor yönetimi iki sözleşme yapmış. İlkini TFF’ye göndermişler. Onlarda SSK primi hemen başlamış. İkincisinde ise 9 günlük bir ara var. İki sözleşmede inanılmaz acayiplikler var. Sadece Erhan’da değil. Tüm futbolcuların sözleşmeleri inanılmaz boyutlarda. Menajeri ‘Bizim ikinci sözleşmemiz var. O nedenle 9 gün geç başlatmışlar’ diyerek fesih işlemi yaptırıyor. Hukukçu arkadaşlarımız araştırmalarını sürdürüyor. Bu gerçekten çok acı verici bir olay.”

Bu sözlerden ben Bursaspor’un Ömer Furkan Banaz yönetiminden önce kelimenin tam anlamıyla ‘berbat’ bir şekilde yönetildiğine ve tribün liderlerinin bunu bilmesine rağmen (Sadece Selim Kurtulan hariç) hiçbirinin sesi çıkmamıştı.

Aynı tribün liderleri Ali Ay’ın evini basmış, Mesut Mestan için Özlüce’ye gelerek baskı yaparak istifa etmeye zorlamışlardı.

Her neyse Bursaspor olarak bilmeden tatlı sözlere, yaldızlı laflara kanarak Bursaspor’un batağa saplanması için herkes oy atmış. Hani bunun vebali bana göre Hayrettin Gülgüler-Emin Adanur ikilisine oy atmaya teşvik eden tribün liderlerinindir.

Tahsin Tam, gençlere her zaman güvendiğini belirtti.

Akademi takımlarında 8 yıl görev yaptığının altını çizen Tahsin Tam, “Şu an elimizde 32 kişilik kadromuz var. 3 etap kamp yapacağız. 13 Temmuz’da iki etap çalışmalarımız Özlüce’de yapılacak. 2 Ağustos’ta ise 4 özel maç olmak üzere 3.dönem kampımız ise Afyon’da yapılacak. Altın bir jenerasyon ile birlikte değiliz. Ama Bursaspor’un alt yapısı daima kendini hissettirir. Biz Bursalıların gençlere inanmalarını, en az 20-30 bin taraftarın tribünlerde maçı izlemesini istiyoruz. Yetenekli gençlerimiz var. Onlar sadece dokunulmayı bekliyor. Bizde bu ligde deneyim kazandık. Herkesin hoşlanacağı bir kadro olacağız. Kalacak 3-4 tecrübeli isim ve gençlerimizle birlikte biz play-offu zorlarız. İlk beşin içerisinde oluruz. Belki de U 17, U 16 takımlarımıza kadar inip buradan da oyuncuları kadromuza dahil edebiliriz. Tahtamız 6 ay açılmayacak. Ama biz taraftarlarımızın istediği, coşkulu futbolu sahaya, oyun disiplinine uyarak sergileyeceğiz” şeklinde konuştu.

Şube Sorumlusu Mustafa Talha Yanar, yönetim olarak eskiye dönük borçların yüzde 15’lik bölümünü tamamladıklarının altını çizerken, “Maaşlarını, transfer taksitleri gününde ödeyen bir takım olmak istiyoruz. Biz kendi yönetimimiz olarak ekonomik olarak hazırız. Bursalılar bize sahip çıkıp inanırsa bu borçlardan kurtuluruz. Bu sezon hedefimiz gençlerimizi parlatıp Türk Futboluna sunmak olacaktır. Bu sezon başında 15 yaşındaki sağ bek oyuncumuz Hamza Baran Arıkan’a Fenerbahçe resmen talip oldu. Ama teklif ettiği ücret nedeniyle anlaşma sağlanamadı” dedi.

Sportif Direktör İsmail Ertekin, zor bir sezon yaşayacaklarının altını çizerken, “Bursaspor adına iyi işler yapacağımıza inanıyorum. Kentimizin de bize inanması lazım. Maçlarımızda tribünleri doldurarak destek vermesi gerekiyor. 20-30 bin taraftarın vereceği destekle her rakibimiz karşısında avantajlı başlarız” şeklinde konuştu.

GRUPLAR BELİRLENDİ

Bursaspor, ilk profesyonel takım olarak Beyaz Grup’ta yer almıştı 1963 yılında.

Şimdi de yine Beyaz Grup’ta.

Rakiplerimiz arasında İnegölspor’da var. Timsahın rakipleri Esenevler Erokspor, Arnavutköy Belediyesi, Bitexen Düzcespor, Çorum FK, Ankaraspor, Sivas Belediyespor, Anagold 24 Erzincanspor, Bayburt Özel İdarespor, Amedspor, Batman Petrolspor AŞ., Şanlıurfaspor, Tarsus İdman Yurdu, Isparta 32 Spor, Eşin Group Nazilli Belediyespor, Afjet Afyonspor, Menemenspor AŞ ve Somaspor