Kısa adı TSYD olan Türkiye Spor Yazarları Derneği Bursa Şubesi’nin pandemi sonrasında gerçekleştirdiği sohbet buluşmalarının ilkinde birbirinden değerli konukları vardı.

Bunlar, Bursaspor Kulübü Futbol Şube Sorumlusu Mehmet Zahit Yanar, Sportif Direktör İsmail Ertekin ve Teknik Direktör Tahsin Tam.

Bursalı basın mensuplarıyla birlikte FSM’deki COİ’de basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Gerçekten her üç Bursasporlu’nun açıklamaları ve sorulan sorulara açıklıkla cevap vermeleri neticesinde biz basın mensuplarının akıllarına takılan soru sanıyorum yeni sezon öncesinde inanın hiç kalmadı.

Sporseverlerin ise ben inanıyorum ki açıklamalar yayınlandıktan, tekrarlarını izledikten sonra her söylemin altından binlerce soru çıkartabileceklerine ben inanıyorum.

Aslında konuşmalardan benim aklımda yer alan ise İsmail Ertekin’in, “Bursa kenti istese tahtayı 1 saatte açar. 3,5 milyonluk nüfus var. Herkes 50 ile 100 TL verse, Süper Lige çıkacak takım yapılır” sözü oldu.

TSYD Bursa Şube Başkanı Mehmet Ali Ekmekçi’nin açılış konuşmasının ardından ilk konuşmayı yapan, Futbol Şube Sorumlusu Mehmet Zahit Yanar; “Bursaspor’u tekrar eski güzel günlerine kavuşturmak için basın önemli unsur. Hep birlikte inşallah Bursaspor’u özlediğimiz günlere kavuşturacağız. Yönetim olarak yeni sezonda en büyük hedefimiz içeride oyuncularımıza personelimize mahcup olmadan ödemelerimizi yapmak. Mali yapıyı da oturduktan sonra, sportif başarı da gelecektir diye düşünüyoruz” şeklindeydi.

Sportif Direktör İsmail Ertekin ise “Bursa hep beraber küme düştük. Basın, takım, şehir. Şimdi tam zamanı, birlikte çıkabilmek için. Hep birlikte bu işi becerebiliriz. Bu hafta başlıyoruz, inşallah her şey gönlümüze göre olur. Çok yetenekli oyuncularımız var. O sabrı gösterebilirlerse Bursaspor’un geleceğini kurtarma şansımız var” derken herkesin dillendirdiği tahta olayı ile ilgili olarak ta şu değerlendirmeyi yaptı;

3.5 milyonluk bir şehirde yaşıyoruz. Düşünün ki birey başına 50 ile100 lira verildiğini düşünün. Bu desteği bulabilirsek transferi de açar takımı da yukarı taşıyabiliriz. Transfer açılmazsa çocuklarımız çok genç. Onun için sabır istiyoruz. Hatta bize gelmek için hazır olan haber dahi gönderen onlarca futbolcu var her ligden.”

Teknik Direktör Tahsin Tam, “Bursaspor’un yetiştirdiği oyunculara güveniyorum. Bursaspor markası bugünkü ben olmama katkı sağlamıştır, oyuncularımız her geçen gün gelişiyor. O sabrı ortaya koyabilirsek, o gayreti fazlasıyla göstereceğiz. Play-Off için o mücadeleyi ortaya koyacağız. Çok genç takımız. 18.3 yaş ortalamasıyla hazırlık maçı oynamışız, bu kulübün tarihinde bir rekor. Bu çocukları geliştirmek çok hızlı olmuyor, mental ve fiziksel yönden gelişmeleri gerekiyor. Takımda aidiyet duygusunu da artırmak istiyoruz. Son zamanda aidiyet duygusunda bozulmalar olmuş” dediler.

Sohbet bölümündeki sorulardan şunu öğrendik ki 3,5 milyonluk Bursa’da Bursaspor’u seven insan sayısı bile kalmamış. Bugüne kadar satılan kombine sayısı 600’ü geçmemiş. Gösterilen ilgi ise VİP ve 1963 tribününe olmuş.

Ne maratona, ne Teksas'a ne de Kuzey Kale Tribününe ilgi olmadığını öğrenmek beni üzdü. Teksas Derneği’nin her şey güzel giderken yaptığı açıklamaya rağmen, bu tribüne ilginin olmaması ise şaşırtıcı geldi.

Kulübün satışa çıkardığı formalardan ise bugüne kadar 5 bin adet satılmış.

Hani taraftarların İstanbul’un semt takımları diye eleştirdikleri takımların Bursaspor’un aylardır satabildiği forma sayısına 1 saatte ulaştığını belirtmekte fayda var.