Üç yıl kadar önce TERACİTY Genel Müdürü Osman Akın ile sohbet ederken ilginç ve bana göre imkansız bir etkinlikten bahsetti. Bu TERACİTY'in Türkiye'nin yazılım konusunda ülkemizin ilk ARGE şirketlerinden biri olarak Bursa'da yerli, milli yazılım üzerine geliştirdikleri bilişim ve yönetim programları Bursa'nın değerli markalarından birisi olduğunun altını çizeyim.

Osman Akın durup dururken Bursa'yı marka yapmak istiyorsak sektörünün dünyaca ünlü ve önemli liderlerini Bursa'ya getirmeliyiz dedikten sonra bombayı patlattı.

Kendi iş dünyası ile ilgili olarak "ben olsam Bill Gates'i Bursa'ya getiririm" dedi.

İçimden yahu Bill Gates Türkiye'ye lüks yatıyla geliyor. Üç beş saatliğine Bodrum'da karaya çıkıyor. Dünya kadar bahşiş bırakıp ardından Ege sularında birkaç gün serinledikten sonra Yunanistan'a doğru yol alıyor.

Sevgili Bill'i hangi para ile kandırıp getireceğiz Osman diye sordum? Soruyu zorlaştırmak için adamın serveti bizim Borsa İstanbul'u katlarken onu nasıl ikna edeceğiz diye ekledim.

İhtiyar Adam! Bill Gates dediğin gibi zengin ama parayı pulu çoktan aşmış ve sosyal sorumluluk projelerine destek oluyor. Onun proje fonuna para yatırıyorsun takvim belirleniyor ve boş zamanına uyan davetlere katılıyor dedi.

Yani projen sağlamsa, fonuna yatıracak birkaç milyon doların varsa Billy Gates cepte öyle mi?

Birkaç milyon doları masrafı abartmak adına söyledim ama cevabı hazırdı. Çoğundan hiçbir geri dönüş sağlanamayan etkinliklere harcanan paraları bir toplasan her ay bir Bill Gates getirir hem de bütün dünyayı Bursa'ya taşırsın deyince dama dedim.

Bizim Bursaspor başkancıkları gibi sahada üç maç oynayamayan adamlara milyon dolarlar sayan bu gafiller ve cahiller sürüsüne hesap sormayacaksın ama Bill Gates'e verilecek birkaç milyon doların hesabını yapacaksın.

Sonra aklıma Sepp Piontek düştü.

Ekstra olarak Vakıfköy' de iki göz oda isteyen bu futbol dâhisini getiren başkanı saygı ve hürmetle, üç beş zibidinin aklına uyup, gazına gelip gönderen başkanı da lanet ve nefretle anıyorum.

Osman Akın kafamı öyle karıştırdı ki; Aslında Bursaspor'un başına Maradona'yı getirsek süper olur deyiverdim.

Bak kafan çalışmaya başladı dedi.

Futbol artık dünyanın her yerinde şekilde aynı oynanıyor. Antrenman teknikleri ve sürelerini internette bile bulabilirsin. Geriye takıma hakim olacak bir karizma kalıyor. O da neden Maradona olmasın diye ekledi.

Bu düşüncemi o dönemde yazdım ama Ali Ay gibi birinin adını Maradona ile birlikte anamazsın ki; O kendi döneminde bakkal çakal işlerine baktı.

Maradona öldü!

Futbol tarihinin en büyük futbolcusunu İngiltere maçında tanrıdan aldığı eli geri vermesi için ona gönderdik.

Bana göre futbolda bir numara olan bu 1.60 lık dev ile ilgili ne varsa izliyorum. En son dün gece Netflix de Maradona'nın Meksika macerasını ikinci kez izlediğimde Maradona neden Bursaspor'a gelmedi diye bir kez daha üzüldüm.

Maradona Meksika'nın Culiakan kentinin 2'inci ligden düşmek üzere olan takımı Dorados Sinaola takımının başına geçiyor.

Ve bir mucizeye imza atarak final oynatıyor. Evinde 1-0 yendiği rakibine deplasmanda 3-2 yeniliyor. Onların sistemi ile uzatmalar oynanıyor uzatmada 4-2 ile birinci lige çıkamıyor.

Bunu mutlaka izleyin sevgili dostlar...

Maradona gelene kadar El Chapo diye bir uyuşturucu baronunun şehri diye anılan Culiakan dünyanın gündemine Maradona'nın Teknik Direktörlük yaptığı bir şehir olarak tanınıyor.

Osman Akın son cümleyi şöyle kurdu.

Abi Yeter ki; vizyonun olsun dünya Bursa'ya gelmek için hazırdır.

Her şey iyi güzel de o dediğinden bizde hiç olmadı ki be Osman ...

Diyemedim...