Bursaspor puan silme cezasından son anda kurtuldu.

Düşmeme mücadelesi verdiği 2. Lig Beyaz Grup’taki üç rakibi olan Bayburt İl Özel İdaresi, Menemenspor ve Somaspor kulüplerinin mevcut puanlarından üçü silindi.

Bu da ikinci yarının ne denli zorlu ve sıkıntılı geçeceğinin işareti oldu bana göre.

Şimdi Bursaspor’un önünde önemli bir yol ayırımı var.

Bütün siyasiler, iş dünyası Bursaspor etrafında kenetlenecek ve Transfer Tahtası’nın açılması için birlikte hareket edecekler.

Bence yapılacak ilk şey, Bursaspor’un geçtiğimiz dönemin ekip lideri olan ve tüm sorunlu transferleri yapan Emin Adanur ile Başkan Ömer Furkan Banaz, 2.Başkan Sinan Topuk, Mali İşlerden Sorumlu Asbaşkan Ahmet Güngör ile Futbol Şube Sorumlusu Mehmet Zahit Yanar bir araya gelmeliler.

Öncelikle sosyal medyada katıldığı bir programda ve yerel bir gazetede 16 milyon TL daha bağışladığını söyleyen Emin Adanur’a gidip makbuzunu vermeliler. En önemlisi, Bursaspor’un transfer tahtasının açılmaması için en büyük engel olan geçen sezonun yabancı oyuncularından imzaların alınması için görüşme yapılmalı ve bu transferleri yapan menajer Pertev ile sorun çözülmeli.

Bu yapılmadığı takdirde Bursaspor’un işi inanın ligin ikinci yarısında çok çok zor olur.

Neden diyecek olursanız;

Birçok takım şimdiden kadrosunu güçlendirebilmek için çalışmalara başladı. 

1 Ocak’tan itibaren kulüplerin anlaştığı futbolcularla sözleşme imzalarlar. Bursaspor’un da daha öncede yazdığım ve her fırsatta söylediğim gibi Bursa’nın Bursaspor’un etrafında toplanması ve bu sıkıntıdan çıkmak için tek yumruk olmaları şart.

Yoksa insan aklından bile geçirmek istemiyor ama, gideceği yer zaten belli diyeyim.

Her neyse bu kulübün idari yapısıyla ilgili benim yorumlarımdı.

Bursaspor ikinci yarı hazırlıklarına başladı. Üçüncü çalışma öncesinde teknik direktör İsmail Ertekin basın mensuplarıyla bir araya geldi. Onların yönelttiği soruları cevapladı.

Benim 30 dakikalık bölümde gözlemlediğim tek şey eksikler oldu. Bir de Antalya kampının giderlerinin olağanüstü yüksek olması nedeniyle kampın Bursa’da yapılacak olmasıydı. Hazırlık maçı için ise birçok takım Antalya’ya gitmemesi nedeniyle rakip bulmak daha kolay olacaktır.

Maalesef salgın olan grip nedeniyle birçok futbolcu tesislerde tedavi altında. İki futbolcu ise evinde tedavi oluyor. Tesislere gelmemesi istenmiş teknik kadro tarafından.

Teknik direktörümüz İsmail Ertekin’in basın toplantısından birkaç önemli satır başları.

-Küme düşme hattındayız. Bazı gerçekleri görmek zorundayız. Bu takım ligde kalacak mı? Kalacak, şüphem yok. Ama bizim her maçı kazanabilecek veya her maçı kaybedecek potansiyelimiz var. 

-Yapacağımız tek iş var, transfer yapamayacaksak bu oyuncularımızın en yüksek performanslarını sağlamak için o çalışmaları yapmak. Geçen yıldan kalan oyuncularımızın performansını üste çekmemiz gerekiyor. Böylelikle pek sorunumuz kalmaz. Ama bu tür oyuncular kolay forma girmiyorlar.

-Transfer tahtasının açılacağını net olarak söylemek mümkün değil. CAS’a ara buluculuk teklifinde bulunuldu. Olumlu cevap verilirse gerekli çalışmaları yapmış bulunmaktayız. Elimizde liste var. Hemen transfere girebiliriz. Aksi halde mevcut kadromuzla çalışmalarımız sürecek.

-Özer Hurmacı geçmişte bizde oynayan kardeşimiz. Bize faydası olacaksa neden olmasın? dedik. Bugün yarın gelecektir. Yöneticilerle görüşüyor. Sahada göreceğiz. Fiziksel kalitesi iyiyse neden olmasın? Uzun süredir oynamıyor. Zor olacaktır onun için. 

-Saha orada, Özer orada. O kendisi belirleyecek. Sahada çalışır, uğraşırsa gerekli formayı verir ve katkı sağlar. Önemli olan o katkıyı sağlayabilecek mi? 1,5 sene sonra kolay değil. Ama olmayacak bir şey de değil.

-Çağatay Yılmaz başarılı döndü. Birkaç gündür idmanlarda. Oldukça iyi gözüküyor. İnşallah böyle devam eder. 

-Salgın var. Bizde de 4-5 oyuncu bu durumda. Sakatlığı olan bir iki oyuncumuz var. Onlar da düzeldiğinde takıma adapte olup yolumuza devam ederiz