1 Haziran 1963 tarihinde Bursaspor o dönemin Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak’ın girişimleri sonrasında 5 kulübün birleşmesiyle kurulmuştu.

Hatırlatmak için kurulucularımızın isimlerini de yazayım istedim.

Kurucularımız Mehmet Güral, Süreyya Öğünç, Recep Barışıcı, Can Gengörü, Cemal Dik, Faki Tinel, Tarık Sekban,Salih Kiracıbaşı, Hüseyin Canova, Ali Erdinç, Abdullah Uygur, Tuğrul Yıldınır, Demir Akınöz, Erdoğan Akaltun, Feridun Evrenesoğlu, Hüseyin Kuşku, Fehmi Aktoptan, Hayri Terzioğılu, Hüseyin Saitoğlu, Hamdi Yalım, İsmail Buzcular, Lütfü Özçmeriç, Erol Erok, Muhtar Tucaltan, Mustafa Bulutlar, Necati Akgün, Osman Aktan, Sabri Badır, Orhanettin Şevket Evgi, Şükrü Aksansoy.

Bugün 60. Kuruluş yıldönümünü yaşıyoriki gözümün çiçeği Bursaspor.

Uludeğ’ın beyazı, ovanın yeşilinden renklerini yeşil-beyaz olarak aldı.

Kulübün kuruluşuna imza atan o dönemin kulüpleri da Acar İdmanyurdu, Akınspor, İstiklal, Pınarspor, Çelikspor.

İlk başkanı Salih Kiracıbaşı, ilk teknik direktörümüz ise Muhtar Tucaltan olmuştu.

Ama bu kuruluş yıldönümünde kulübün internet sitesinde gördüğüm ‘olağanüstü genel kurul kararı’ benim tüm hayallerimi gelecekle ilgili olarak yok etti.

60 yıllık mazisinde yaşadığı şampiyonlukları, sevinçlerini, üzüntülerini bire bir yaşayan bir insan olarak bugünkü duruma üzülmemek elde değil.

Özellikle sözleşmesi sona erecek 6 oyuncu varken alınan bu genel kurul kararı benim kafamı daha da karıştırdı.

Sosyal medyadan duyurular yapanlar, olağanüstü kongre için imza toplama gayretinde olanlar şimdi projeleriyle birlikte ortaya çıkmak mecburiyetindeler.

Ömer Furkan Banaz başkanlığındaki yönetimin iki gün süren toplantısı sonrasında “”Yönetim kurulumuz, gündeme dair yapılan toplantının ardından olağanüstü genel kurul kararı almıştır. Yapılacak olan olağanüstü kongrenin ilk oturumu 17 Haziran Cumartesi, ikinci oturumu ise 25 Haziran Pazar olarak belirlenmiştir. Genel kurul ile ilgili detaylar önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır.” denildi.

Şimdi sabırla bekleyeceğiz.

Hani bazı çevrelerin istediği oldu.

Bursaspor yeniden kaosa sürüklendi.

Bu karar bana göre iktidar partisinin Belediye seçimlerinde Bursa’yı gözden çıkardığının işareti gibi geldi bana.

En çok milletvekilini Bursa’dan çıkartan, en çok oyu Bursa’dan alan iktidar partisi galiba Bursaspor’u defterinden çıkarttı.

BASKETBOLDA TAMAM DEDİK

Bursa basketbolun önemli kentlerinden bir tanesi. Alt yapı takımları Türkiye Şampiyonluklarında dereceye giriyor.

Alt yapı milli takımlarında Bursa’dan hem oyuncu, hem de teknik adamlar görev yapıyor.

Frutti Extra Bursaspor, Tofaş, Finalspor çeyrek finale kaldı. Önce Bursaspor, bir akşam sonrasında Tofaş, yarı final vizesi alamadı.

Final Spor ise Sigortam Net’i geçemedi. Akran Gemlikspor ile, Geçitspor ligden düşerken, Uludağ Basketbol Kadın takımı ise Süper Lig’de ilk yılında kalmayı başardı.

Sanıyorum, tüm takımlarımız geride kalan sezondan gereken dersleri çıkartarak yeni sezon için hamlelerini ona göre yaparlar.

Bursa basketboluna renk kattıkları için tüm kulüplerimize teşekkür etmemiz gerekiyor.