Üç maçtır kazanan Bursaspor ile son iki maçında kazanamayan Kocaelispor'un mücadelesi Yeni Kocaeli Stadı'nda.

İzmitli futbol severler Bursaspor maçı olunca tribünler, Bursa'da olmadığı gibi gerçekten yükünü almış.

Maç öncesi Maraton diyebileceğim karşı tribüne açılan Aslan Terbiyecisinin resmedildiği bir kareografi vardı.

Güzel bir ortamda başlayan mücadele.

Ancak benim dikkatimi çeken ise, Kocaelispor'un sahada 6 yabancı oyuncuyla oynaması oldu.

Bunlar Cisse, Diogo, Tisdell, Mandjeck, Diop ile golcü Dino Mdlovu.

Bunların içerisinde birisi Türk vatandaşı değilse Kocaelispor kural hatası yapmış oluyor.

Kural şöyle;

"Sözleşme imzalanan 8 yabancı futbolcudan sadece 6'sı 18 kişilik müsabaka listesine alınabilecek. Bu futbolculardan sadece 5'i müsabakaya devam eden kadroda sahada aynı anda yer alabilecek."

Ancak 3 forma numarası ile oynayan Diogo Aleksis Özçakmak Türk asıllı olması nedeniyle oynamasıyla kuralın aşıldığı söyleniyor. Yani rakip kuralları delerek sahtekarlıkla Portekizli oyuncuyu Türk statüsünde oynatıyor.

Her neyse gelelim maça;

Kocaelispor 9. Dakikada bir atak geliştirdi. Ceza alanının arka tarafında bomboş bekleyen Cisse'nin ayağına top geldi. Savunma pozisyona bakarken, Cisse'nin arka direğe ortasında Dino Ndlovu kafa ile Kocaelispor'u öne geçirdi.

Sonrasında oyunun kontrolü tamamen Bursaspor'un elindeydi. Kocaelisporlu futbolcuların yaptıkları çirkinlikler ortaya çıkmaya başladı.

Girilen pozisyonlarda yeşil beyazlı futbolcular son vuruşlarda istedikleri vuruşları maalesef yapamadı ilk 25 dakika boyunca.

30. dakikada Nicolas Zalazar röveşata yaparken ayağı Benhur'a geldi. Benhur yerdeki Zalazar'a gidip vurdu. Hakem Kutluhan Bilginç Arjantinli Zalazar'a kırmızı kart, Benhur Keser'e ise sarı kart gösterdi.

İlginç olan aynı pozisyon Balıkesirspor-Adanaspor maçında yaşandı ve maçın hakemi Çağdaş Altay, Balıkesirli oyuncunun başı yarılmasına karşın Adanasporlu oyuncuya kırmızı kart göstermemişti.

Sahanın içi tam anlamıyla karıştı. 4 dakikalık bir duraklama sonrası oyun yeniden başladı.

Bu pozisyon bana 2 sezon önce Ümraniyespor maçında hani uan Süper Lig'de görev yapan Erkan Özdamar Seleznov'un başına kale sahası içerisinde atılan tekme sonrası hem penaltı vermemiş, hem de böyle Ukraynalı'ya tekme atan Ümraniyeli oyuncuya kırmızı kırmızı kart göstermemişti.

Demek ki Türkiye'de futbolun oyun kuralları Bursaspor olunca farklı işletiliyor. Bunu böylece bir kez daha görmüş olduk.

Bursasporlu futbolcuların özellikle yediği tekme ve dirseklerden sonra yerden kalkamamaları, hakem Kutluhan Bilgiç'in ise herkesin gördüğü bu dirsek ve tekmelerde Kocaelisporlu futbolculara kart dahi göstermemesiydi.

Anladığım kadarıyla birileri, yükselişe geçen Bursaspor'un önünü kesmek için yine çirkin tezgahlar içerisine girmiş. Kent olarak uyanmaz, harekete geçmezsek bu yılda Bursaspor için hüsran olur.

İlk yarıyı sahada resmen dayak yiyen Bursaspor on kişi ile 1-0 geride tamamladı.

İkinci yarıya Bursaspor; bana göre teknik direktör Özcan Bizati hata yaparak yine Tim Matavz'ı çıkartarak genç Batuhan Kör'ü alarak başladı. Ama orta alanda eksik oynarken bile inanılmaz pas hataları yine öne çıkınca, Kocaelispor da pozisyonlar buldu.

Aslında Tim Matavz yerine bir baka ismi çıkartarak savunmaya Taha Altıkardeş takviyesi gerekiyordu. Sonuçta 51. Dakikada yine savunmada büyük hata. Tisdell ortalıyor. Musa Nizam vuruyor, Erhan kurtarıyor. Sağa açılan topu Benhur boş kaleye atınca skor bir anda 2-0 oluverdi.

Massimo Bruno 59. Dakikada çalımla ceza alanına girdi. Son çizgiye giderken Mandjeck, kendisini çalımlayan Bruno'yu ayağından çekerek düşürünce hakem Kutluhan Bilgiç penaltı noktasını gösterdi. Ancak Mandjeck'e ikinci sarı karttan kırmızıyı göstermeyi nedense unuttu. Bursaspor'a olsaydı kesinlikle bunu atlamazdı.

Sonrasında Özcan Bizati'den ilginç değişiklik hamleleri geldi. Massimo Bruno ile Kerem Şen çıkarak, yerlerine Hollandalı Elton Acalotse ile Emirhan Aydoğan dahil oldu.

Penaltıyı 61. Dakikada kullanan Namık Alaskarov topu ve kaleci Korcan'ı ayrı köşelere göndererek farkı bire indirdi. Sonrasında oyunun kontrolü Bursaspor'un eline geçti. Ama etkili olacak iki isim dışarıdaydı bu bölümde.

Bursaspor'un ayakta kalan tek ismi Namık Alaskarov ile atak geliştirmek istedi.

Son beş dakikaya girilirken Bursaspor'dan iki hamle daha geldi ve Namık Alaskarov ile Onur Atasaray'ın yerlerine Ofosu ile Hasan Ayaroğlu taze kan olarak sahaya sürüldü.

89. dakikada yardımcı hakemim uyarısıyla hakem Kutluhan Bilginç yedek kulübesindeki Tim Matavz'a kırmızı kart gösterdi. Ne kadar ilginçtir Bursaspor ilk kez bu sezon bir maçta iki kırmızı kart gördü. İkisi de takımın başarılı iki ismi Nicolas Zalazar ile Tim Matavz olması.

Sonuç olarak;

Bursaspor'un üçü lig, biri kupa olmak üzere dört maçlık galibiyet serisi Körfez'de bitti. Bitmesi bir tarafa ilk altıya girebilme yarışında da önemli bir yara aldı bana göre.

Ancak bu yenilginin baş mimarı bana göre çifte standart uygulayan hakem Kutluhan Bilgiç'in üzerinde Kocaelispor forması giymiş gibi yönettiği maçta, dayak yiye yine kaybetti.

Bana göre MHK, Erkan Özdamar'dan sonra Bursaspor'u doğrayan yediği yumruk ve dirseklere kart göstermeyen Kutluhan Bilgiç'e Süper Lig'de en kısa süre içerisinde görev vererek ödüllendirir.

Sahada verilen emekler hakem oyunlarıyla elimizden alınması beni üzdü. Ancak ne zaman Bursaspor başı yükseltmeye başlasa, futbolun ve siyasetin çirkin yüzü hep karşısına çıkacak.

Bunun için sürekli Bursa tek yumruk olmalı diyoruz.

Biz yapamıyoruz ama, başka kentler bunu çok güzel yapıyor.

TBMM'da Bursaspor'un hakkını savunacak bir tek millet vekilimiz yok mu? Doğrusu merak ediyorum. Bir de iktidar partisinin büyük bölümü Bursalı. Ama hiç birisi Bursasporlu değil.

Sahi TFF'deki Bursa doğumlu Mustafa Çağlar bakalım Fenerbahçe'sini unutup Bursaspor için sesini bu haksızlık karşısında sesini çıkartabilecek mi?