Bursa Büyükşehir Belediyesinin yaptığı EDS ihalesi ile yerel muhalefet ayağa kalktı ve Bursa halkının ceza garantili EDS marifeti ile soyulacağını iddia etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi de bu iddialara karşı ekte görüleceği gibi YALAN ve GERÇEK tablosu yayınladı ve Bursa halkının bilgi ve takdirine sundu.

Tabloyu okursanız aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz ve doğruyu yanlışı kendiniz görürsünüz.

Ben işin o tarafında değilim.

Bursa'da sürücü kalitesi oldukça düşük ve Bursa trafiğinin kilitlenmesinde önemli rol oynuyorlar.

Buna bir de hizmeti sadece kafalarına göre araç çektirmek olarak gören kifayetsiz ve beceriksiz İl Trafik Şubesi'ni eklersek özellikle mesai başlangıcı ve sonlarında büyük sorunlar yaşanıyor.

EDS ne iş yapacak diye sorduğumda aldığım yanıt; ışık, park yasağı, hız limit aşımı ve makas atma ihlallerini görüntülü olarak tespit ederek ceza kesileceği oldu.

Peki; araç içinde sigara içip külünü camdan atma, emniyet kemerini bağlamama ve en önemlisi seyir halindeyken telefonla konuşmaya ceza yok mu dedim.

Bu ihlaller kapsamının dışında dediler.

Seyir halindeyken telefonla konuşmanın alkollü araç kullanmaktan on kat daha tehlikeli olduğu bilinirken bu neden yok diye düşünmek lazım.

Bence, Bursa'ya bu EDS yatırımı yapan firma çok karlı bir işe imza atmıştır.

İddia ediyorum ki; söylendiği gibi daha doğrusu otoyollardaki araç sayısı garantisi varsa bile Bursa o limitlerin kat kat üzerine çıkacaktır.

Bursa'da üçer şeritli Mudanya ve İzmir yolunda her ay onlarca kaza oluyorsa, bunun sebebi biz Bursalı sürücülerdir.

Biz flaşör yakarak araç bıraktığımız her yeri özel otoparkımız sayarsak, kavşaklarda geçemeyeceğimizi bile bile sarıyı zorlayıp yol ortasında dımdızlak kalırsak, bebelerimize daha araç kullanmayı öğretmeden makas atmalarına göz yumarsak, FSM'de drift attırırsak EDS'yi kuran şirket kârına kâr katar.

Kendi adıma kurallara uyduğum için EDS benim umurumda değildir ve hatta bahsettiğim ihlaller de denetlemeye eklenmelidir.

Trafiğe çıktığınızda yazılı kuralların dışında yazılı olmayan "Başkalarının hakkına saygı" kuralına uyan kimse için EDS sorun olmaz.

Bence muhalefet EDS'ye itiraz yerine, kentlilik konforunu koruma amaçlı olarak, telefonla konuşma, sigara içme ve emniyet kemeri ihlallerine neden ceza uygulaması yok? demelidir.

Onu da trafik polisi halletsin diyebilirsiniz ama trafik polisinin simitçi, çaycı, gazozcu ile ahbap çavuş ilişkisi dünyasında o iş olmaz!