Bursa spor kenti.

Bunu hepimiz kabul ediyoruz.

Bursa nüfus yapısı nedeniyle tüm branşlarda en üst liglerde salon sporlarında ön plana çıkıyor.

Ancak Bursa’yı yönetenler maalesef Bursa’ya yeni spor salonları kazandırmak için kılını bile kıpırdatmıyor.

Bursa merkezindeki Atatürk Spor Sarayı, yanındaki Yüzme Havuzu ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü binası yıkıldı.

Yerine yeni salon yapılacaktı.

Aradan geçen süre içerisinde maalesef yeni salon yapabilmek için harekete bile geçilmedi.

Özellikle Bursa’da hentbol için uygun bir ihtisas salonu yok. Nilüfer Belediyespor Süper Lig’deki maçlarını kendi tesislerindeki salonunda oynuyor.

TVF tarafından Nilüfer’de yaptırılan Cengiz Göllü salonu Süper Liglerde mücadele veren Nilüfer Belediyespor Kadın, Bursa Büyükşehir Belediyespor, Hekimoğlu Bursa Voleybol İhtisas takımlarına ev sahipliği yapıyor.

Basketbolda Bursa’nın kadınlar ve erkeklerde üç süper lig takımı var.

Onlarda maçlarını Nilüfer İlçesi’ndeki devlet tarafından yaptırılan, masrafları büyük olması nedeniyle Tofaş’a isim hakkı verilen salonda oynuyor.

Bunların en eskisi olan Tofaş’ın fabrikası içerisindeki salonu var çalışma yapabilmek için.

Frutti Extra Bursaspor ise Nilüfer Belediyesi tarafından kendisine tahsis edilen Barış Salonu’nda çalışmalarını yapıyor.

Ancak bu salonun kullanımı tamamen Frutti Extra Bursa’da değil. Nilüfer ve Kestel seçim Kurullarının burada yer alması çok ilginç. Hatta duyumlarım doğruysa, seçim zamanı Bursaspor’un salonu tamamen terk edilmesi isteniyormuş.

Gerçekten bu ülkede, bu kentte spora önem veriliyor mu? Kararı sizler verin.

Finalspor okulun içerisindeki salonda yeni sezon hazırlıklarını yapıyor. Maçlarını ise Yıldırım İlçesi’ndeki Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi Salonu’nda oynuyor. Ulaşımın en zor olduğu yer olduğunu belirtmekte fayda var.

Akran Gemlik Basketbol ise ilçe takımı olması nedeniyle salon sıkıntısı çekmeyen ender takımlardan bir tanesi.

Kadınlarda Bursa Büyükşehir Belediyespor bu şubesinin faaliyetlerini durdurdu.

İsim hakkını ise Bursalı iş insanı Berk Aladağ aldı. Bursa Uludağ Basketbol Kulübü olarak tescil edildi. Devir teslim işlemleri tamamlandı.

Çok acı bir gerçek, maalesef Bursa’nın merkez ilçesi olan Osmangazi’de spor salonu yok. Oysa Osmangazi Belediyesi gençliğe hizmet için salon yapmak yerine Millet Bahçesi, çok katlı otoparklar yapmayı tercih ediyor.

Uludağ Basketbol Süper Lig’de yer alacak ama antrenman yapabileceği bir tesisi yok. 

Yıldırım İlçesi’ndeki Şahin Başoğlu Spor Kompleksi maalesef burada antrenman için yararlanacak takımlar Geçitspor, Yıldırım Ayyıldız Kadın Basketbol takımı, Bursa Büyükşehir Belediyespor alt yapı takımları. Bunlardan zaman kalırsa Uludağ Basketbol takımı lig hazırlıklarını burada sürdürecek.

3,5 milyonluk nüfusa sahip olan Bursa’da salon sporları yapılabilen salonları yazdım.

Bursa kenti olarak iktidara bu kadar yakın olmamıza rağmen tesis yönünden Türkiye’nin en fakir büyük kentlerinden biri olunca inanın insanın kafası karışıyor.

BURSA’DA HERKES TEPKİLİ

Bursaspor’un yaptığı açıklamalardan sonra sosyal medyada bakınca çok üzüldüm.

Gerçekten bu kulübü doğru yapıya kavuşturmak isteyen bir yönetim çabalıyor ama kulübe hiçbir katkısı olmayanlar burada yorum yapıyor. Kulübü yerden yere vuruyorlar.

O nedenle ben artık sosyal medyadan uzak kalma kararı aldım.

Söylenenler karşısında yapılan ağlıyorlar, tahtayı açamıyorlar, çekip gidin söylemlerinden bıktım.

En basit bir örnek vereyim Ömer Furkan Banaz yönetimi sezon başlamadan önce “Başkan adayı varsa bırakmaya hazırız” dedi. Hiç kimse çıkmadı. 

Sonrasında onlarda bildikleri şekilde kulübü yönetiyorlar. Mali yapısını bir düzene sokan, borçları ödüyorlar. Bu insanlar eleştiriliyor.

İkinci Şampiyon Vakıfköy’den çıkacak deniliyor. Alt yapı ve tecrübelilerle kadro oluşturuluyor. Sonrasında herkesin aklı fikri hala tahtada. Tepkiler yerine gençlere sahip çıkılması gerekmiyor mu? 

O nedenle ben bu sosyal medyada artık yokum.

Tetikçilerin. Sahte hesaplarla yazanlar var oldukça Bursa’da hiçbir spor gelişmez benden söylemesi.