Sizlerle noktasına dokunmadan, bir gıdım bile yorum katmadan çeşitli yıllarda YHT (Yüksek Hızlı Tren)için söylenenleri ve ardından HT( Hızlı Tren) ye olan dönüşümünü anlatan çeşitli yetkili ağızlardan verilen demeçlerden oluşan bir demet hikaye paylaşacağım.

  • Bursa'da YHT yani yüksek hızlı trenin "2012" yılında temeli atıldığında, "2016" yılında seferlerin başlayacağı müjdesi de verildi.
  • Bakanlığın öngörüsüne göre, proje "2020" yılının son çeyreğinde tamamlanacak ve test çalışmaları başlayacak. "2020" sonunda Osmaneli-Yenişehir-Bursa YHT hattı işletmeye açılacak.
  • Sayın Cumhurbaşkanımız Bursa YHT'de 2019 sonunda test sürüşü, 2020'de de seferlerin başlayacağını açıkladı. Bizlere inşaatın bu hedef doğrultusundaki zamanda bitmesi için takip etmek düşüyor." denildi.
  • Hızlı tren biraz gecikti ama inşallah hedeflenen tarih "2021" dir. Bitirildiğinde göreceksiniz, Bursa tam bir üretim üssü, tam bir çekim merkezi olacak. Biz bu sürece Bursa'yı nasıl daha sağlıklı hazırlarız onun planlamasını yapıyoruz"
  • İnşallah, 2023'te, Cumhuriyet'in 100. yılında Bursa'dan Ankara'ya hızlı trenle seyahat edeceğiz. Projenin finansmanıyla ilgili kısmı bitmek üzere, bu aşama da sonuçlanınca hızlı bir şekilde kaldığı yerden devam edilecek. Bursa'nın hasreti olan son bulacak."
  • Okuduğunuz gibi Bursa'nın beklediği YHT(yüksek hızlı tren) asla gelmeyecek ve onun yerine son bakanın verdiği söze göre HT (hızlı tren) 2023 yılında Bursa'ya gelecek.

Kemal Demirel bu uğurda mücadele için ömrünü adadı henüz sonucunu göremedi ama umarım 2023'de biter ve birlikte HT'ye bineriz.

Bunların yanında bir de Yenişehir Oto Test Merkezi masalı var ki; Hint dizisi olarak çekilse, o günlerde yeni doğan bir bebek bugün askerlik yaşına gelmişti.

"Bu Bursa neden ihmal ediliyor?" sorumuza net bir cevap almadan göçüp gideceğiz ona yanarım.

Bilmeyenler için not düşelim;

Yolcu trenleri hızlarına göre üç çeşittir.

  1. Saatteki hızı 160 km. ye kadar olan trenler KONVANSİYONEL KLASİK TRENLER
  2. Saatteki hızı 160 - 200 km ye kadar olan trenler HIZLI TRENLER ( HT )
  3. Saatteki hızı 200 ve fazla Km. olan trenler YÜKSEK HIZLI TRENLER ( YHT )