Bursa Büyükşehir Belediyespor, dile kolay tam 15 yıl aradan sonra yani Yıldırım Belediyespor’dan sonra Bursa basketbolunu Kadınlar Süper Ligi’nde temsil etti.

İlk yılında Bursa’daki basketbol severlerin ilk düşüncesi, ligin en deneyimsiz takımı olan Bursa temsilcisinin ligde tutunabilmesi yönündeydi.

Ancak yeşil beyazlılar, Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi’ndeki ilk yılında kırılması zor bir başarıya elde etti diyebilirim.

Fenerbahçe Safiport’un neredeyse iki sezonu bulan namağlup serisine son verdi Bursa Büyükşehir Belediyespor. Ardından İstanbul’un iddialı takımları hem Galatasaray, hem de HDİ Sigorta Beşiktaş’ı yenme başarısı gösterirken, Anadolu’dan bir takım ilk kez böylesine bir başarıya imza atıyordu.

Lige yenilenen kadrosuyla fırtına gibi başlayan Bursa Büyükşehir Belediyespor, dürüst menajerlerle çalışmasının da mükafatını gördü ve sezon başında kimsenin hayal dahi etmek istemediği önce Türkiye Kupası finallerine katıldı. Sonrasında ise sezon sonunda play-off grubunda mücadele etme hakkını kazandı.

Ancak Bursa ekibinin en büyük şanssızlığı ise Bursa’da Beşiktaş HDİ Sigorta ile oynanan mücadelede takımın skor yükünü çeken uzunlardan Cuic’in rakibinin itmesi sonrasında dizinin üzerine düşerek bağlarının kopmasıyla sezonu noktalaması oldu.

Cuic’ten yoksun çıkılan Mersin’deki kupa finallerinde Bursa Büyükşehir Ankara temsilcisi ve ligi üst sıralarda tamamlayan Nesibe Aydın ile başa baş oynamasına rağmen Cuic’in yokluğunda rakibine yenilmekten kurtulamadı.

Yeşil beyazlı kadın basketbolcular, Rumen yıldızları Cuic’in yokluğunda ligde de zaman zaman zorlanmalarına karşın normal sezonu 13 galibiyet, 13 yenilgi ve 39 puanla yedinci sırada bitirdi.

Ligin şampiyonunun ortaya çıkacağı play-off çeyrek final ilk maçında, Türkiye Kupası’nın sahibi ÇBK Mersin Yenişehir Belediye ile eşleşti Bursa temsilcisi.

Rakip müthiş bir kadro zenginliğine sahip. Özellikle yabancıları, Fenerbahçe Safiport’ten sonra ligimizin en iyileri. Cuic’in ardından takımın skorer guardı Kathylen Doyle da Kadın NBA’yi (WNBA) için ülkesine gidince, Bursa ekibinin Mersin temsilcisi karşısında kağıt üzerinde şansı yok gibiydi.

Bu sezon izlediğim en düşük yüzdeli atışını oynayan Bursa Büyükşehir Belediyespor, ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’ne elenmekten kurtulamadı.

Evet;

Kim ne derse desin Bursa Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Süper Lig’deki ilk yılında gerçekten izleyenlerine gurur verdi. Maçların oynandığı Naim Süleymanoğlu Salonu’nun şehrin doğusunda olması ve trafik sıkıntısı nedeniyle yeşil beyazlı kadınlar istedikleri seyirci desteğini maalesef bulamadı.

Ancak Türkiye Kupası’nda ve Lig play-off’unda bu ligin deneyimli takımları arasında çeyrek final oynamak gerçekten ayakta alkışlanacak bir başarıdır.

Ben öncelikle bu takımın kurulması için katkı koyan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve kulübün onursal başkanı Alinur Aktaş’a, Kulüp Müdürü ve Basketbol Federasyonu üyesi Gökhan Dinçer’i, Şube sorumluları Dergah Alkan ile Elif Akçay’ı, baş antrenörlüğe getirilen Aydın Oğuz’u, menajer Uğur Özmen’i, kondisyoneri, fizyoterapistleri, malzemecisinden sporcusuna kadar emek veren herkesi canı yürekten kutluyorum.

Sizler Bursa’yı gururlandırdınız.

Gurur vermeye devam edeceksiniz.

Bursa’da kadın basketbolu sizlerin varlığı ile daha da gelişecektir.

Mücadelenize emeğinize sağlık hepinizin.