CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu' nun Bursa ziyareti, söylemleri ve sonuçları itibariyle Bursa CHP de şok etkisi yaptı.

Bursa'daki CHP'li Belediyelerin hizmet binaları açılışlarına katılacağını ardından STK örgüt temsilcileri ve sosyal medya kanaat önderlerinin katıldığı bir toplantı yapacağını sonra halen görevde olanlar dahil geçmiş dönem İl Başkanları ile birlikte sohbet edeceğini biliyorduk.

Ancak Bursa'ya ilk adımını attıktan sonra gidene kadar yanında tuttuğu ve "onun seçilememesi bizim hatamız" diyerek adeta özür beyan ettiği Mustafa Bozbey faktörünü kimse hesap etmiyordu.

Mustafa Bozbey'in yola çıkarken Nilüfer'i Turgay Erdem'e emanet etmekten başka bir talebi olmadığı biliniyordu ama o koltuğa oturma hayalleri olan bir İl Başkanı olunca, beş milletvekili de ona uyunca seçim çalışmalarında yalnız bırakıldı ama yalnızlığı kendi seçti algısı yaratıldı.

Millet İttifakı olarak rekor kırmasına rağmen Ak Parti'nin Bursa direncini kıramadı ve kaybetti.

Bursa'da CHP içinde canlı insan gömmeye çok meraklı gruplar olduğu için Mustafa Bozbey'in bittiğini ilan edenler oldu.

Hatta Turgay Başkan ile arasındaki 11 yıllık sonsuz ve sorunsuz güveni, yönetimde üslup farklılıklarını kaşıyarak bozma çabalarına tanık olduk ama beceremediler.

Hele hele son CHP Kurultay'ında Mustafa Bozbey'e MYK da görev verilmediğini görenler sonucu davul zurna ile karşılayıp Mustafa Bozbey'i siyasi mevta olarak ilan ettiler.

Bursa CHP'deki siyaseti meslek olarak gören odaklar onu yok saymanın, ona kürsüde mikrofon ve söz vermenin kendilerini büyüteceğini sandılar ama o İnşaat Yüksek Mühendisi Mustafa Bozbey olarak Bursa'nın gündeminde yer almaya devam etti.

Bu planları sahiplerinin eli böğründe kalıverdi.

Mustafa Bozbey, sadece Bursa'daki ilk yerel seçimlerde başkan adayı değil, 18 ilçeye belediye başkan adayı önerme gücüne sahip oldu.

Şimdi Bozbey olmadan geleceğini planlayan ve öteden beriden güç devşirenlerin gelecek rüyası sona erdi.

Elbette Bursa'nın Belediye Başkanı CHP'den değil sandıktan çıkacak ama Hüseyin Akkuş döneminde yaşananların bir daha asla olmayacağını gördük.

Diğerlerine gelince...

Mudanya'da slogan belediyeciliği yapılıyor ama sorsanız Mudanya tarihi boyunca böyle hizmet görmedi diyorlar, yedi yıl önce taahhüt edilen en değerli eserim olacak denilen Yıldıztepe projesi Marmara denizine doğru sırt üstü yatıyor.

Bu arada Gemlik'ten körfezden gelmiyor ama Belediye'den kötü kokular geliyor. Uğur Başkan'ın sade bir kahve içip hakkındaki iddialar ile ilgili açıklama yapması gerekiyor.

Rahmetli Bayram Demir'den sonra iş akışı ve disiplininde ciddi sorunlar olduğu herkesin dilinde dolaşıyor.

Ayrıca belediyecilik işleri özel katibe bırakılmayacak kadar ciddi iştir. Bir an önce kemale erişip imara bulaşan işleri ile ilgili operasyon çekmezse kendisini de partisini de bitirir diyorlar.

Kimse adaylık hesabı yaparken 2023'de yerel ve genel seçimlerinde ya da muhtemel bir ön seçimde CHP Bursa'yı dışarıdan gelip dizayn edecek bir üst akıl beklemesin.

Unutmadan! Prof. Dr. Kayıhan Pala'nın milletvekilliği şimdiden hayırlı olsun.