CHP lideri Özgür Özel, partisinin grup toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu Meclis’te iki prompter kullanılıyor. Birini Tayyip bey diğerini Devlet bey kullanıyor. İkisinin kablosunu takip eden Saray’daki bir odaya çıkıyor. Onlar istedi diye kavga edecek değiliz, seviyesine inecek değiliz. Mazallah çıkarken vurgun yeriz. Bizim derdimiz emeklilierin hesaplarına yatan aylık. Yoksulların tencerelerin kaynayıp kaynamadığı. Bizim derdimiz mutfaktaki yangın. Evladının barınma sorununun çözülemeyeceği için evladı memleketine geri dönen ananın babanın derdi. TÜİK’in rakamları doğru değil ama doğru varsayalım, durumun ne kadar içler acısı olduğunu gösteriyor.

En zengin yüzde 20 toplamın yarısını alıyor kalan yüzde 80 diğer oranı paylaşıyor. Yoksuldan almış zengine vermişler. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiğinde en düşük emekli maaşı bugünkü asgari ücretti. Milletimiz görüyor. Emeklilerden oy alıp 10 bin liraya el kaldıranlara yazıklar olsun. Ama bu millet kendisini yoksul bırakanlardan hesap soracak. Ona sırtına dönenlerden hesap soracaktır.

‘Milletin derdi DEM değil, zam zam zam’

Bu sabah Devlet Bahçeli dün akşam Erdoğan… Bir cümleleri var DEM, DEM, DEM. DEM diyerek enflasyonu unutturmanın, zamları gizlemenin, seçimi kazanmanın hesabını yapıyorlar.

Bizim her siyasi partiyle ne kadar ilişkimiz varsa DEM Parti ile de o şekilde ilişkimiz var. Göz önünde buluştuk. Özgür Özel’in ve CHP’nin DEM Parti ile ilişkisi göz önünde neyse arkada da odur. 

Bahçeli DEM diyor, Tayyip bey zam yapıyor. Sayın Bahçeli, milletin derdi DEM değil, zam zam zam.

‘Vergide adalet istiyoruz’

DİSK emekçileri vergide adalet diyerek yürüdüler. Dediler ki ‘Vergide adalet olmadan; ülkede barış olmaz, sosyal barış olmaz. Vergide adalet olmadan eşitlik olmaz, demokrasi olmaz.’ Bugün asgari ücretten vergi alınmıyor ama asgari ücret, vergi hesabına katılıyor. Yani, maaşınızdaki asgari ücret kadar pay, vergi dilimlerine katıldığı için emekçi ocak ayında aldığı maaşı kaybediyor, kaybediyor, kaybediyor. Biz, onların kanun tekliflerini Meclis’e sunduk.

Bugün arkadaşlarımız bu konuda bir araştırma önergesinin oylanmasını ve kanun teklifine dönüşerek komisyonda kabul edilmesini takip edecekler. Biz DİSK’in bu talebini hep birlikte CHP’liler olarak sahipleniyoruz. Ve diyoruz ki ‘Vergide adalet istiyoruz.’ Vergide adalet…

‘Haftaya bu salon boş olacak’

Haftaya bu salon boş olacak. Haftaya 6 Şubat. Biz 50 bin 783 vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremin yıl dönümünde bütün grup olarak deprem bölgesinde olacağız. Bir kez daha hayatını kaybeden bütün Allah’tan rahmet yaralılara şifa diliyoruz.

Bu deprem 3 trilyon dolar vergi toplayan bir iktidarın 21 yılında yaşandı. Ülkeyi tek başına yöneten yani mazereti olmayan imkanları tam olan bir iktidar döneminde yaşandı. Kendisinden önceki dönemi depreme hazırlık yapmadılar diye eleştiren 8 kere imar affı çıkarıp 26 milyar gelir elde eden ama depreme dayanıklı kentler yaratmak için değil kendi iktidarı için kullanan bir iktidar döneminde yaşandı.

‘Ömrüm boyunca rüyalarımdan çıkmayacak manzaralar gördüm’

Depremden sonra hemen yola çıktık. Akşam vakti deprem bölgesine vardık. Malatya Doğanşehir’e sonra da Kahramanmaraş’a gittim. Ömrüm boyunca rüyalarımdan çıkmayacak manzaralar gördüm.

Bursa Orhaneli’de başkan adayı Tayır, yollarda karşılandı Bursa Orhaneli’de başkan adayı Tayır, yollarda karşılandı

Bunun bir daha yaşanacağını biliyoruz ama afete karşı dirençli kentler yaratmak iktidar partisinin görevidir. Biz o süreçte depreme hiç hazırlık olmadığını gördük. İlk bir hafta içinde inanılmaz bir koordinasyonsuzluk gördük. İlk bir saat içinde inanılmaz bir kibir ve korku gördük. Belediyelerden gelen yardımlarda muhalefet partilerinin engellendiğini, dışarıda bekletildiğini gördük. Darbe paranoyasıyla koca orduyu içeride tutup 10 binlerce canın enkaz altında öldürüldüğünü gördük. Bunları hatırlatmakta fayda var. Ecevit hükümetine üç gün oldu çadır dağıtmıyorsun diyenlerin Hatay’da 35’inci gün çadır dağıtamadığını gördük. Kendi imtihanlarıyla sınandılar ama en ağır bedelini yoksullar ödedi. 

‘İzmir’de 30 belediye başkanı açıkladık, dokuzu kadın’

İzmir’de CHP tam 30 belediye başkanı açıkladı. Adaylarımızın yaş ortalaması 46, dokuz tanesi kadın. 12’si 40 yaş altında. İzmir’in en büyük ilçelerine kadın aday koyduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Karşıyaka’da beş yıl görev yapan Cemil Tugay’ı görevlendirdik. Hayırlı uğurlu olsun. 

Bahçeli’ye yanıt

Sayın Bahçeli için gururla sunarım: ‘Türkiye ittifakı.’ Bahçeli ‘Türkiye ittifakı’ndan rahatsız olmuş. Biz, bize dünya kadar laf eden, dünya kadar laf ettiğimiz, “Bu ülkede herkes cumhurbaşkanı olur sen olamazsın” dediğimiz birinin peşine takılıp saray ittifakına girmedik

Partide bir kadın aday olup da kongreyi kazanacakken gidip de yargı oyunlarıyla partimizi saraya teslim etmedik. Her türlü CHP’ye karşı engellemelere rağmen bir tek şeye inandık. Halkımıza. Hem bizdeki hem olmayan şehirlerde herkesin karşısında net bir ayrım var.

Sayın Bahçeli bugün söylemiş, “Biz Togg’un yanındayız, bunlar karşısında.” Vallahi yalan. Meclis’e bakan Togg’la geldi “Anahtarı bırak” dedim. “Milletin malı babanın malı değil” dedim. “Bırak anahtarı biz de binelim, Meclis’te dolaştıralım millete tavsiye edelim.”

Ben Togg’a neden karşı olayım, Almanya’da BMW’ya Sosyal Demokratlar biniyor da Hristiyan Demokratlar binmiyor mu? Togg’a neden partinin malı gibi bakıyorsun? Togg milletindir, hepimizindir, geç kalmıştır, sahip çıkacağız. Togg da bizimdir bu ülkenin bütün değerleri bizim. Efendim doğalgaz keşiflerinden biz karşıyız bunlar karşı. Efendim niye karşı olalım? Ben doğalgazın keşfinden değil o doğalgazın en doğru şekilde çıkarılıp yoksul insanlara en ucuz şekilde ulaştırılmaısndan yanayım sen birtakım şirketlere peşkeş çeken Erdoğan’dan yanasın.