İlk ve orta öğrenimde kayıtlar başladı.

Artık nüfus kayıtlarından adrese dayalı sisteme göre kayıt olduğundan, evden bile çocuğunuzun okulunu öğrenebiliyorsunuz.

Bazı özel durumlar dışında da o okula gidip, kayıt işleminizi yaptırıyorsunuz. İlle de o olsun dediğiniz okullar varsa da, ön rezervasyon peşinde koşuyorsunuz ve açık kontenjana ödeyeceğiniz bedeli biriktiriyorsunuz. Bu yıllardır aynı şekilde süren bir serüvendir.

e-devlette adınızın yazılı olduğu okula gittiğinizde, bakanlığın veliden para alınmayacak talimatını rehber edinip, 5 kuruş vermem, sosyal devlette eğitim, öğretim ücretsizdir ön yargısı ile gittiğinizde, her biri eğitimli ve çoğu da meslek sahibi insanların, Okul Aile Birliği adına, size bin bir rica ile okula yardım etmeniz taleplerini geri çevirebilirsiniz. 

Hatta biraz daha ileri gidip sıkıysa kayıt etmeyin de diyebilirsiniz.

 O insanları sanki kendileri için bir şey istiyormuşçasına itham edebilirsiniz.

 Ama biliniz ki; onlar sizin çocuğunuzun eğitim, öğretim ve sağlıklı ortamda yetişmesi için hiçbir menfaatleri olmayan gönüllülerdir.

M.E.B. yıllardır hizmetli personel alımını durdurdu.

Okullarda eskiden kalma emekliliğine gün sayanlar kaldı. 

Sizin çocuğunuzun okulunda günde beş kez teneffüs zili çalıyor. 

WC’lerin halini gözünüzün önüne getirebiliyor musunuz? 

Koridorların, bahçenin, sınıfların halini düşünebiliyor musunuz? 

O sınıf, koridor, WC ve bahçeleri gözünüzün nuru, en sevdiğiniz varlığınız çocuklarınız kullanıyor.

İçiniz rahatsa okula katkı yapmayın!

Özellikle İlköğretim’de resim, müzik, spor gibi insan olmayı keyifli kılan, çocuklara özgüven aşılayan branş derslerinin, bir uzman hoca tarafından değil de, sınıf öğretmeninin belki de ilgi alanı olmadığından angarya ders gördüğü ve resimde fizik, müzikte matematik dersi yaptırmasını istiyorsanız? 

Okullara yardım etmeyiniz!

Çocuğunuzu yarış atı görerek, özel kurs ve dershanelere binlerce lira akıtıp, sadece öğretimi hedef alan, çocuğunuzun eğitimini sallamayan bir veli olarak çocuğunuzun gününün büyük bir kısmını arkadaşları ile geçirdiği sosyal yapı olan okulda kalite yaratılmasında ve çocuğunuzun mutluluğunda katkınız olmasın istiyorsanız? 

Okullara yardım etmeyiniz!

Yardım imkanı olmayanları aranızda eriterek, belki de çocuğunuzun canı kadar sevdiği en yakın arkadaşı olabilecek çocuğun gariban velisine dost eli uzatmak istemiyorsanız? 

Okullara yardım etmeyiniz!

Siz beni dinlemeyin dostlar!

En değerli varlıklarınızı emanet ettiğiniz okullara sahip çıkınız.

Ama çok daha önemlisi, verdiğiniz paraların harcamalarını da kuruşuna kadar denetleyiniz!

Ya da çocuğunuzu tamamen ticaret üzerine kurgulanmış özel okullarda yarış atı gibi, duygusuz, sevgisiz yetişmesine katkı koymak için özel okula yazdırın.