Kısa adı BURSİAD olan Bursasporlu Sanayici İş Adamları Derneği, sezonun bitmesiyle birlikte Gönlüferah Otel’de basın toplantısı düzenledi. Konu tabii ki Bursaspor’du.

‘Diriliş Yılı’ sloganıyla gerçekleştirilen toplantıya, BURSİAD adına Enes Can Demir, Kıvanç Cakalıoğlu, Emre Şankaya, Abdülkerim Demir, Alper Özyüksel, Abdurrahman Obut, Mert Uz, Eren Şengüzel, Emre Planalı, Yunus Tan, Burak Şen, Oğuz Yavuz, Emre Uygur, Enes Özkan, Umut Vardar, Mustafa Üzmez, Batuhan Yenidünya, Cihan Çatallar, Yasin Dalgalı, Volkan Cakalıoğlu katıldı.

Derneğin hazırlamış olduğu yazılı metni Emre Şankaya okudu.

Aslında okunan metin, BURSİAD’ın düşüncelerini ortaya koymaya yetti de arttı bile.

Erme Şankaya’nın, “Camiamızın tüm fertleri için olduğu gibi bizler için de geçtiğimiz 2 haftanın yoğun bir üzüntü içerisinde geçtiğini belirtmek isteriz. Verilen her türlü mücadeleye ve yapılan her türlü fedakarlığa rağmen Bursasporumuz maalesef TFF 2. Lig’e düşmüş bulunmaktadır. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi bu süreçte de BURSİAD olarak sürecin hassasiyetine olan saygımız çerçevesinde hareket edilmiş, kulübümüz menfaatleri doğrultusunda hareket edilmeye azami gayret gösterilmiştir.

Daha önceki dönemlerde BURSİAD olarak vermiş olduğumuz demeçlerde ve gerçekleştirmiş olduğumuz basın toplantılarında Bursaspor’umuzun mali ve sportif olarak bulunmuş olduğu durumdan çıkması için kurtuluşunun camianın tüm fertlerinin kenetlenmesi, mali disiplinin sağlanması, kısa-orta ve uzun vadeli projelerin hayata geçirilmesi, öz kaynak niteliğindeki Vakıfköy’den azami derecede fayda sağlanması gerekliliği defalarca kez ısrarla ifade edilmiştir” sözleri bana  Bursaspor’un yeniden güçlü olarak nasıl döneceğinin sinyallerini verdi.

Daha önceki dönemlerde Bursaspor’da yöneticilik yapan yönetim kurulu  üyesi Kıvanç Cakalıoğlu, bir soru üzerine, “Biz BURSİAD olarak mevcut yönetime sessiz kalmayıp destek olacağımızı belirtmiştik. Biz durmayacağız.  Desteğimiz sürekli artarak devam edecektir. Düşse bile bizler Bursaspor’un yanındayız. Biz daha fazla destek olmak için bugünden itibaren harekete geçtik. Bursaspor olarak daha da güçleneceğiz. Bursaspor sevgisini şehre kazandırmak için çaba göstereceğiz. Bursaspor’a aidiyet duyan taraftar topluluğu yaratmak arzusundayız’ dedi.

BURSİAD Başkanı Enes Can Demir basın mensuplarının soruları yanıtlarken, “Bursaspor’un düzlüğe çıkabilmesi yalnız siyaset ve bürokratlarla olmaz. Camia olarak nasıl bir önemli bir durumun içerisinde olduğunumuzu göstermesi lazım. Mali konulardaki söylemler bazı noktalarda maalesef afakiye dönüşüyor. Bursaspor yönetimi ve paydaşları olarak mali planlama yapıyor. Burada önemli olan Bursaspor olarak geleneklerimizi kaybettik. Kulübün hafızasını kaybettik. Bugünden yarına düzeltilebilecek sorunları yok. Sorunlar çok derin. Acil planlama yapılması lazım. Bursaspor’un gün kaybetmeye vakti yok. Bazı medya mensuplarının söylemleriyle kulübü kaderine terk edemeyiz. Bursaspor’un eski günlerine döndürmek için gerekli olan önlemleri almaya devam edeceğiz. Bursa şehrinin, Bursaspor’un menfaatlerini koruyacağız. Bizlerin kaybedecek bir şeylerimiz yok. Biz yeni sezonu ‘Diriliş yılı’ olarak adlandırdık. Somut bir projeksiyon çiziyoruz. Bursaspor’a Taraf olmayan bertaraf olcaktır” derken aslında sohbette ise sözleşmelerin gerçekten okuma yazma bilen hiç kimsenin imzalamayacağının altını çizerken, Bursaspor’un nasıl bir borç içerisine sokulduğunu da anlattı.

Bana Enes Can Demir’in ilginç gelen sözlerinden biri ise, “Okur yazar bir kimse, iş insanı olan birisi tefeci ile böyle bir sözleşmeye imza atmaz” sözleri oldu. Yani Bursaspor’u yönetmesi için genel kurul üyeleri sorumluluktan uzak, birilerini iş başına getirdiğini öğrenmek gerçekten iç acıtıcıydı.