Bursaspor’da 2. Başkan Sinan Topuk ile Futbol Şubesi Sorumlusu olan Mehmet Zahit Yanar, bir ilke imza attı.

Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde Bursaspor TV olarak yıllarca yayın yaptığım stüdyoda bu kez ilk kez basın toplantısına tanıklık ettim.

Aslında basın toplantısından çok, kamuoyu gündeminde yer alan kafaları karıştıran, hemen hemen herkesi başka alemlere taşıyan sorulmaz denilen sorular yönetildi Sinan Topuk, Mehmet Zahit Yanar ikilisine.

Bana göre sorulmayan soru kalmadı.

Tahtasından tutunda, Hayrettin Gülgüler başkanlığındaki yönetimin Ekip lideri Emin Adanur’un yatığı açıklamalar dahi soruldu.

Bana göre sorulması gereken her şey soruldu.

Alınan cevaplar yeterli miydi diyecek olursanız, bana göre değildi.

Ancak Sinan Topuk ve Mehmet Zahit Yanar çok mütevazi oldukları için gerçekleri, yapılan yanlışları kibarca açıkladılar.

Mesela;

Bursaspor, sportif değil her açıdan istenmeyen yerde. Hukuki ve mali sorunları çözmeden sonuç alınması imkansız. Çözülmesi gereken 200 dosya var. 2-3 günde bir kulübe haciz geliyor. İnanın tahtayı tüm ödemeleri yapıp açsak bile yeniden düşmemeye oynarız” diyen 2. Başkan Sinan Kopuk’un şu açıklaması kamuoyuna ve tweetler atan eski yöneticilere iyi bir gönder meydi. Neydi bu sözleri aktarayım;

Bursaspor’da önceki dönem 20 dosya kapanmadı. Sadece 11’i kapandı. 9’u devam ediyor. Örnek vereyim kapandı denilen Atanasov’e 329 bin Euro, Kembo’ya ile birlikte 1 milyon Euro kulübün borcu var. Yani kapandı denen dosyalar kapanmamış. Türk oyunculara ise 4 Milyon TL ödenmemiş borç var. Barış’ın ödemesini bile biz yaptık.  Onuda kulübümüze bağış olarak gelir kaydettik. Tahta açılınca 2,6 Milyon Euroluk transfer olmuş. Şuan 5 Milyon Euro borç yüklenmiş. Keşke açılmasaymış demek istiyorum. Açılırken verilen sözler, taahhütler yerine getirilmeyince borç maalesef ikiye katlandı.”

Bursaspor’un geliri bu sezon 8 milyon TL civarında olacak.  Bu da dört tesisin maalesef elektrik giderini bile karşılayamıyor. Kulübün dört tesisinin aylık elektrik gideri 600 bin TL olduğunu öğrendik üzülerek.

Mesela önceki yönetim BİTÇİ ile anlaşması nedeniyle askıya alınan bir önceki anlaşma nedeniyle Bursaspor Kulübü olarak 500 bin Euro borçta olduğumuzu ve yasal işlemlerin sürdüğünü öğrendik. Mesela şu sözler çok iç acıtıcıydı;

Biz Bursaspor yönetimi olarak kulübü yaşatma mücadelesi içindeyiz. Kulübümüze düzenli gelir kazandırabilmemiz için yoğun çalışmalarımız var. Bursaspor’un gelir ve gider dengesini oluşturma uğraşı içerisindeyiz. Bunu sağlamadan yapılacak her faaliyet inanın kulübü açmaza götürür.”

Diğerlerini şu satış başlıklarıyla özetleyebilirim;

-TFF yayın ihalesini Çarşamba günü açıklayacak. Ancak Bursasporlu taraftarlar maçlarımızı mutlaka izleyecekler.

-Ağustos ayı başında açıklanacak dediğimiz Denetleme Kurulu raporu henüz çıkmadığı için aklanmayan yönetimle ilgili bir işlem yapamadık.

-Hasan Basri Ünal’ı Darıca Gençlerbirliği’ne verdik. Çaıatay Yılmaz ile anlaşma sağladık. O da bizimle birlikte olmayacak.

-Vakıfköy’e giden bazı genç oyuncularımızın maç tecrübesi kazanması amacıyla alt lig takımlarına kiralık olarak gönderilecek.

-27 Ağustos’ta saat 17.30’da Vakıfköy Tesislerimizde Kütahyaspor ile hazırlık karşılaşmayı oynayacağız. Timsah Arena’da 4 Eylül’de Kadın A Milli Takımı maçı olmayı nedeniyle bu maç Timsah Arena’de olmayacak. Zeminin bakımı için  Bursa Büyükşehir Belediyesi 10 Milyar liralık bir harcama yaptı.

-Bu sezon şuana kadar 5 milyon forma sattık. Şampiyonluktan sonra en çok forma satılan yıl oldu.

-Yapılan açıklamalar art niyetli. Hesaplaşmaları olan bunu Bursaspor üzerinden yapmamalarını istiyoruz. Kulübün yöjnetim kurulu defteri mahremimizdir. Bunun ulu orta paylaşılması yasal olarak suçtur.

-Vafa Temel ve Tuğbey Akgün bizim oyuncularımızdır. Kulüpler bu oyuncuları almak istiyorlarsa bizimle anlaşmak zorundalar. Bu oyuncular bizimdir. İznimiz olmadan hiçbir yerde oynayamazlar.

-Maalesef Bursaspor yönetimi olarak şeytan taşlamaktan ibadet yapmaya zaman bulamıyoruz.