SON DAKİKA
Hava Durumu

BM, mültecilere yönelik gıda yardımındaki kesintileri eleştirdi

Birleşmiş Milletler (BM), Bangladeş'teki Arakanlı mültecilere yönelik gıda yardımında dün uygulamaya konulan kesintileri eleştirerek, bunun "utanç verici" ve "felaket" olduğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2023 17:55
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2023 17:55
https://www.lifebursa.com
BM,  mültecilere yönelik gıda yardımındaki kesintileri eleştirdi

BM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, BM'nin Myanmar'daki insan hakları ihlallerini araştıran özel raportörü Tom Andrews, Dünya Gıda Programı'nın (WFP) Arakanlı mültecilere yönelik gıda yardımlarını kaynak yetersizliği nedeniyle azaltmasına tepki gösterdi.

Andrews, BM üye ülkelerine yazdığı bir mektupta, WFP tarafından Arakanlı mülteciler için gıda temininde yapılan bir dizi kesintinin ne olabileceğine dair açıklamalarda bulunduğunu ve kesintilerin, Arakanlı mültecilere yapılan mevcut yardımın yüzde 30'unu geçebileceğini belirtti.

Dün uygulamaya konulan, utanç verici ve yıkıcı olarak nitelendirdiği gıda kesintilerinin geri alınması için BM üyesi devletlere çağrıda bulunan Andrews, "Bu yardım kesintileri uluslararası toplumun vicdanında bir lekedir. Fiyatlardaki artış nedeniyle temel gıda maddelerini kısmak zorunda kalan kamplardaki çaresiz ailelerle konuştum. Gıda yardımındaki bu kesintileri tersine çevirmek, Arakanlı aileler için tam manasıyla bir ölüm kalım meseledir." ifadelerini kullandı.

Andrews, birçok BM üyesi ülkenin Arakan için sözlü destekte bulunduğunu ancak üye devletlerin "boş" destek beyanlarını hayat kurtaran eylemlerle birleştirmesinin zamanının geldiğini vurguladı.

Hızlı bir şekilde tersine döndürülmedikçe bu kesintilerin etkisinin yıkıcı ve uzun süreli olacağına değinen Andrews, bunun etkilerinin Arakanlı insanlar tarafından nesiller boyu hissedilmesinin mümkün olduğunu belirtti.

 "Kesintiler yıkıcı olacaktır"

Andrews, "Bu kesintiler, halihazırda yaygın yetersiz beslenme sıkıntısı yaşayan ve travma geçirmiş bir nüfus için yıkıcı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Bu kesintilerin, Myanmar ordusunun soykırım saldırılarından kaçan yaklaşık 1 milyon Arakanlıyı etkileyebileceğini kaydeden Andrews, WFP'nin yetersiz olan gıda yardımlarında yapılan kesintilerin ek fon sağlanamadığı takdirde devam edeceğini belirterek, "Bangladeş kamplarındaki her bir Rohingya mülteci için aylık gıda tahsisinin değeri yüzde 17 oranında azaltıldı." ifadelerini kullandı.

BM Raportörü Andrews, ek bir destek olmadığı takdirde gelecek iki ayda gıda desteklerinin üçte bir oranında azalacağını ve bunun da durumu daha derinleştireceğini kaydetti.

WFP'nin Arakanlı mültecilere yönelik gıda kesintilerinin durdurulması için acil olarak 125 milyon dolara ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

WFP, 17 Şubat'ta, Bangladeş'teki kamplarda kalan Arakanlı mültecilere aylık verilen kişi başı 12 dolarlık gıda yardımının fon eksikliği nedeniyle 1 Mart'tan itibaren 10 dolara düşürüleceğini duyurmuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.