SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu köye taşınana 75 bin dolar veriliyor!

Geleneksel dağ evleri, karlı beyaz zirveleri... Bu köye taşınana 75 bin dolar veriliyor!

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2023 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2023 19:00
https://www.lifebursa.com
Bu köye taşınana 75 bin dolar veriliyor!

İsviçre'nin Valais kantonuna bağlı olan, geleneksel dağ evleri, karlı beyaz zirveleriyle büyüleyen Albinen köyünde nüfusu artırmak için dikkat çeken bir kampanya başlatıldı. 10 yıl boyunca Albinen'de yaşamak şartıyla köye yerleşenlere 70 bin frank (75 bin dolar-1 milyon 428 bin TL) verilecek.

İsviçre'nin Valais kantonuna bağlı Albinen kasabasındaki azalan nüfusu artırmak için kampanya başlatıldı. Deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikteki bu şirin kasabaya taşınan ailelere ortalama 75 bin dolar veriliyor.

Daily Mail'de yer alan habere göre geleneksel dağ evleri, karlı beyaz zirveleriyle öne çıkan Albinen köyünde 2018 yılında sadece 238 kişi yaşıyordu. Bunun nedeni ise insanların iş bulma amacıyla sürekli olarak kırsal bölgeleri terk edip şehre yerleşmesi olarak görülüyor. 2018 yılında başlatılan program sayesinde nüfusun artırılması planlanıyor.

YETİŞKİN BAŞINA 25 BİN FRANK

Teşviğe göre dört kişilik bir aile baz alındığında; yetişkin başına 25 bin İsviçre frangı (510 bin TL), çocuk başına 10 bin İsviçre frangı (204 bin TL) daha verilecek. 4 kişilik bir aile için teşvik 70 bin İsviçre frangı (75 bin dolar - 1 milyon 428 bin TL) ediyor.

45 YAŞ SINIRI

Ancak bu ödeme cazip gelse de başka şartlar da bulunuyor. Zira kasabanın tekrardan boşalmasını engellemek için 45 yaş altı kişilerin ikamet etmesi isteniyor. Ayrıca 'C' ikamet iznine sahip bir İsviçre vatandaşı olmak gerekiyor.

AB veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkesi vatandaşları ya da ABD veya Kanada'dan gelenler İsviçre'de 5 yıl yaşadıktan sonra bu izni alabiliyor. Ancak diğer ülkelerin izni alabilmesi için İsviçre'de 10 yıl boyunca sürekli olarak yaşaması şart koşuluyor.

YERLEŞEN 10 YIL BOYUNCA ORADA YAŞAYACAK

Daha sonra en az 200 bin İsviçre frangı değerinde bir ev satın almak ya da inşa ettirmek ve ardından 10 yıl boyunca Albinen'de yaşamaya devam etmek gerekiyor. Süre dolmadan kasabadan ayrılanlardan aldıkları ödemeyi iade etmek zorunda.

Albinen'in, sessizliği, manzarası, hava kalitesi ve yıl boyunca saatlerce güneş ışığı almasıyla öne çıktığı belirtiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.